19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego Polska prosi Niemcy o ponad bilion euro reparacji 78 lat po II wojnie światowej

Dlaczego Polska prosi Niemcy o ponad bilion euro reparacji 78 lat po II wojnie światowej

1 września 2022 r. Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego przedstawił raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej inwazji i okupacji Zamku Królewskiego w Warszawie podczas II wojny światowej, 1939-1945.

Po formalnej kapitulacji Japonii 2 września 1945 r., 78 lat temu, do drugiej wojny światowej pozostały jeszcze trzy miesiące od konfliktu i bomby atomowej. 2 i 7 maja tego samego roku Niemcy poddały się wojskom sowieckim.

Minęło prawie osiem dekad, podczas których różne kraje domagały się od Berlina reparacji za straty spowodowane okrucieństwami wojny, w tym symbolicznych reparacji. Kraj IzraelPomimo faktu, że jego terytorium nie zostało fizycznie zaatakowane.

Tak więc, jako opowieść, 10 września 1952 r. Kanclerz Niemiec Konrada Adenauera A izraelski minister spraw zagranicznych Mosche Sharet podpisał porozumienie, na mocy którego Niemcy Zachodnie wypłaciły reparacje za deportację i morderstwo. Miliony Żydów Izraelowi obiecano przekazać 3 miliardy marek niemieckich (w zamian za 1530 milionów euro), a Żydowska Konferencja ds. Roszczeń (JCC) nałożyła 450 milionów na żydowskich uchodźców osiedlonych poza Izraelem.

Będąc w orbicie niemieckiej i rosyjskiej, Polska była niewątpliwie jednym z krajów najbardziej dotkniętych kaprysami wojny (od projektu, który później zakończył się jako ZSRR), ale tylko do końca. W roku zrobili to rządowi niemieckiemu Żądanie naprawy.

To ćwiczenie rodzi dwa pytania: Dlaczego do tej pory? Jak obliczyłeś wysokość odszkodowania? ambasador RP w Kolumbii, Paweł Vooney, Dla kogo jest to temat wielkiej wagi, odpowiedział na oba pytania.

Po pierwsze, 1 września 2022 r. należy wziąć pod uwagę tzw. Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego. 1939-1945 Raport o okupacji niemieckiej i stratach Polski w wyniku II wojny światowej Na Zamku Królewskim w Warszawie.

Choć szczery, polski rząd przeprowadził rozsądną analizę strat ludzkich i materialnych w swoim kraju, w tym między innymi skutki bankowe i patriarchalne, w celu wywołania rozsądnej reakcji ze strony rządu niemieckiego. I fakt historyczny.

READ  Niesamowita historia używanego VW Gol na sprzedaż w Polsce

„Czekamy na dziejową sprawiedliwość. Polska kiedy II wojna światowa, Państwo wyrządziło najwięcej szkód materialnych i ludzkich wg nazistowskie Niemcy Jego populacja ucierpiała proporcjonalnie. Straciliśmy ponad pięć milionów ludzi, prawie jedną piątą ludności Polski; Wiele miast zostało całkowicie zniszczonych, w tym Warszawa, której zachodnia część została zniszczona w 90%. Ponieśliśmy ogromne straty materialne, przemysł i gospodarka zostały doszczętnie zniszczone, dlatego zwracamy się z tą prośbą” – zaczął ambasador RP Paweł Wuni, odnosząc się do Infobae Kolumbia.

Z polecenia polskiego rządu powołano specjalną komisję do oceny i oszacowania szkód wyrządzonych w czasie II wojny światowej, której zwieńczeniem był wspomniany już wyczerpujący raport, na podstawie którego oszacowano szkody i obliczono odszkodowanie. . To nieoczekiwane ćwiczenie.

„Chcę podkreślić, że to ćwiczenie nie ma na celu konfrontacji z Niemcami. Niemcy są jednym z naszych najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych w Unii Europejskiej I nie chcemy w żaden sposób zepsuć relacji z naszym partnerem. Jednak w dążeniu do pogodzenia się z przeszłością w celu budowy kraju uważamy, że należy stworzyć dobrą współpracę między sąsiadami i partnerami w oparciu o dobrze znane dzisiaj Kolumbijczykom słowa: prawda, sprawiedliwość, zadośćuczynienie i niepowtarzalność. Na tych czterech wartościach opiera się pokój – dodał ambasador.

