2 kwietnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Borik obwinia prawicę za niepowodzenie reformy podatkowej w Kongresie

Prezydent Chile Gabriel Borić podczas ceremonii na Uniwersytecie Chile, 6 marca.Aileen Diaz (EFEW)

Dzień po odrzuceniu przez Izbę Reprezentantów projektu reformy podatkowej przedstawionego przez lewicowy rząd prezydenta Gabriela Borika, który dążył do zebrania 3,6% produktu krajowego brutto, czyli około 10 miliardów dolarów, władza wykonawcza uznała odpowiedzialność za swoje ustawodawstwo. Nieudany po prawej stronie. W szczególności były prezydent Sebastian Piñera, który pojawił się ponownie w weekend w programie politycznym na Channel 13 i skrytykował tę inicjatywę. Rząd zażądał 74 głosów za przyjęciem pomysłu, który jest pierwszym billboardem w parlamencie, ale otrzymał 73 głosy, a liczba odrzuceń sięgnęła 71, przy trzech wstrzymujących się. „To był cios dla nadziei, ale Chile musi dojść do siebie po tych drobiazgach” – powiedział Boric w środę wieczorem podczas wycieczki po północnym Chile.

Upadek reformy podatkowej, która jest kluczem do finansowania Programu Wykonawczego, jest główną porażką legislacyjną rządu. Choć przeciwko niemu głosowała cała prawica, znalazło się też trzech posłów lewicy, którzy mimo obecności na zgromadzeniu nie poszli na głosowanie. Między nimi a ministrem edukacji Marco Antonio Avilą doszło do sprzeczki.

Atak z prawicy nastąpił wczesnym rankiem ze strony minister spraw wewnętrznych Karoliny Tohy i rzeczniczki rządu Camili Vallejo. „Prezydent Piñera pojawił się dwa dni temu, dlaczego teraz, po roku nieobecności? Wydaje się, że tylko w tym momencie powstrzymuje Chile przed postępem reform, ale nie możemy w tej chwili popaść w tę wojnę partyzancką” – powiedział Tuha w rozmowie z Meganoticias. , Vallejo zauważył w Radiu Cooperativa, że ​​„istnieje intencja zachowania obecna sytuacja W sprawach podatkowych nieprzypadkowo w miniony weekend odbył się wywiad z byłym prezydentem Sebastianem Pinerą, który m.in. odrzucił propozycję podatkową. Nastąpiło wyrównanie i zmiana tonu opozycji w tej sprawie”.

Sebastian Pinera rządził Chile przez dwie kadencje, ostatnią przed kadencją Porec. W niedzielę zakwestionował, która z dwóch symbolicznych reform rządu, podatków i emerytur, którą minister finansów, socjalista Mario Marcel, najlepiej przewodzi w rządzie. Były prezydent zauważył, że obaj „mają rażące wady, które należy naprawić”.

Jeśli chodzi o inicjatywę podatkową, Piñera stwierdził, że „próba podwyższenia podatków o takiej wielkości, która wyniosłaby 3,6% PKB, jest niewłaściwa”. Kontynuował: „Oznacza to 25% więcej niż obecnie, w obliczu stagnacji gospodarczej, kryzysu wzrostu i niezdolności do tworzenia miejsc pracy”. Dodał: „Bardzo ważne jest, aby oprócz poboru podatków reforma podatkowa sprzyjała innowacjom, przedsiębiorczości, inwestycjom i wzrostowi gospodarczemu. Ten projekt niewiele robi w tym zakresie”.

Rząd unika Zaniedbanie Bliskiego Wschodu i Afryki

Po klęsce legislacyjnej, do której doszło w przededniu pierwszego roku rządów Borika, rządząca partia nie może ponownie przeprowadzić reformy w Izbie Deputowanych. Ale wciąż ma szansę wypróbować to w Senacie, gdzie nie ma większości. W pierwszym wystąpieniu Borika po niepowodzeniu, w którym był wyraźnie zraniony i zdenerwowany, nie sprecyzował ścieżki, którą podążą, ale otworzył nowe możliwości: „Nasz rząd będzie nadal rządził. W żaden sposób nie popadnie w impas i znajdzie sposób, aby umożliwić poważną debatę w Parlamencie.” A tym samym urzeczywistnić reformę podatkową, której Chile potrzebuje”.

W komitecie politycznym La Moneda podczas ponad trzygodzinnego posiedzenia oceniano niektóre alternatywy dla upadku reform. Po tej nominacji minister Marcel zapytany, czy rząd śpiewa a Zaniedbanie Bliskiego Wschodu i Afryki Za nieuzyskanie głosów w Izbie Reprezentantów powiedział: „Odpowiedzialność za to, co się wczoraj stało, nie leży po stronie rządu, ponieważ rząd nie nacisnął guzika odrzucenia idei legislacji. Odpowiedzialni byli parlamentarzyści za ta decyzja.”

Rzeczniczka Camila Vallejo poparła go: „Odpowiedzialność za konsekwencje odrzucenia pomysłu ustawy o reformie podatkowej spoczywa na tych, którzy głosowali przeciwko”.

Zapisz się tutaj do biuletynu EL PAÍS America i otrzymuj najnowsze wiadomości z regionu.

READ  Technologia zastosowana w filmie Avatar zrewolucjonizowała diagnostykę niektórych chorób