27 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce i Węgrom w związku z prawami osób LGBTQ Wiadomości LGBTQ

UE podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce i Węgrom w związku z prawami osób LGBTQ Wiadomości LGBTQ

Sprawy prawne mogą ostatecznie doprowadzić oba państwa członkowskie do obozowego Sądu Najwyższego.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko rządom państw członkowskich UE – Węgrom i Polsce w odpowiedzi na domniemaną dyskryminację obywateli LGBTQ.

Jako „strażniczka traktatów”, jednocząca UE, Komisja, będąca władzą wykonawczą Sojuszu, może wszczynać postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Taka procedura obejmuje kilka etapów i może trwać latami, by ostatecznie trafić do Europejskiego Trybunału, który może nałożyć kary finansowe.

Zarówno Węgry, jak i Polska są rządzone przez prawicowe, społecznie konserwatywne rządy, których polityka rodzi pytania prawne.

Węgierska ustawa o „antypedofilii”, zakazująca „promowania” homoseksualizmu i zmiany płci dla 18-latków, weszła w życie w zeszłym tygodniu pomimo kilku ostrzeżeń z Brukseli i sprzeciwu ze strony przywódców UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała w zeszłym tygodniu, że władza wykonawcza Koalicji wykorzysta „wszystkie dostępne uprawnienia”, aby zmusić Węgry do uchylenia lub zmiany prawa.

„Europa nigdy nie pozwoli, aby niektóre grupy naszego społeczeństwa zostały splamione: każdy, kogo kocha, może być ze względu na wiek, rasę, poglądy polityczne lub przekonania religijne” – powiedział eurodeputowanym.

Węgierskie prawo zostało oskarżone o ochronę dzieci, ale przeciwnicy twierdzą, że łączy ono pedofilię z homoseksualizmem i stygmatyzuje społeczność LGBTQ.

W Polsce prawie 100 miast i wsi przyjęło rezolucję „anty-LGBT”, którą niektórzy określają jako „kartę praw rodziny”. Zajmują one jedną trzecią terytorium Polski i są zlokalizowane głównie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, tradycyjnie bardzo katolickie.

Komisja uważa, że ​​polskie władze nie odpowiedziały w pełni i właściwie na jej dochodzenie w sprawie charakteru i wpływu tak zwanych „ideologicznych stref wolnocłowych LGBT”.

READ  Wybory europejskie w Polsce, test dla Donalda Tuska – DW – 06.05.2024

Polska dla reformy sądownictwa jest już w najgorszych książkach Brukseli, które kilkakrotnie były wykluczane jako sprzeczne z unijnymi standardami niezawisłości sądownictwa.

Oba państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do argumentów Komisji przed przejściem do kolejnego etapu procesu.

W czerwcu polski rząd zaprzeczył, jakoby istniała ustawa dyskryminująca ludzi ze względu na ich orientację seksualną.