Chociaż Cellnex ograniczył swoje możliwości inwestycyjne, firma nie zamknęła drzwi dla operacji korporacyjnych. Po wycofaniu się z przetargów na wieże Deutsche Telekom i dokonaniu ponad 20 przejęć od 2015 roku, giełdowa spółka skupi się teraz na wzroście organicznym. Nie żegna się z takimi akwizycjami jak ta, którą właśnie sfinalizował w Polsce z Remerem, firmą specjalizującą się w wykorzystaniu Rozproszonych Systemów Antenowych (DAS).
Organizacja kierowana przez Tobiasa Martíneza podpisała w grudniu przejęcie firmy, która koncentruje się na wdrażaniu infrastruktury telekomunikacyjnej w budynkach i przestrzeniach wewnętrznych. Źródła firmy wyjaśniły elEconomista.es, że jest to „drobne” działanie, które nie zmieni planu działania opracowanego w kraju, jednym z głównych rynków grupy.
Remer – zachowując swoją markę – pracuje dla takich klientów jak T-Mobile, belgijska firma deweloperska Gelamco czy szwedzka firma budowlana Skanska. Ponadto wykorzystała anteny Stadionu Narodowego w Warszawie oraz kilka nieruchomości należących do Ikei w Polsce.
Cellnex odmówił ujawnienia kosztów operacji, które są znacznie mniejsze niż ostatnie ataki, ponieważ jest to praktycznie start-up. W kraju hiszpańska spółka giełdowa przejęła Polcomtel Towers w 2021 roku za łączną inwestycję 2200 mln euro. Firma skonsolidowała swoje 7000 witryn i inną infrastrukturę zaledwie kilka miesięcy po zawarciu umowy z Play, aby kupić 60% firmy, która obsługuje 7000 wież za 800 milionów dolarów.
Cellnex przyspieszył w Polsce pod koniec 2022 roku
W październiku ubiegłego roku Teleco zakończyło integrację biznesu w Polsce i otworzyło nową siedzibę w Warszawie. Zrobiła to pomimo wybuchu wojny na Ukrainie, co zmusiło ją do opracowania planu awaryjnego na początku roku, aby w razie potrzeby zabezpieczyć swoją infrastrukturę.
Martínez już w 2021 r. „szybka konsolidacja i wzmocnienie Cellnex w Polsce” oraz jego zaangażowanie w ewolucję tradycyjnego modelu wieżowego „kompleksowe zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną, sprzętem transmisyjnym, łączami radiowymi i wieżami przyłączeniowymi z elementami aktywnymi. Światłowód”. Obecnie ma 15 199 lokalizacji i zobowiązuje się do wdrożenia 1500 kolejnych punktów i sprzętu związanego z 5G w nadchodzących latach.
Hiszpańska spółka giełdowa hamuje: czas przetrawić wzrost
Po dokonaniu ponad 40 akwizycji od 2015 r. Firma Cellnex zdecydowała, że nadszedł czas, aby zmienić punkt ciężkości i skonsolidować dotychczasowy wzrost: Ekspansja oparta na działalności korporacyjnej prowadzi do naturalnego wzrostu organicznego.
W ostatniej prezentacji wyników wyznaczyli trajektorię czasową do osiągnięcia dodatnich wolnych przepływów pieniężnych do 2024 r. i ponad 2500 mln w następnej dekadzie. Już ostrzegali, że będą obawiać się mniejszych możliwości, takich jak Remer, ale obecny biznes zapewnia już 10% i 12% wzrost dzięki niedawnym zakupom, zobowiązaniom podjętym w ramach planów budowy – i dodają do liczby. Wieże na obecnych stronach – i inne późniejsze zmiany.
W związku z tym inwestycje dotychczas przeznaczone na akwizycje będą koncentrować się na wzroście organicznym. W wywiadzie udzielonym elEconomista.es w grudniu zeszłego roku dyrektor finansowy Cellnex, José Manuel Aisa, wyjaśnił, że teraz priorytetem jest redukcja zadłużenia i uzyskanie ocen agencji ratingowych na poziomie inwestycyjnym.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy