Transformacja energetyczna, której doświadczamy, wprowadza na rynek wspaniałe wynalazki, takie jak silnik cieplny wodorowy – produkt, który spowodował poważną rewolucję. Stoimy obecnie w obliczu kolejnej istotnej zmiany paradygmatu: pierwszejr termiczny silnik wysokoprężny. Mówi się o 53% wydajności i 100 latach rozwoju. Przed uruchomieniem dokonamy przeglądu działania silnika wysokoprężnego.
To jak wielka pompa powietrzno-pożarowa, która pomaga w poruszaniu się samochodom i ciężarówkom. Najpierw pobiera powietrze z zewnątrz i umieszcza je w komorze zwanej cylindrem. Do wnętrza dostaje się wyłącznie powietrze, bez wstępnego zmieszania z benzyną, jak ma to miejsce w innych silnikach. Kiedy powietrze znajduje się w cylindrze, tłok (duży wirnik) unosi się i ściska je. Po naciśnięciu robi się bardzo gorąco.
Kiedy powietrze jest bardzo gorące i sprężone, wtryskiwana jest niewielka ilość oleju napędowego. W tych warunkach paliwo zapala się samoistnie, bez konieczności uciekania się do iskier z innych silników. Eksplozja ta wypycha tłok w dół.
Ten ruch generuje energię poruszającą koła. Wreszcie, po eksplozji, powstałe gazy muszą uciec, aby zrobić miejsce dla zimnego powietrza i cykl rozpoczyna się od nowa. Tłok ponownie unosi się, wypychając gazy i przygotowując się do wdychania powietrza i ponownego uruchomienia.
Pierwszy silnik cieplny na olej napędowy stał się już rzeczywistością: wynalazek pochodzący z Chin
Chińska firma Moc Weichaia Wprowadzono na rynek pierwszy na świecie silnik wysokoprężny o sprawności cieplnej 53,09%. Zespół zaangażowany w ten projekt skupił swoje wysiłki na optymalizacji czterech krytycznych układów: zasilania paliwem, wlotu powietrza, spalania i redukcji.
Odkąd 127 lat temu na rynku pojawił się silnik wysokoprężny spalinowy, wielu ekspertów badało, jak poprawić jego sprawność cieplną. w ostatnich dniach Światowy Kongres Silników Spalinowych 2024chińska firma Moc Weichaia Osiągnęło to precedens dzięki wprowadzeniu pierwszego silnika wysokoprężnego o sprawności cieplnej wynoszącej 53,09%.
Pojawienie się tego produktu stanowi ogromny krok w kierunku bardziej zrównoważonego świata, który może odłożyć na bok wykorzystanie paliw kopalnych. Sukces polega na osiągnięciu efektywności energetycznej na poziomie 53,09% przy zastosowaniu stosunkowo małego silnika stosowanego w samochodach ciężarowych i wywrotkach, średniej i dużej wielkości.
Jego wielkość jest jednak bardzo zbliżona do silnika typowo spotykanego w samochodach osobowych. Waży 1060 kilogramów.
Pierwszy „mały” silnik wysokoprężny
Jest to sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 12,54 litra, który w wersji produkcyjnej osiąga moc do 530 KM i zapewnia maksymalny moment obrotowy 2500 Nm w przedziale od 1000 do 1400 obr./min, z układem turbodoładowania ze wspólnym kanałem.
Osiągnięcie to zostało docenione przez organizacje międzynarodowe takie jak Tow Sud I Chińskie Centrum Badań i Technologii Motoryzacyjnej. Instytucje te potwierdziły, że ten światowy rekord sprawności cieplnej jest głównym wskaźnikiem ekonomicznym dla silników Diesla. Od czasu wynalezienia silnika wysokoprężnego 127 lat temu sprawność cieplna silnika wysokoprężnego stanowiła prawdziwe wyzwanie i obecnie wydaje się, że osiągnęła swój szczyt.
Aby osiągnąć ten model, zespół badawczy chińskiej firmy zajmujący się wysoką efektywnością cieplną, składający się z tysięcy profesjonalistów, współpracował ze znanymi ekspertami i naukowcami.
W ten pierwszy sposób Termiczny silnik wysokoprężny Dziś trafia w nasze ręce i przełamuje wszelkie narzucone plany, podobnie jak potężny wówczas 500-konny silnik benzynowy.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?