7 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmiana klimatu: czy rekompensuje oddychanie?

Różne kraje na świecie współpracowały nad strategiami planowania w celu zmniejszenia zużycia paliw kopalnych (Zdj .: Getty Images)

Ostatnie porozumienia na szczycie klimatycznym ONZ, COP26, stanowią kamień milowy ze względu na zobowiązania podjęte przez kraje emitujące paliwa kopalne, które będą wspierać kraje emitujące tlen poprzez rekompensaty. Jednak jestDuże gospodarstwa praktycznie nie odczują wpływu tego rodzaju paliwa w krótkim okresie.

Zmiana sformułowania w ostatniej chwili, aby uratować umowę, z „wycofywania” energii opartej na węglu na „wycofywanie węgla”, była zwycięstwem wschodzących gospodarek zależnych od węgla (Chiny i Indie).Pozostawia to jednak wiele niepewności co do rzeczywistych zmian warunków, których wymagają zmiany klimatu, i podkreśla ciągły brak zaangażowania ze strony niektórych przywódców rządowych.

Jednak konieczne jest przyjrzenie się tej sprawie od własnej. Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Meksyk i Wenezuela utrzymują swoją bazę gospodarczą w górnictwie i energetyce, ale zostaną również zaproszeni do posiadania własnej bioróżnorodności w ramach rekompensaty, dopóki kraje eksportujące paliwa kopalne nie osiągną swoich celów.

Gospodarka wielu krajów świata, takich jak Meksyk, Boliwia, Wenezuela i Ekwador, jest bezpośrednio uzależniona od wykorzystania paliw kopalnych.  (Zdjęcie: EFE/Henry Chirinos/Plik)
Gospodarka wielu krajów świata, takich jak Meksyk, Boliwia, Wenezuela i Ekwador, jest bezpośrednio uzależniona od wykorzystania paliw kopalnych. (Zdjęcie: EFE/Henry Chirinos/Plik)

Wenezuela, która ma największe rezerwy ropy naftowej na świecie, nie daje żadnej gwarancji, że będzie w stanie eksploatować swoje odwierty. Zmiany polityczne w tym krajuW kierunku większej otwartości może generować imponujące przeobrażenia w kompozycji świata, zwiększając ich eksploatację i kładąc kres pragnieniu wygórowanej wartości ropy, aby pobudzić odnawialne źródła energii, nawet w skali globalnej.

Ponadto, Duże firmy węglowodorowe w regionie (PDVSA, Petrobras, Pemiks, wszystkie należące do państwa) do zmodyfikowania jej składu, aby nie wpłynąć na siebie i ich kraje poprzez możliwą zmianę w eksploatacji zasobów podziemnych. Tak więc kraje zależne od tych źródeł energii (i generowanych przez nie dochodów) stoją w obliczu niebezpiecznej dychotomii między (1) kontynuowaniem eksploatacji a (2) przekierowaniem swoich źródeł dochodu. Ponadto znajdują paradoks, ponieważ kraje, które eksploatują energię mineralną i sprzedają ją krajom produkującym paliwa kopalne, To ci sami ludzie, którzy otrzymają wynagrodzenie za zachowanie lasów i bioróżnorodności.

READ  Domowy sposób na czosnek i czerwone wino, który zadba o zdrowie Twojego serca

Z Porozumienie paryskie, Nie osiągnięto celów szczegółowych i regulacji wewnętrznych krajów. Wraz z COP26 cele „neutralności klimatycznej” zostały przedłużone z 2030 do 2050 roku. Zobowiązania Kostaryki i Danii do całkowitego wyeliminowania ich gospodarek z produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego są raczej wyjątkiem niż regułą, ponieważ są obiecujące dla podmiotów niebędących producentami. Nie widzisz kraju uzależnionego od paliw kopalnych, dopóki nie poprosisz o informacje, aby dołączyć do tego klubu.

Duże koncerny węglowodorowe będą musiały wybrać między kontynuacją eksploatacji zasobów Ziemi a przekształceniem źródeł dochodów (fot. REUTERS/Daniel Becerril/File photo)
Duże koncerny węglowodorowe będą musiały wybrać między kontynuacją eksploatacji zasobów Ziemi a przekształceniem źródeł dochodów (fot. REUTERS/Daniel Becerril/File photo)

W tym sensie przyszłość jest niepewna i niezbyt optymistyczna. Największym krytykiem tego typu rozwiązań jest to, że jedynym rozwiązaniem jest pozostawienie zakopanych światowych rezerw. Jednak uzależnienie wielu krajów od tego rodzaju energii sprawia, że ​​nie jest to możliwe bez realnej rekompensaty, bez zaangażowania w odnawialne źródła, a przede wszystkim bez zastępowania źródeł dochodów krajów zależnych.

Prawdziwe rozwiązanie i zaangażowanie mogą leżeć w prywatnych firmach. Według danych ze stycznia 2021 r. z indeksu MSCI ACWI Emerging Markets Index, odsetek firm deklarujących cele zeroemisyjne podwoił się w latach 2019-2020, co świadczy o ich mniejszym zaangażowaniu, które z perspektywy państwa okazało się rzadsze. Tej transformacji przemysłowej towarzyszy: Generuj bezemisyjne FMCG, jak to ma miejsce w przypadku firmy samochodowe. Potwierdza to zatem, że oprócz ogólnych stwierdzeń ważne jest posiadanie jasnych strategii i taktyk, które prowadzą do spójnego wdrażania i obejmują procesy ciągłego doskonalenia poprzez monitorowanie, monitorowanie i dostosowywanie.

Sektor motoryzacyjny jako jeden z pierwszych promuje wykorzystanie czystej i odnawialnej energii (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch/File Photo)
Sektor motoryzacyjny jako jeden z pierwszych promuje wykorzystanie czystej i odnawialnej energii (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch/File Photo)

Chociaż temat Globalne ocieplenie Od kilkudziesięciu lat jest częścią międzynarodowej agendy, Brak prawdziwie globalnego zaangażowania doprowadził do bezprecedensowych katastrof, w różnych częściach świata, niezależnie od ich poziomu rozwoju.

READ  Jest to aplikacja, która może dać Ci test z matematyki

Badania obliczyły, że Jeśli nie zostaną podjęte drastyczne środki w celu ochrony środowiska, do końca wieku Ziemia będzie cieplejsza o 3,5 stopnia Celsjusza. Wraz ze wzrostem poziomu morza i innych źródeł wody, co ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwiększa się śmiertelność.

Zapobieganie wyżej wymienionym efektom wymaga głębokich zmian w produkcji i konsumpcji, które mogą być promowane i rozpowszechniane przez przedsiębiorstwa różnej wielkości i z różnych sektorów, wpływając jednocześnie na różne grupy interesu. Z kolei warto zadać sobie pytanie: Jak ja jako jednostka mogę być rzeczywistym agentem zmian?

* Jahir Lumpana Coy jest profesorem na Uniwersytecie Del Norte w Kolumbii. Lorena A. Palacios Chacón jest profesorem w Szkole Biznesu w Tecnológico de Monterrey w kampusie Guadalajara.

Czytaj: