22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

zatruć?  Plastik – Greenpeace ostrzega, że ​​Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo i inne napędzają zmiany klimatyczne

zatruć? Plastik – Greenpeace ostrzega, że ​​Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo i inne napędzają zmiany klimatyczne

Bez pilnych działań produkcja plastiku mogłaby się potroić do 2050 r., stwierdza Greenpeace w raporcie.

Miasto Meksyk, 14 września (jednak). – Coca-Cola, Nestlé i PepsiCo promować ekspansję produkcja tworzyw sztucznych I napędzają zmiany klimatyczne, mówi opublikowany raport teren zielony. „Jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są głównym motorem rozwoju sektora i duże firmy dóbr konsumpcyjnych nie zmniejsz je tak ważne – zwraca uwagę organizacji.

Ponad 99 procent tworzyw sztucznych jest wytwarzanych przy użyciu paliw kopalnych i na każdym etapie cyklu życia tworzyw sztucznych: wydobycie gazu i ropy, rafinacja i produkcja, spalanie i składowanie, nawet w przypadku recyklingu, emitowane są znaczne ilości. gazów cieplarnianych (GHG), mówi Greenpeace.

Raport opublikowany dzisiaj przez Greenpeace USA Rozpakowywanie kryzysu klimatycznego: Jak firmy produkujące dobra konsumpcyjne napędzają ekspansję tworzyw sztucznych naftowych: Jak firmy produkujące dobra konsumpcyjne napędzają ekspansję tworzyw sztucznych naftowychUjawnione są powiązania handlowe między największymi światowymi markami a firmami zajmującymi się paliwami kopalnymi, a także brak przejrzystości w zakresie emisji plastikowych pojemników i opakowań.

Butelka na meksykańskiej plaży. Zdjęcie: quartoscuro.

„Pomimo dołożenia wszelkich starań, aby wyglądać ekologicznie, firmy takie jak Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé współpracują ramię w ramię z przemysłem paliw kopalnych, aby rozszerzyć produkcję tworzyw sztucznych, co może doprowadzić świat do poziomu emisji” – powiedział Graham Forbes, Global Plastics. Lider projektu w Greenpeace USA: „Te same dobrze znane marki, które napędzają kryzys związany z zanieczyszczeniem plastikiem, przyczyniają się do napędzania kryzysu klimatycznego”.

Chociaż łańcuch dostaw tworzyw sztucznych jest w dużej mierze nieprzejrzysty, raport zidentyfikował „relacje między dziewięcioma największymi badanymi firmami FMCG a co najmniej jedną firmą paliwową i petrochemiczną”.

Według raportu, Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé, Mondelēz, Danone, Unilever, Colgate Palmolive, Procter & Gamble i Mars „kupują pojemniki od producentów z żywicą z tworzyw sztucznych lub produkty petrochemiczne od znanych firm, takich jak ExxonMobil, Shell, Chevron Phillips, Ineos. i daw.”

READ  Kandydaci na chemika klinicznego biologa biorą udział w ChemCamp 2023

„Bez przejrzystości tych relacji, firmy produkujące dobra konsumpcyjne mogą w dużej mierze uniknąć odpowiedzialności za łamanie praw środowiskowych lub praw człowieka przez firmy dostarczające tworzywa sztuczne do swoich opakowań”.

Raport pokazuje, że „firmy produkujące dobra konsumpcyjne od dziesięcioleci współpracują z firmami zajmującymi się paliwami kopalnymi, aby promować recykling tworzyw sztucznych pomimo ich niepowodzeń”.

zanieczyszczenia w Meksyku. Zdjęcie: quartoscuro.

Wyjaśnia, w jaki sposób te branże współpracowały ze sobą, aby sprzeciwić się przepisom, które ograniczałyby pojemniki i opakowania jednorazowego użytku, i wezwały do ​​tak zwanego „chemicznego lub zaawansowanego recyklingu”, które mają znaczący wpływ na środowisko.

Raport wykazał również, że przemysł paliw kopalnych i dóbr konsumpcyjnych często działa poprzez grupy frontowe, które opowiadają się za tymi fałszywymi rozwiązaniami, w tym Alliance to End Plastic Waste, Recycling Partnership i American Chemistry Council.

„Zmowa między dużymi markami towarów konsumpcyjnych a firmami zajmującymi się paliwami kopalnymi/petrochemicznymi, o której mowa w tym raporcie, jest istotna dla Meksyku, ponieważ wzmacnia wezwanie Greenpeace Mexico i Alianza México sin Plástico (AMSP) do ustawodawców o uwzględnienie rozszerzonej odpowiedzialności za producentów (REP) w prawie publicznym Do kompleksowego zapobiegania i gospodarowania odpadami (LGPGIR). Aby dać odpowiedni przykład dla kraju, raport wspomina, w jaki sposób Alpek / DAK Americas, firma z siedzibą w Nuevo Leon i jeden z wiodących światowych producentów PET, przyczynia się do podaż plastikowych pojemników w celu zaspokojenia popytu O dziewięciu firmach zajmujących się dobrami konsumpcyjnymi analizowanymi w raporcie. Innymi słowy, jest to ścisły związek między firmami, które nie tylko zalewają ekosystemy plastikowymi odpadami, ale także nasilają zmiany klimatyczne. rodzaje firm muszą ponosić odpowiedzialność, z którą się spotykają Przestań promować gospodarkę kopalną i zrezygnuj z jednorazowych tworzyw sztucznych poprzez bardziej zrównoważone alternatywy dla konsumentów, co jest niezbędne Ona”, Ornela Garelli, potwierdziła meksykańska organizacja Greenpeace, która specjalizuje się w odpowiedzialnej konsumpcji i zmianach klimatu.

READ  W istocie, tradycyjna medycyna, mądrość, która pozostaje - El Sol de Tlaxcala

„Oczywiste jest, że wiele firm produkujących dobra konsumpcyjne chce ukryć swoje bliskie powiązania z firmami petrochemicznymi i paliwami kopalnymi, ale ten raport pokazuje, w jakim stopniu pracują na rzecz wspólnych celów, które zanieczyszczają planetę i szkodzą społeczeństwom na całym świecie”. . „Jeśli te firmy naprawdę dbają o środowisko, zerwą te sojusze i natychmiast odejdą od jednorazowych tworzyw sztucznych”.

Według szacunków branży bez pilnych działań produkcja tworzyw sztucznych może się potroić do 2050 roku. Według szacunków CIEL ten przewidywany wzrost zwiększy globalne emisje w cyklu życia tworzyw sztucznych o ponad 50 procent w stosunku do poziomów z 2019 r. do 2030 r., co odpowiada około 300 elektrowniom węglowym. W tym samym czasie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ostrzegł, że emisje spowodowane przez człowieka muszą spaść o około 50 procent, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5°C.

Greenpeace wzywa firmy produkujące towary konsumpcyjne do pilnego przejścia na ponowne wykorzystanie systemów i produktów masowych. Wskazuje, że firmy powinny stopniowo wycofywać wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne i bardziej przejrzyście informować o swoim plastikowym śladzie, w tym o śladzie klimatycznym ich opakowań. „Wzywamy firmy, które współpracowały, aby sprzeciwiły się przepisom, które ograniczałyby opakowania, aby wspierać ambitny globalny traktat dotyczący tworzyw sztucznych, który dotyczy całego cyklu życia tworzyw sztucznych i kładzie nacisk na jego redukcję”.