Paryż, 12 lutego (EFE). – Przywódcy dyplomatyczni Francji, Niemiec i Polski rozmawiali w poniedziałek o tym, jak koordynować działania w obliczu licznych taktyk dezinformacyjnych stosowanych przez rosyjski reżim i ich chęci dzielenia się pomysłami ze wszystkimi. Partnerzy Unii Europejskiej (UE).
„Musimy zaproponować pomysły dla całej Europy” – powiedziała reporterom niemiecka minister Annalena Baerbach na zakończenie spotkania, które odbyło się w tzw. Trójkącie Weimarskim w St. Cloud. Przedmieście Paryża.
Odnosząc się do „ogromnej prorosyjskiej siatki” dezinformacji, którą niedawno zdemontowano w jego kraju, Baerbach wskazał, że Europejczycy nie mogą pozwolić, aby „siły zewnętrzne” podważyły zaufanie ich społeczeństw.
„Potrzebujemy” – dodał – „wspólnego planu zwalczania dezinformacji”, co znalazło odzwierciedlenie w ogólnej deklaracji wydanej na zakończenie spotkania.
Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Sejournay podkreślił, że jest to rok szczególnie wrażliwy na operacje dezinformacyjne, ponieważ odbywa się kilka wyborów, a Francja będzie tego lata gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Mechanizmy ostrzegania, którymi chcą się podzielić, z jednej strony mają na celu wykazanie istnienia tych manewrów ingerencyjnych i zwrócenie na nie uwagi opinii publicznej.
Dokument opublikowany przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowi przegląd niektórych najpowszechniejszych metod stosowanych przez Rosję, takich jak tworzenie kontrolowanych przez reżim mediów, fundacji czy think tanków z wykorzystaniem setek i tysięcy fałszywych kont na portalach społecznościowych.
lub artykuły wyrażające stanowiska korzystne dla interesów Rosji w mediach głównego nurtu w zamian za pieniądze.
W dokumencie przywoływany jest jeden z ostatnich epizodów tych intryg przypisywanych Rosji we Francji: pojawienie się licznych graffiti przedstawiających żydowski symbol Gwiazdy Dawida na wielu fasadach Paryża i okolicznych miast, jako forma kreacji. Konflikt między wspólnotami wyznaniowymi.
Polski minister Radosław Sikorski wykorzystał fakt, że reżimy takie jak Rosja były otwarte na podejmowanie aktów ingerencji w sferę publiczną w demokracjach, wiedząc, że odwrotnie jest praktycznie niemożliwe.
Zwrócił także uwagę, że tego typu manipulacja w okresie wyborczym może zmienić ostateczny wynik wyborów, jeśli może zmienić głosy niewielkiego odsetka wyborców.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy