27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska / Białoruś

Madryt, 6 (Europa Press)

Polski minister obrony Marius Błaszczyk ogłosił, że na granicy z Białorusią znajduje się 3 000 strażników granicznych, co oznacza wzrost o 600 żołnierzy w ciągu ostatniego tygodnia w związku z eskalacją napięć granicznych.

„Obrona granicy z Białorusią jest obecnie najważniejszym zadaniem. W najbliższych dniach wojskowe śmigłowce będą prowadzić patrole lotnicze na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział na swoim koncie na Twitterze szef obrony.

W ostatnich tygodniach Polska odnotowuje liczbę prób przekroczenia granicy w celu imigracji, z których ostatni to 1 października wykrytych 529 prób. We wtorek 13 imigrantów zostało aresztowanych podczas próby przekroczenia polskiej granicy.

W tym kontekście w miniony czwartek Parlament zatwierdził przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy o kolejne dwa miesiące.

Polska, Łotwa i Litwa zgłosiły wzrost liczby migrantów przekraczających granice w ostatnich miesiącach. Ze swojej strony UE oskarżyła białoruski rząd o „wykorzystywanie imigrantów jako broni hybrydowej” przeciwko obozowi UE w odwecie za sankcje nałożone w wyniku procesu wyborczego w 2020 roku.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że Mińsk nadal odmawia nielegalnych imigrantów próbujących dostać się do krajów UE.

Polska ustawia ogrodzenie wzdłuż 418-kilometrowej granicy, w większości utworzone z gęstego lasu, a teraz 2 września ogłosiła rozszerzony stan wyjątkowy obejmujący trzy kilometry granicy.

READ  Polska zużyła 1,3 GW energii słonecznej na całym świecie przez H1 - pv Press