Napięcia między państwami członkowskimi UE obawiają się kryzysu migracyjnego. W odpowiedzi na podjętą w zeszłym tygodniu przez Niemcy decyzję o wzmocnieniu tymczasowych kontroli na granicach Polski i Czech w związku ze wzrostem nielegalnej imigracji, oba kraje ogłosiły we wtorek, że Austria i Słowacja wprowadzą tymczasowe kontrole na granicach ze Słowacją. . Urzędnicy w Warszawie i Pradze argumentują, że zahamuje to napływ migrantów i działalność przemytników. Obostrzenia te – które łączą inne w strefie Schengen w formule stałej – obowiązują przez dziesięć dni z możliwością przedłużenia. Tymczasem debata na temat imigracji w UE zaostrzyła się ze względu na wzrost liczby przyjazdów przed pandemią Covid-19. Słowacja skrytykowała inicjatywę swojego sąsiada i wezwała do „rozwiązania europejskiego”.
„To niezbędny krok” – bronił się. Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Ragusan na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter).. „Kontrole będą przeprowadzane wyrywkowo na całej długości granicy ze Słowacją, co maksymalnie zminimalizuje ruch transgraniczny i nie będzie niepotrzebnie obciążać ruchu ani pasażerów” – dodał Ragusan. Austria, która ma już tymczasową kontrolę na granicach ze Słowenią i Węgrami, wzmocni także nadzór na granicy ze Słowacją. „Najpierw potrzebujemy skutecznej kontroli” – powiedział ultrakonserwatywny austriacki minister spraw wewnętrznych Herhard Garner.
Między czerwcem a sierpniem 2023 r. tzw. szlakiem bałkańskim – jedną z największych dróg nielegalnego wjazdu do Unii – przybyło około 39 200 nielegalnych migrantów – tyle samo co w tym samym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z innymi szlakami, których liczba rośnie, takimi jak szlak środkowośródziemnomorski (41 %), szlak bałkański został utrzymany, ale napięcia w krajach przystępujących rosną. Imigracja jest tematem niezwykle dzielącym i gorącym w UE, a Słowacja, która nie jest tradycyjnym punktem na szlaku bałkańskim, ale odnotowuje wzrost liczby osób przybywających przez swoje granice, zwłaszcza Syryjczyków i Afgańczyków chcących przenieść się do Niemiec, znalazła się obecnie w centrum uwagi . .
Twarda polityka imigracyjna była jednym z głównych elementów przemówienia politycznego byłego lewicowego premiera Słowacji Roberta Fico. Jego partia zdobyła większość (choć niewystarczającą, aby rządzić samodzielnie) w sobotnich wyborach. Figo, populista o poglądach prorosyjskich, obiecał, że zabezpieczenie granic z Węgrami stanie się najwyższym priorytetem. W najbliższy wtorek słowacki premier Ludovit Odor skrytykował działanie swoich trzech sąsiadów i zapewnił, że może wywołać niepożądany efekt. „Imigracja potrzebuje europejskiego rozwiązania w sprawie granic zewnętrznych” – stwierdził w oświadczeniu. „Kiedy kraj zaczyna nadmiernie monitorować swoją granicę, powstaje efekt kaskadowy, za który wszyscy płacimy, a wynik jest bardzo chaotyczny” – powiedział.
W miarę przedłużania nowych ograniczeń i utrwalenia starych w strefie Schengen, która niemal została zburzona przez kryzys migracyjny w 2015 r. i nigdy już nie wróciła do normy, debata na temat środków mających zaradzić sytuacji w całej UE staje się coraz rzadsza. Dwadzieścia siedem krajów od miesięcy negocjuje ostatni rozdział porozumienia migracyjnego – tzw. zarządzanie kryzysem migracyjnym i kontrolę instrumentalizacji – ale włoska opozycja wraz z tradycyjnym wetem ze strony Polski i Węgier utknęły w martwym punkcie rozmowy. Hiszpański Prezydent Rady Unii Europejskiej. Jeśli nie potrwa to do końca tego roku, trudno będzie sfinalizować transakcję, co jest jednym z głównych wyścigów komisji Ursuli van der Leyen, która obecnie koncentruje się na badaniu porozumień z krajami pochodzenia i transportem w celu zatrzymania przyjazdów.
Pozostaje przedmiotem gorącego sporu z Tunezją, która oferuje wsparcie gospodarcze w zamian za zarządzanie granicami, i może eksplodować, gdy tunezyjski prezydent Kais Said wykorzysta napływ ludności do rozpoczęcia nowej rundy. W negocjacjach pomoc wydaje się teraz „uśmiechać” do niego.
Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.
Rejestr
Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy