„Nie zostawiaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj”, to hiszpańskie powiedzenie radzi, aby nie być leniwym, ale przeciwnie, pilnie wykonywać oczekujące prace. Kiedy ta sytuacja stanie się nawykiem, kunktatorstwo Staje się zaburzeniem zachowania. że nauka w poście PLUS JEDEN Stwierdza, że ten rodzaj zachowania wiąże się z wyższym poziomem stresu, lęku, depresji i zmęczenia.
Co nas motywuje do odkładania zobowiązań?
Rozpoznanie naszych uczuć pomoże nam walczyć z prokrastynacją. Czy to dlatego, że nie chcesz odrabiać lekcji? Myślisz, że nie możesz tego znieść, ponieważ czujesz się przytłoczony lub zestresowany? A może boisz się porażki i dlatego nawet nie jesteś zainteresowany jej rozpoczęciem? Ważne jest poznanie przyczyn zwlekania, ponieważ jest to jedyny sposób na walkę z przyczynami zwlekania.
Zbadanie rodzaju prokrastynacji może nam pomóc w jej zwalczaniu.
- Perfekcjonista. Mówi się o tych ludziach, którzy niechętnie kończą zadania, ponieważ nie spełniają wymagań i dążą do perfekcji. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do szczegółów.
- oszust. Oszuści to ci, którzy czują, że nie są wykwalifikowani do wykonania zadania, a tym samym unikają ryzyka. Tego typu prokrastynatorzy pojawiają się, gdy są otoczeni przez ludzi, których trudno jest zadowolić.
- Nudny. Nuda z zadaniem to kolejny powód, który prowadzi nas do prokrastynacji. Jeśli nienawidzisz tego, co robisz lub uważasz, że to Cię nie satysfakcjonuje, trudno jest znaleźć motywację, która doprowadzi Cię do działania.
- przytłoczony. Czasami zadań jest za dużo i trudno nam zdecydować, od czego zacząć, więc nic nie robimy. Czy to dlatego, że bierzemy na siebie zbyt dużą odpowiedzialność, czy też dlatego, że szef myli nas z pracą, pomysł robienia wszystkiego sprawia, że całkowicie tego unikamy.
- Szczęściarz. Są ludzie, którzy myślą, że lepiej pracują pod presją, więc zwlekają, aż znajdą się między młotem a kowadłem. Konsekwencje tego mogą być śmiertelne, ponieważ na dłuższą metę może generować stres i niepokój.
Jak pozbyć się prokrastynacji?
ten Terapie poznawczo-behawioralne Motywacja, zarządzanie emocjami, umiejętności samoregulacji, samokontroli, zmiany w irracjonalnym myśleniu i samozrozumieniu są bardzo skuteczne w zaprzestaniu prokrastynacji. Jeśli chodzi o strategie krótkoterminowe, istnieje kilka technik, które pomogą nam zwalczyć prokrastynację:
- Podziel zadanie do wykonania na mniejsze podzadania.
- Rozważ lub oszacuj czas wymagany dla wszystkich części.
- Twórz listy kontrolne, aby sprawdzić dalsze działania, co zostało zrobione, czego brakuje lub jest potrzebne…
- Zaplanuj przypomnienie, co robić.
- Przygotuj środowiska, momenty dnia, które są najbardziej odpowiednie lub sprzyjające zadaniu, przy minimalnym rozpraszaniu uwagi.
- Zarezerwuj przedziały czasowe na inne zadania.
- Daj nam nagrody (bardzo ważne, ponieważ wzmacnia motywację i samokontrolę).
- Dowiedz się, jak delegować w sytuacji pracy zespołowej lub poproś o wsparcie w razie potrzeby.
Przeczytaj także
Przeczytaj także
Przeczytaj także
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?