23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wiza dla sportowca Łukaszenki, który odmówił powrotu na Białoruś

Polska wiza dla sportowca Łukaszenki, który odmówił powrotu na Białoruś

Polski rząd w poniedziałek udzielił pomocy białoruskiej lekkoatletce Krystynie Dimonowskiej, która w niedzielę starała się zmusić dyrektorów Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego do opuszczenia Tokio i powrotu do kraju. . Warszawa przyznała jej wizę humanitarną i za kilka dni mogła polecieć do Europy i spotkać się z mężem w stolicy Polski.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Prydox ogłosił decyzję swojego rządu na Twitterze. Sportowiec spędził noc w hotelu pod ochroną japońskiej policji w ambasadzie RP w stolicy Japonii.

Prawo i porządek

Białoruskie władze nie przyjęły krytyki sportowca w mediach społecznościowych

Timanowskaja potępiła jego decyzję o powrocie na Białoruś na lotnisku po tym, jak w niedzielę w nagraniu wideo skrytykowała przedstawicieli sportowych swojego kraju. „Istnieje na mnie presja. Próbują mnie wydalić z kraju bez mojej zgody. Proszę MKOl o zaangażowanie” – wyjaśnił w poście na kanale Telegram Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej. Stowarzyszenie powstało w zeszłym roku, aby pomóc sportowcom krytycznym wobec rządów Aleksandra Łukaszenki.

Timanowskaja nie odbyła żadnego lotu. Na lotnisku Haneda w Tokio poprosił o pomoc japońską policję, która następnie zapewniła mu niezbędne bezpieczeństwo.

Źródłem konfliktu była decyzja kierujących białoruską grą o jeden mecz więcej niż planowano. Dimonovskaya musiała startować w wyścigach na 100 i 200 metrów. Jednak trenerzy zdecydowali, że ona również powinna biec 4×400, ponieważ dwie białoruskie zawodniczki zostały zdyskwalifikowane z powodu niewystarczających testów antydopingowych. Dimonovskaya skrytykowała decyzję w mediach społecznościowych.

Prośba o pomoc

Timanovskaya potępił na wideo, że chciał zmusić samolot do startu

Białoruski Komitet Olimpijski wyjaśnił w niedzielę, że zostanie odesłana do domu „z powodu jej stanu emocjonalnego”. Białoruskie media państwowe szybko skrytykowały Timanowską, a jeden kanał twierdził, że nie ma „ducha zespołowego”.

Z wizą humanitarną wydaną przez Polskę białoruski sportowiec może 4 sierpnia udać się do Warszawy. W stolicy Polski czeka na nią mąż, który już wyjechał z Białorusi. Polska „zrobi wszystko, co w jego mocy, aby kontynuować karierę sportową” – powiedział wiceminister Presidak.

READ  Inwestycje reformatorskie w polskim sektorze energetycznym

Incydent ten znów rządzi od 1994 r. brutalnymi metodami dyktatorskiego rządów Białorusi i Aleksandra Łukaszenki. Po zeszłorocznych wyborach prezydenckich, które ponownie zostały oficjalnie wygrane w skorumpowany sposób (ponad 80%), dziesiątki tysięcy ludzi od miesięcy protestuje, potępiając fałszerstwa wyborcze i domagając się jego ustąpienia. Przywódcy opozycji zostali uwięzieni lub deportowani wraz z tysiącami innych po rozprawach policyjnych.