Prawicowa koalicja rządząca w Polsce boryka się z niepowodzeniami na całym świecie po uchwaleniu dwóch kontrowersyjnych ustaw w parlamencie. Po kontrowersji wokół ustaw rząd PiS odsunął wicepremiera, tracąc większość parlamentarną.
Wicepremier Jaroslav Kovin starł się z Union Wright Alliance m.in. o reformę podatkową i projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Poseł PIS 13 Accord, kierowany przez Govt.
Mimo utraty większości federacja zdołała uchwalić ustawę medialną w niższej izbie parlamentu (SEZM), wywołując w całym kraju protesty na rzecz „wolnych mediów”.
Wcześniej zarówno niższa izba parlamentu, jak i wyższa izba (Senat) uchwaliły kolejny kontrowersyjny akt prawny, mający na celu zmianę zasad odzyskiwania mienia w kraju. Krytycy twierdzą, że prawo utrudni Żydom odzyskanie mienia przejętego przez polskich okupantów nazistowskich podczas II wojny światowej.
Przyjrzyjmy się każdemu z rachunków i dlaczego są one przeciwstawne.
„Atak na wolność mediów”
W środę Sejm przyjął projekt ustawy ograniczającej udziały kontrolujące pozaeuropejskich właścicieli w polskich spółkach medialnych. W rzeczywistości ruch ten zmusi amerykańską firmę Discovery Inc. do sprzedaży swoich udziałów w największej prywatnej sieci telewizyjnej w kraju. telewizja.
Sprzeciw wobec projektu widzi w nowelizacji sposób na uciszenie ugrupowania na kanale informacyjnym TVN24, który często krytykował prawicowy rząd. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm TVN24 wydał oświadczenie, w którym nazwał go „bezprecedensowym atakiem na wolność słowa i wolność mediów”.
Kanał informacyjny wezwał Senat i prezydenta Andrzeja Dudę do odrzucenia ustawy, twierdząc, że ustawa podważa prawa własności kraju, „budząc niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce”. „To niewątpliwie podważa fundamenty sojuszu polsko-amerykańskiego budowanego przez ostatnie 30 lat” – czytamy w oświadczeniu.
Projekt ustawy musi zostać zatwierdzony przez Senat, gdzie opozycja może uzyskać niewielką większość przed powrotem do SSE, by zaakceptować zmiany dokonane przez izbę wyższą. Aby stać się prawem, musi zostać podpisany przez prezydenta.
Agencja informacyjna poinformowała, że ustawa została uchwalona w izbie niższej niewielką większością 228 osób na 216 AP.
Od czasu wprowadzenia ustawy ludzie w całej Polsce domagają się odrzucenia ustawy. 10 sierpnia, dzień przed głosowaniem sejmowym nad ustawą, tysiące ludzi w około 80 miastach skandowały hasła „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”.
„Szkoda pamięci o Holokauście”
W środę parlament uchwalił kolejną ustawę, która zastąpiłaby ustawę o odzyskiwaniu mienia w kraju, co bezpośrednio wpłynęłoby na ocalonych z Holokaustu w odzyskiwaniu mienia zagrabionego pod rządami komunistów podczas II wojny światowej.
Nowelizacja wprowadza Trybunał Konstytucyjny z 2015 r., co uniemożliwia kwestionowanie własności nieruchomości i innych decyzji administracyjnych po upływie 30 lat. To orzeczenie ma konsekwencje dla żydowskich i nieżydowskich właścicieli nieruchomości.
Biuletyn Informacyjny | Kliknij, aby uzyskać najlepsze opisy dnia w swojej skrzynce odbiorczej
Ustawa jest uchwalana zarówno przez Mędrca, jak i Senat i zabiega o akceptację Prezydenta.
Oto wyjaśnienie, w jaki sposób prawo wpłynie na rodziny żydowskie, które od dziesięcioleci prowadzą kampanię o odszkodowanie i zwrot mienia skradzionego przez powojenny rząd komunistyczny.
Izrael potępił ten ruch. Minister spraw zagranicznych Yair Labid napisał w środę na Twitterze, że ustawa „szkodzi pamięci Holokaustu i prawom ofiar”.
