24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, Belgia i Dania przodują w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Polska, Belgia i Dania przodują w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Obywatele przebyli długą drogę, nasze powietrze jest coraz czystsze; A dzięki technologii możemy kontrolować jakość w czasie rzeczywistym i ją ulepszać. Każdy z nas może dołożyć swoje ziarenko piasku. Dzisiaj dowiemy się, jak to zrobić.

Kiedy się przemieszczamy, ogrzewamy domy lub uprawiamy żywność, uwalniamy szkodliwe cząsteczki. Wdychamy je każdego dnia.

Co roku w Europie choruje tysiące ludzi.

Poczyniliśmy ogromne postępy, a nasze powietrze jest coraz czystsze… Technologia pozwala nam w czasie rzeczywistym kontrolować jego jakość i dalej ją poprawiać. Każdy z nas może dołożyć swoje ziarenko piasku. Dzisiaj dowiemy się, jak to zrobić

Polska walczy ze smogiem

Kierujemy się do Polski, gdzie poziom drobnych cząstek stałych w dalszym ciągu przekracza europejskie limity. Warszawa jest tego przykładem. Zimą stolicę borykają się z smogiem i mgłą powstałą w wyniku emisji CO2.

„Kiedy nadejdzie zima i ludzie zaczną ogrzewać swoje domy… będzie strasznie” – mówi jeden z mieszkańców stolicy.

Ogrzewanie węglowe jest głównym źródłem zanieczyszczeń. Warszawa podjęła się misji wymiany tych pieców, które miejscowi nazywają „palaczami”.

Nawet miasto ich zakazało. Udaliśmy się do dzielnicy znanej z zanieczyszczeń, ale nic nie znaleźliśmy. 1’13 SOT Cyril Forneris, Euronews

„W ostatnich latach zaszło wiele zmian. Nawet w tym stuletnim domu zainstalowano gaz. Mamy specjalną „policję”, która kontroluje sytuację. Nawet sąsiedzi zaczęli kontrolować sytuację. Ludzie dużo się uczą – mówi prezydent Warszawy.

Jak wynika z danych z pobliskiej stacji, jakość powietrza stale się poprawia.

Szacuje się, że w Warszawie w ciągu kilku lat liczba tych pieców węglowych spadła z 17 000 do 4 000. Ale według entuzjastów jest ich znacznie więcej.

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, mówi: „Dziesięć lat temu, jeśli ktoś zapytałby kogoś, jakie jest główne źródło zanieczyszczeń, odpowiedziałby: „samochody, oczywiście samochody”. Dziś odpowiedziałby: „oczywiście palacze!”. Udało się więc zmienić postrzeganie zanieczyszczeń powietrza w polskim społeczeństwie, a potem od ludzi przejdźmy do polityków.

READ  O tytuł Polska zmierzy się z Hiszpanią

Stolica przoduje w walce ze smogiem w Polsce. Dzieje się tak również dzięki rozbudowanej sieci czujników i oficjalnych stacji monitorujących.

Potwierdza to Jacek Kisiel, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Lotniczego Urzędu m.st. Warszawy: „Emisja 70% palaczy rzeczywiście poprawiła jakość powietrza. Ale nie jest idealnie. Bo jest jeszcze więcej samochodów np. „Jeśli wyeliminujemy wszystkich palaczy w Warszawie, jeśli palaczy będzie więcej poza Warszawą, powietrze będzie zanieczyszczone. Dotrze też do Warszawy. Jest więc wiele do zrobienia.”

Polsce wciąż daleko do osiągnięcia ambicji „zero zanieczyszczeń” zawartych w „Zielonym Ładzie: Powietrze wolne od zanieczyszczeń do roku 2050”. Ale zmiana już nadeszła. I ludzie się angażują. To samo dzieje się w Belgii. Jedziemy do Brukseli.

Bruksela jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

„Bruksela jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie pod względem tlenków azotu. Ruch samochodowy odpowiada za dwie trzecie emisji”.

Tutaj, w przeciwieństwie do Warszawy, jest to bardzo zanieczyszczone centrum miasta. To efekt wielu projektów z zakresu nauki obywatelskiej. Stowarzyszenie „Les chercheurs d’air” (Poszukiwacze powietrza) poprosiło ochotników o zmierzenie poziomu zanieczyszczeń w swoich domach za pomocą tych rurek.

Pierre Dornier, dyrektor Les chercheurs d’air, mówi: „Wiemy, że średnia tutaj wynosiła 50 mg na metr sześcienny, czyli pięć razy więcej niż zaleca WHO”.

Z tego powodu Bruksela stworzyła dziesiątki ulic szkolnych, na których ruch jest ograniczony lub zabroniony.

W stolicy Belgii istnieją nierówności społeczne spowodowane zanieczyszczeniem. W tej skromnej dzielnicy Quentin, mieszkaniec miasta, zgłosił się na ochotnika do zwiedzania.

„Mieszkam w jednej z najtańszych części Brukseli. Ze względu na zanieczyszczenie i hałas. Tutaj kolor jest ciemnofioletowy. Z zielonego przechodzi w czarny. To obrzydliwe” – przyznaje Quentin.

Kopenhaga, siedziba Europejskiej Agencji Środowiska

Kopenhaga jest także siedzibą Europejskiej Agencji Środowiska. Jesteśmy umówieni na spotkanie z jednym z ich ekspertów.”

READ  Grupy węgierskie i saudyjskie kupują aktywa naftowe w Polsce

Alberto González Ortiz, ekspert ds. jakości powietrza w Europejskiej Agencji Środowiska, zgodził się pokazać nam aplikację uruchomioną przez jego agencję: Europejski Indeks Jakości Powietrza, który gromadzi dane z około 4000 stacji monitorujących w całej UE.

„Jesteśmy tutaj, w Kopenhadze i teraz widzimy, że sytuacja jest dobra, ponieważ mamy powietrze, które wydmuchuje zanieczyszczenia. I można porównać sytuację na tej stacji z innymi. Na przykład, jeśli chcesz pobiegać dziś po południu możesz wybrać odpowiedni moment, kiedy zanieczyszczenie powietrza nie jest duże i chcesz za nim podążać. Możesz też wybrać drogę” – mówi Alberto.

Na temat tego, czy polityka europejska może pomóc, odpowiada: „Mogą i mają. Mamy wiele aktywnych przepisów w przemyśle. Mamy wytyczne dotyczące emisji przemysłowych. Mamy normy Euro dla pojazdów. Oczywiście mamy również przepisy dotyczące jakości powietrza .