24 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dwa obrazy skradzione przez nazistów wracają do Polski

„Mater Dolorosa” i „Exe Homo”, dwa obrazy XVI-wiecznego holenderskiego mistrza Erica Pottsa, zostały wystawione na dwóch sztalugach w sali zamku w Gołuchowie (Polska) w ten piątek (EFE / Miguel Angel Gaio Macias). )

Muzeum fortu Gołukowod centrum PolskaW zeszły piątek odnaleziono dwa obrazy XV-wiecznego artysty Muzeum Pontevedry, Północny zachód HiszpaniaPrzybyli po splądrowaniu podczas nazistowskiej inwazji.

Dwa obrazy, po których ślady zaginęły II wojna światowaOdkryty przez władze w 2019 roku stan polski Prowadzą kampanię na rzecz odnalezienia i zwrotu tysięcy dzieł sztuki i przedmiotów historycznych skradzionych z Polski podczas konfliktu.

The Smutna sprawa I to ecce homo Od belgijskiego mistrza Erica Pottsa Utwórz dyptyk zamku Gołuchow Od 1883 r. byli stamtąd przenoszeni WarszawaOd momentu, w którym zostały skradzione przez nazistów, ich ślady zaginęły, dopóki nie pojawiły się ponownie. Muzeum Pontevedry.

Dwóch mężczyzn wyjmuje obraz Ecce Homo do powrotu do Polski w Museo de Pontevedra w Hiszpanii, 25 stycznia 2023 r. (Gustavo de la Paz/Europa Press przez AP)

polski minister kultury, Piotr KlińskiPrzypomniał, że Polska „straciła ponad 500 000 dzieł i przedmiotów artystycznych” w grabieżach rozpętanych w czasie wojny, że aż 70% książek w polskich bibliotekach zostało „skradzione lub zniszczone”, a wartość całego dobra kultury została utracona. Około 10 miliardów euro.

Możesz być także zainteresowany: Wielkie i kontrowersyjne życie Sugalskiego, „Michała Anioła XX wieku” zniszczonego przez nazizm

Odnosząc się do procesu restrukturyzacji, polski minister podkreślił profesjonalizm okazywany przez władze hiszpańskie przez cały czas i wyraził nadzieję, że przyszłe procesy restrukturyzacyjne z innymi zaangażowanymi krajami „będą prowadzone w ten sam sposób, co do tej pory nie miało miejsca”. ,” powiedział.

Ze swojej strony Ambasador Hiszpanii w Polsce, Licencjat Ramiro Fernandeza, po gratulowaniu, że oba obrazy są już „u siebie”, podkreśla obronę „integralności terytorialnej” wszystkich narodów, która obejmuje ich dziedzictwo kulturowe. Dyplomata wyjaśnił, że poprzez „wydarzenia” dzieł Europy można odtworzyć część wspólnej historii krajów europejskich, zwrócił uwagę na symboliczną wartość zwrotu obrazów w kontekście europejskim oraz dobre relacje między Hiszpania. i Polska.

„Portret młodzieńca” Rafaela to jeden z obrazów skradzionych z Polski i wciąż go poszukują.
READ  W rzece między Niemcami a Polską pojawiają się tysiące martwych ryb

Ze swojej strony dyrektor Muzeum Pontevedry, José Manuel ReyWyjaśnił, jak prośba polskiego rządu zaskoczyła urzędników agencji, którzy poznawszy prawdziwe pochodzenie malowideł, bez wątpienia będą chcieli „odrestaurować je tak szybko, jak to możliwe”.

Zdaniem reżysera Muzeum Tomasza Leckiego w PoznaniuInstytucja zarządzająca kolekcją eksponowaną w forcie GołuchowIncydenty, na które miały wpływ odrestaurowane obrazy, symbolizują tragiczne okoliczności, które dotknęły wiele dzieł sztuki w czasie okupacji hitlerowskiej.

Proces poszukiwań prowadzony jest przez Internet, a ponieważ egzemplarzy tych dzieł jest niewiele, ślady dostarczone przez polskich techników, oryginalne źródła i dokumenty historyczne potwierdzą, że obrazy rzeczywiście są obrazami. Dane z Polskie Ministerstwo Kultury 155 wniosków o przywrócenie z 15 krajów oczekuje na rozpatrzenie.

źródło: EFE

Kontynuuj czytanie

Część kolekcji Roberto Jacobiego została zlicytowana wraz z klejnotami argentyńskiej sztuki współczesnej
Jeff Koons, Geniusz czy oszustwo: prześwietlenie najbardziej kontrowersyjnego autora sztuki współczesnej
Burmistrz Florencji zatrzymuje dwóch aktywistów, którzy obrzucili farbą ratusz