„Będę nadal sprzeciwiał się prawom ofiar masakr oraz promowaniu kompromisów i ustępstw kosztem narodu żydowskiego i ofiar masakr. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo” – powiedział w serii tweety.
Przewodniczący Knesetu Mickey Levy napisał na Twitterze: „Postanowiłem nie tworzyć przyjaznego komitetu między Polską a Izraelem” i wezwał polskiego prezydenta do zawetowania.
Po zatwierdzeniu przez Polskę ustawy antyrewindykacyjnej ograniczającej prawa własności ofiar Holokaustu, nie powołam ponownie Komisji Przyjaźni Parlamentarnej. To prawo psuje Holokaust i szkodliwe wspomnienia. Namawiam Prezydenta @AndrzejDuda Zrób to weto!
– Ricky Mickey Leevy (@MKMickeyLevy) 11 sierpnia 2021
Co mówią Stany Zjednoczone i Unia Europejska?
Stany Zjednoczone i Unia Europejska skrytykowały ustawy uchwalone przez polski parlament.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wyraził zaniepokojenie ustawą medialną na Twitterze. Bardzo niepokojące jest wczorajsze referendum w sprawie prawa medialnego w Polsce. Jeśli ustawa wejdzie w życie, poważnie zagrozi niezależnej telewizji tego kraju. Nie ma wolności bez wolnych mediów ”- powiedział.
Stany Zjednoczone wezwały też prezydenta do zawetowania ustawy o odzyskaniu mienia lub uchylenia trybunału konstytucyjnego w Polsce. Potępił ustawę medialną, mówiąc, że „zagraża wolności mediów i podważa silny klimat inwestycyjny w Polsce”.
W środowym oświadczeniu sekretarz stanu USA Anthony J. Blingen powiedział: „Stany Zjednoczone są również bardzo zaniepokojone projektem ustawy uchwalonym dzisiaj przez izbę niższą polskiego parlamentu, która jest wymierzona w często oglądaną niezależną stację informacyjną. To jedna z największych inwestycji amerykańskich w kraju”.
Polska jest ważnym sojusznikiem NATO, który rozumie Sojusz Atlantycki, który opiera się na wspólnych wartościach demokratycznych i wzajemnym zaangażowaniu na rzecz dobrobytu. Te akty prawne są sprzeczne z polityką i wartościami współczesnych demokracji ”- czytamy w oświadczeniu.
W rzeczywistości obalony wicepremier był cytowany w The Guardian, mówiąc, że ustawa „pchnie nas do konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi, które są naszym najważniejszym sojusznikiem z punktu widzenia bezpieczeństwa”.
Polska zajmuje obecnie 64. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy, w porównaniu z 18. w 2015 r., kiedy PiS doszedł do władzy.
Czym jest bezpieczeństwo państwa?
Rząd chroni oba prawa.
Koalicja rządząca zaprzeczyła, jakoby projekt ustawy medialnej był skierowany do jednego kanału medialnego i zapowiedziała, że wprowadzi zasady podobne do tych w innych krajach UE, takich jak Francja i Grecja. „Mamy prawo kontrolować kwestie dotyczące kapitału, tak jak polski parlament uzna to za stosowne” – powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Mller.
Na wtorkowej konferencji prasowej premier Matz Moravicki zauważył, że ustawa ma na celu ochronę interesów bezpieczeństwa narodowego Polski, ponieważ „inne kraje wpływają na nasze życie społeczne poprzez media”. Według AP zarzucał zagranicznym firmom próby wpływania na polską debatę Govit-19 Wskazał również na zagrożenia stwarzane przez szczepionki i media w Rosji i Chinach.
Polska wezwała również do zmian w procesie windykacji, aby zapobiec „oszustwom i nadużyciom”, które doprowadziły do eksmisji i „dzikiej reprywatyzacji”.
Moraviki w czwartek odrzucił obawy USA związane z tymi dwoma ustawami, powołując się na poprawkę do ustawy o radiofonii i telewizji jako „zaostrzenie przepisów”. „To nie ma nic wspólnego z obawami, jakie wyrażali wobec nas nasi amerykańscy przyjaciele” – powiedział w amerykańskim przeglądzie ustawy o odzyskiwaniu nieruchomości.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy