24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wzmocni militarną ochronę bałtyckich infrastruktur energetycznych

Polska wzmocni militarną ochronę bałtyckich infrastruktur energetycznych

ZDJĘCIE PLIKU: Tłocznia gazu Koleniów podczas otwarcia gazociągu bałtyckiego między Norwegią, Danią i Polską 27 września 2022 r. w Budnie w Polsce. Cezary Aszkielowicz/Agencja Wyborcza.pl za pośrednictwem REUTERS

WARSZAWA (Reuters) – W następstwie ostrzeżeń NATO, że Rosja może sabotować podwodną infrastrukturę energetyczną, polski rząd zatwierdził ustawę, która pozwoliłaby wojsku zatopić wrogi statek wymierzony w kluczowy gazociąg dostarczający paliwo do Polski z Norwegii przez Morze Bałtyckie.

Rząd powiedział w czwartek, że w „wyjątkowych okolicznościach” i po wyczerpaniu innych opcji wojsko będzie mogło udaremnić atak terrorystyczny poprzez zatopienie wrogiego statku lub samolotu.

Polska, kluczowy sojusznik Ukrainy i centrum dostaw broni do Kijowa, twierdzi, że regularnie znajduje się na celowniku rosyjskiego wywiadu. Kraj, który rok temu nie miał dostaw rosyjskiego gazu, jest uzależniony od importu skroplonego gazu ziemnego i dostaw rurociągowych z Norwegii.

Szef wywiadu NATO ostrzegł w środę, że Rosja może sabotować kable podmorskie, aby ukarać Zachód za wspieranie Ukrainy.

Polski rząd zapowiedział utworzenie stałej bazy dla jednostek straży przybrzeżnej w porcie w Świnoujściu na zachodnim krańcu polskiego wybrzeża, gdzie znajduje się terminal importowy skroplonego gazu ziemnego.

Ustawę musi zaakceptować polski parlament.

Warszawa w zeszłym miesiącu ustanowiła tymczasową strefę zamkniętą o długości 200 metrów wokół terminala.

W październiku, kilka dni po wybuchach gazociągu Nord Stream, którym rosyjski gaz przepływa przez Morze Bałtyckie, Polska podniosła poziom bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej poza swoimi granicami.

Baltic Pipe przecina rurociągi Nord Stream w pobliżu wyspy Bornholm na Morzu Bałtyckim. Kabel podmorski Szwecja-Polska o mocy 600 megawatów (MW) przecina również uszkodzone połączenie Nord Stream w okolicy.

(Reportaż Marka Streleckiego; montaż: Christina Fincher; montaż hiszpański: Dario Fernandez)