23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Xi Jinping zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent Chin w uroczystym głosowaniu

Xi Jinping zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent Chin w uroczystym głosowaniu

(CNN) – Elita polityczna tego kraju oficjalnie poparła w piątek bezprecedensową trzecią kadencję Xi Jinpinga jako prezydenta Chin, umacniając jego kontrolę i czyniąc go najdłużej urzędującą głową państwa komunistycznego w Chinach od czasu jego powstania w 1949 roku.

Xi został ponownie wybrany na prezydenta na kolejne pięć lat przez władze ustawodawcze Chin w uroczystym głosowaniu, które odbyło się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, choreograficznym ćwiczeniu w teatrze politycznym, mającym na celu pokazanie legitymacji i jedności elity rządzącej.

Otrzymał 2952 jednomyślnych głosów i został oklaskiwany.

Ponowne mianowanie Xi, najpotężniejszego i najbardziej autorytarnego przywódcy Chin od dziesięcioleci, było w dużej mierze postrzegane jako formalność po tym, jak zapewnił sobie łamiącą zasady trzecią kadencję na czele Komunistycznej Partii Chin zeszłej jesieni.

W Chinach prezydencja – lub „głowa państwa” w języku chińskim – to w dużej mierze tytuł ceremonialny. Prawdziwa władza spoczywa na stanowiskach szefa partii i szefa armii, dwóch kluczowych stanowisk, które zajmuje również Xi i na które został ponownie wybrany na kluczowym kongresie partii komunistycznej w październiku.

Jednak jego nowa nominacja na głowę państwa oficjalnie kończy jego przejście w drugą dekadę u władzy.

Dzieje się to w ramach szerszej rekonfiguracji ról przywódczych w rządzie centralnym lub Radzie Państwa i innych organizacjach państwowych, które jeszcze bardziej zacieśniają i tak już silny uścisk Xi na dźwigniach władzy.

Oczekuje się, że Li Qiang, jeden z najbardziej zaufanych protegowanych Xi, zostanie wybrany na premiera w Chinach w sobotę.

Tradycyjnie premier jest wpływową funkcją odpowiedzialną za gospodarkę, chociaż w ostatniej dekadzie jego władza została poważnie osłabiona przez Xi, który skoncentrował w swoich rękach prawie cały proces decyzyjny.

W piątek Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (APN) wskazało również innych głównych przywódców państwowych, w tym Zhao Lijie, przewodniczącego organu i Han Zhenga, wiceszefa państwa.

READ  Tygrys atakuje Tamera w całym cyrku we Włoszech

Wszyscy nowi nominowani publicznie przysięgali wierność chińskiej konstytucji w Wielkiej Sali Ludowej.

NPC zatwierdziła również kompleksowy plan reform instytucji podlegających Radzie Państwa, który obejmuje powołanie regulatora finansowego i krajowego biura danych, a także odnowienie Ministerstwa Nauki i Technologii.

Reforma jest postrzegana jako kolejny krok Xi w celu zacieśnienia kontroli partii komunistycznej nad kluczowymi obszarami kształtowania polityki.

przyszłe wyzwania

Chociaż Xi zdołał zacieśnić władzę, stoi przed niezliczonymi wyzwaniami w kraju i za granicą.

Gospodarka Chin walczy z odbudową po trzech latach surowych ograniczeń inwestycyjnych, spada zaufanie inwestorów i zbliża się kryzys demograficzny, ponieważ kraj odnotowuje pierwszy spadek liczby ludności od sześciu dekad.

Chiny stoją również w obliczu szeregu przeciwności dyplomatycznych ze strony Waszyngtonu i innych zachodnich stolic, ponieważ w ostatnich latach stosunki pogorszyły się w związku z przestrzeganiem praw człowieka w Pekinie, ekspansją wojskową, radzeniem sobie z pandemią COVID-19 i rosnącym zaangażowaniem w Rosję.

W niezwykle szczerych uwagach Xi oskarżył w poniedziałek Stany Zjednoczone o prowadzenie kampanii mającej na celu stłumienie Chin i spowodowanie głębokich problemów wewnętrznych.

„Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, wszechstronnie nas pilnowały i tłumiły, stwarzając bezprecedensowe poważne wyzwania dla naszego rozwoju” – powiedział Xi grupie doradców rządowych reprezentujących prywatne firmy na marginesie spotkania.

Xi wkroczył teraz na nowe historyczne terytorium.

Żaden chiński przywódca nie posiadał tytułu głowy państwa od ponad 10 lat, w tym ojciec założyciel komunistycznych Chin, przewodniczący Mao Zedong.

Liu Shaoqi, który zastąpił Mao na stanowisku głowy państwa w 1959 r., został obalony w 1968 r., a rok później został zabity podczas burzliwej rewolucji kulturalnej Mao.

Po śmierci Mao Najwyższy Przywódca Deng Xiaoping wprowadził ograniczenia kadencji do chińskiej konstytucji w 1982 roku, aby uniknąć chaosu i katastrofy, które nastąpiły po urzędowaniu Mao.

Deng prowadził również reformy instytucjonalne w celu osiągnięcia większego rozdziału urzędów i funkcji między partią a państwem.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedza zachodni Afganistan, Grupa Millennium

Jednak wysiłki te zostały poważnie zniweczone przez Xi, który radykalnie rozszerzył kontrolę partii nad władzą i swoją kontrolę nad partią.

W 2018 r. chińskie zgromadzenie ustawodawcze w uroczystym głosowaniu zniosło limity kadencji prezydenckich, skutecznie pozwalając Xi na dożywotnie rządy.