Pierwsza zmiana:
Chorzów (Polska) (AFP) – Dwa tygodnie po zdobyciu tytułów mistrza świata, gwiazdy lekkiej atletyki Armand Duplantis i Shel-Anne Fraser-Pryce wygrały w najbliższą sobotę próby na dziewiątym etapie rozgrywek obwodowych Diamentowej Ligi w Korso (Polska).
Na mokrym torze w zimne (16°C) i deszczową pogodę Duplantis wygrał skok o tyczce, pokonując poprzeczkę 6,10 m, 11 centymetrów przed swoim rekordem świata, podczas gdy jamajski sprinter poprawił się do rekordu świata na 100 m. Rok (10,66).
Duplantis poprawił swoje 6,10 m w trzeciej próbie. Cudowny Szwed potwierdził swoją doskonałą dynamikę po najlepszym momencie swojego życia na Mistrzostwach Świata w Eugene, gdzie pod koniec lipca zawiesił złoto świata z rekordem świata (6,21 metra).
„Jestem zadowolony z zawodów. Przekroczyła moje oczekiwania. Nie sądziłem, że uda mi się skoczyć wyżej. Niewiele jest miejsc, gdzie w takich warunkach można przejechać powyżej 6,10 m”, celebrował Duplantis, który nie spróbował wygrać. Jego rekord świata.
„Gdyby warunki były dobre, tak, spróbowałbym tego” – wyjaśnił.
22-latek „Mondo” wyrównał rekord spotkania Francuza Renauda Lavillenie (5,91 m) z 2017 roku.
Duplantis skupia się teraz na Mistrzostwach Europy w Monachium (15-21 sierpnia), gdzie spróbuje zapewnić sobie dominację w skoku o tyczce.
Imponujący weteran
W wieku 35 lat Shelly-Anne Fraser-Pryce nadal pości w niedzielę. Weteranka z Jamajki obniżyła swój rekord świata o setną pozycję w finałach Pucharu Świata w 2022 roku w Eugene.
Na spotkaniu wyprzedziła Amerykankę Alię Hobbs (10.94) i Marie-Josie Tha Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej (11.00).
35-letnia Fraser-Pryce będzie rywalizować na swoim drugim biegu na 100 metrów w Diamentowej Lidze 2022 po Paryżu w czerwcu.
W Polsce przebywał sześć setnych lat swojego najlepszego czasu w karierze (10,60), który ustanowił 26 sierpnia 2021 r. w Lozannie (Szwajcaria).
„W zeszłym roku czułem dużą presję. Postanowiłem bardziej cieszyć się tym sezonem. To niesamowite, że jestem tak konsekwentny” – powiedział Fraser-Pryce.
Na mistrzostwach świata w Eugene pokonała Jamajkę Shericę Jackson (10,73) i mistrzynię olimpijską Elaine Thompson-Herę (10,81).
Fraser-Pryce pięć razy w swojej karierze zdobyła tytuł mistrza świata na 100 metrów. Na tym dystansie zdobył także dwa złote medale na igrzyskach olimpijskich (2008 i 2012).
Sherika Jackson z Jamajki wygrała 200 m kobiet (21,84), a Trayvon Bromell (9,95) wygrał 100 m mężczyzn.
Zwycięstwa w Ameryce Łacińskiej na zawodach przypadły mistrzyni świata Brazylii Alison dos Santos w biegu na 400 m przez płotki z rzutu 47,80 m oraz Kubańczykowi Andy’emu Díazowi w trójskoku z rzutu 17,53 m.
© 2022 AFP
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy