24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyspa Wolin na Morzu Bałtyckim w Polsce byłaby potężną twierdzą Wikingów.

Wyspa Wolin na Morzu Bałtyckim w Polsce byłaby potężną twierdzą Wikingów.

Po tym, jak lokalne władze zdecydowały o budowie wieży strażniczej na szczycie Wołynia, wyspy na Morzu Bałtyckim, Polski archeolog zostaje wezwany na poszukiwanie zakopanych artefaktów z brutalnej przeszłości tego miejsca.

Wzgórze Wisielców, park publiczny, było kiedyś miejscem egzekucji, cmentarzem i według niektórych miejscem składania ofiar z ludzi. Kto wie, jakie przerażające odkrycia zostaną dokonane?

Ale odkrycie archeologa Wojciecha Filipowiaka wywołało więcej emocji niż zniesmaczenia: zwęglone drzewo oznaczające pozostałości X-wiecznego zamku może pomóc rozwiązać zagadkę epoki wikingów.

Czy przerażający zamek w starożytnych tekstach to literacka fantazja czy rzeczywistość?

Nordyccy wojownicy założyli placówki na polskim wybrzeżu Bałtyku ponad tysiąc lat temu, zniewalając rdzennych Słowian, aby zapewnić kwitnący handel niewolnikami, a także handel solą i bursztynem.

Jednak lokalizacja największej osady Wikingów w regionie pozostaje nieznana, miasto z początku XII wieku i forteca wojskowa znana jako Jomsborg i powiązana z mityczną siłą najemników, Jomsvikings. Niektórzy współcześni eksperci uważają, że Jomsborg nie był prawdziwym miejscem, ale legendą. Odkrycie Wiszącej Góry na wyspie Wolin może zmienić tę opinię.

Bardzo ekscytujące– mówi Filipowiak, archeolog i etnolog z Polskiej Akademii Nauk. „Może rozwiązać ponad 500-letnią tajemnicę: gdzie jest Jomsborg?”.

Zainteresowanie Wikingami, niegdyś głównym obszarem badań akademickich, gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, ponieważ programy telewizyjne, takie jak „Gra o tron”, filmy, powieści graficzne i gry wideo objęły tematykę, kostiumy i symbole. Wiek Wikingów, a raczej jego przybliżenie, stał się stałym elementem kultury popularnej.

To dobra wiadomość dla branży turystycznej na Wołyniu. „Wikingowie są egzotyczni i cieszą się dużym zainteresowaniem– powiedziała burmistrz Ewa Grzypowska. Powiedział, że potrzeba więcej pieniędzy, aby przeprowadzić prace wykopaliskowe i uczynić Wołyń światowej klasy miejscem dla badaczy i entuzjastów wikingów.

„Gdziekolwiek się tu nie udasz, jest historia.

READ  Tak malowano ambasadora Rosji w Polsce na czerwono

Jednak ta historia jest często źródłem kontrowersji.

Nazistowscy archeolodzy przeczesywali Wołyń, który do 1945 r. był częścią Niemiec, w poszukiwaniu śladów obecności Wikingów. Naziści uważali, że była to wyższość rasy nordyckiej i jej dominacja we wczesnym średniowieczu nad miejscowymi ludami słowiańskimiPóźniej przedstawili się jako Polacy i zażądali ziemi dla Polski.

Kiedy Polska przejęła kontrolę nad Wolinem po II wojnie światowej, polscy archeolodzy szukali artefaktów, które pomogłyby wzmocnić tożsamość narodową. Przez dziesięciolecia po II wojnie światowej „O wiele więcej dzieci chciało być niewolnikami strzegącymi wyspy– powiedziała Karolina Kokora, dyrektor Wołyńskiego Muzeum Historycznego.

Zmieniło się to po tym, jak Polska odrzuciła komunizm, odwróciła się od Rosji i skierowała na zachód, kładąc nacisk na słowiańską dumę. „Po 1989 roku wszyscy chcieli być wikingami” – powiedziała Kokora.

Andrzeja Higginsa
The New York Times

BBC-NEWS-SRC: https://www.nytsyn.com/subscribed/stories/6740845, data importu: 2023-06-01 14:00:09