Polski rząd wysłał już formalną notę ​​do rządu niemieckiego, a raport w sprawie odszkodowań został już rozesłany do niemieckich parlamentarzystów i innych posłów. Bundestagu Poznają więc stanowisko w tej sprawie. „Niestety Niemcy muszą ponieść odpowiedzialność za spowodowane przez siebie szkody i straty, za które nigdy nie wypłacono odszkodowania” – dodał ambasador Wozny.

Teraz „w tym raporcie rządowym obliczono całkowite szkody, zarówno ludzkie, jak i materialne, w jednej sumie Dziś ponad bilion euro. To wyliczona kwota i sami autorzy raportu o tym wspominali Konserwatywna postać Może być za dużo. To właśnie otwarcie i szczerze komunikujemy naszym niemieckim partnerom, z którymi nadal chcemy być partnerami iz którymi chcemy nadal współpracować, ale chcemy, aby przyjęli na siebie odpowiedzialność, której nigdy nie przyjmą. Ambasador RP w Kolumbii.

READ  Światowi przywódcy naciskali na NATO, aby ułatwiło wejście Ukrainy do sojuszu

Wreszcie, zapytany, dlaczego ten proces reparacyjny jest jak dotąd na pierwszym miejscu w polskiej agendzie, Paweł Woźniak zauważył, co następuje:

„Żaden poprzedni rząd tego nie rozważał, kiedyś trzeba to zrobić. Sprawiedliwość wymaga czasu, ale przyjdzie. Naprawy muszą nadejść. Przez te lata sytuacja była skomplikowana, ponieważ Niemcy nie zdecydowały się wypłacić reparacji Polsce. Reparacje symboliczne zostały przyznane niektórym ofiarom wojny, ale odpowiedzialność narodu. „Odszkodowania dla innego narodu nigdy nie zostały przyjęte. Po wojnie sytuacja się skomplikowała, ponieważ Polska uzależniła się od Związku Radzieckiego i znalazła się w obozie komunistycznym” — Wooni zawarta.

Polska straciła w czasie wojny ponad 11 milionów obywateli. Wiele osób zapomina, że ​​w tym kraju znajdowały się największe obozy zagłady.
  1. Polska straciła 11 200 000 obywateli w ciągu 7 lat. W 1939 r. było ich 35,1 mln, aw 1945 r. liczba ta spadła do 23,9 mln.
  2. Po II wojnie światowej Polska potrzebowała 33 lat, aby odbudować siłę roboczą do poziomu sprzed wojny. Analiza komputerowa wskazuje, że do 1978 roku uratowano 35 100 000 cywilów.
  3. Ponad 2 100 000 obywateli polskich wywieziono za granicę jako niewolniczą siłę roboczą. W czasie wojny pracowali przez ponad 4 881 000 lat w ponad 200 000 niemieckich przedsiębiorstw i gospodarstw.
  4. Niemcy zdecydowali się „zgermanizować” około 196 000 polskich dzieci. Odzyskano tylko 30 000.
Niemcy zdecydowali się „zgermanizować” około 196 000 polskich dzieci. Odzyskano tylko 30 000. (raport polski)
  1. W czasie wojny 590 000 obywateli polskich zostało inwalidami nie tylko w wyniku bezpośrednich działań bojowych, ale także w wyniku badań lekarskich i pobytów w obozach koncentracyjnych.
  2. Podczas wojny zginęło 70% dentystów, 55% prawników, 40% lekarzy i 40% profesorów akademickich.
  3. Łączna kwota strat materialnych to 797 miliardów 398 milionów.
  4. Dane zebrane przez polskie Ministerstwo Oświaty po wojnie oszacowały straty przedwojennej biblioteki na około 411 mln zł.
  5. Przed wojną powierzchnia Rzeczypospolitej Polskiej wynosiła ponad 389 tys. km2. Jednak po przesunięciu granicy wschodniej i zachodniej obszar ten zmniejszył się o prawie 78 tys. km2 do zaledwie 312,5 tys. km2 po wojnie. Zmniejszenie terytorium było wynikiem nielegalnej aneksji przez Związek Sowiecki.
READ  Korea Południowa i Polska zgadzają się na zwiększenie cotygodniowych lotów w ramach zacieśniania więzi