22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Winowajcą jest czarna dziura – Enséñame de Ciencia

Winowajcą jest czarna dziura – Enséñame de Ciencia

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił interesującą, aktywną galaktykę. (Źródło: ESA/Hubble i NASA, A. Barth, R. Mushotzky).

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dał nam nową kosmiczną pocztówkę, a ta jest szczególnie wciągająca i interesująca. Pokazany na zdjęciu obiekt to galaktyka z bardzo jasnym jądrem, w której nadmierna jasność jest spowodowana aktywną supermasywną czarną dziurą. Chcesz wiedzieć, jak to się dzieje? Czytaj dalej aby się dowiedzieć!

Obraz z Hubble’a pokazuje obiekt zidentyfikowany jako Z 229-15, galaktykę znajdującą się około 390 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni. To ciało niebieskie jest interesujące, ponieważ zawiera aktywne jądro galaktyczne (AGN), które jest często znane jako kwazar.

Kiedy materia jest wciągana do czarnej dziury, nie cała materia trafia za horyzont zdarzeń (granica oddzielająca czarną dziurę od reszty wszechświata), ale duża jej część jest wyrzucana z pełną prędkością, uwalniając dużą ilość promieniowania które mogą być wykryte przez obserwatoria. Jak na ironię, ta właściwość wynika ze środowiska dziury, z którego nawet światło nie może się wydostać, jak najjaśniejszy obiekt we wszechświecie.

W szczególności ten jasny obszar znany jest jako AGN, mały obszar w jądrach niektórych galaktyk (zwanych galaktykami aktywnymi), które są znacznie jaśniejsze niż gwiazdy w galaktyce. Jak wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie, ta dodatkowa jasność wynika z obecności supermasywnej czarnej dziury w jądrze karmiącej galaktyki.

Oprócz materii wyrzucanej przed wpadnięciem, do jasności przyczynia się również druga część, którą czarna dziura zasysa. Okazuje się, że materia nie wpada bezpośrednio do czarnej dziury, ale jest wciągana do okrągłego dysku, gdzie nagrzewa się tak bardzo, że uwalnia ogromną ilość energii w całym spektrum elektromagnetycznym, co sprawia, że ​​AGN wydają się tak jasne . , Współpracownicy NASA wyjaśniają. Kiedy sprawa przekroczy horyzont zdarzeń, jeśli to koniec, nie widzimy jej już w żaden sposób.

Jedną z cech charakterystycznych kwazarów jest to, że będąc tak jasnymi i znajdującymi się tak daleko od Ziemi, często są wykrywane, zanim dostrzeże się resztę galaktyki. Zatem Z 229-15 jest aktywną galaktyką, która zawiera kwazar i z definicji zawiera AGN. Te świecące obiekty są również ważne, ponieważ pomagają nam wykrywać i obserwować odległe galaktyki oddalone o setki milionów lat świetlnych.

READ  Pierwsza opatentowana szczepionka Digital Metaverse (Real Cure)

Hubble (HST, Hubble Space Telescope) to wspólna misja NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, wystrzelona 24 kwietnia 1990 roku na pokładzie promu kosmicznego Discovery (STS-31). Z położenia 600 kilometrów nad Ziemią Hubble może wykrywać światło z pięciokrotnie większą „ostrością widzenia” niż najlepsze teleskopy naziemne. Do tej pory teleskop wykonał 1,5 miliona obserwacji prawie 50 000 celów na niebie.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.