29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA zobowiązały się do obrony „każdego centymetra” NATO w obliczu zagrożeń ze strony Grupy Wagnera dla Polski.

USA zobowiązały się do obrony „każdego centymetra” NATO w obliczu zagrożeń ze strony Grupy Wagnera dla Polski.

USA zobowiązały się do obrony „każdego centymetra” NATO w obliczu zagrożeń ze strony Grupy Wagnera dla Polski. (Fot.: REUTERS/Kacper Pempel)

Rzecznik Departament Stanów Zjednoczonych ds Matthew Miller określił wypowiedzi białoruskiego dyktatora jako „nieodpowiedzialne”. Aleksander Łukaszenka, W czym zapewnił bojowników grupa Wagnera Zesłańcy w jego kraju „chcą pojechać na wycieczkę” do Warszawy i Rzeszowa, ale ich zatrzymuje.

„To kolejna seria nieodpowiedzialnych wypowiedzi Łukaszenki. Jedyne, co chcę powtórzyć (…) to to, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO”, powiedział Miller podczas konferencji prasowej.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​możliwy atak Polski na Białoruś skłoni rosyjskie wojsko do interwencji, Miller powiedział: „Jest tylko jeden kraj w regionie, który nie wyraził swoich zamiarów, ale chce najechać swoich sąsiadów i to nie Rosja, Polska czy inny kraj w regionie. .

„Powtarzam, że nasz sojusz z Polską jest silny. Polska jest członkiem NATO I oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy bronić każdego centymetra NATO” – powtórzył rzecznik.

Ze swojej strony rzecznik Białego Domu Karine Jean-PierreObawy dotyczące takiej możliwości Rosyjskie wojsko atakuje statki cywilne na Morzu Czarnym W związku z decyzją Ministerstwa Obrony Rosji o uznaniu wszystkich obcych statków wpływających do ukraińskich portów za statki przewożące zaopatrzenie wojskowe.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Decyzja zapadła po zeszłotygodniowym wyjściu Umowa zbożowa I od tego czasu bombardowania ukraińskiego miasta OdessaStamtąd, skąd pozostawiono statki zbożowe, trafiały one pod ciągły atak powietrzny.

„Zniszczyli infrastrukturę portową i zniszczyli setki tysięcy ton zboża, które mogłoby nakarmić głodnych ludzi na całym świecie. To, co Rosja zrobiła Odessie, było katastrofalne.Jesteśmy również zaniepokojeni rozszerzeniem rosyjskich celów wojskowych na statki cywilne na Morzu Czarnym” – powiedział Jean-Pierre.

READ  Polska aresztuje baskijskiego dziennikarza i oskarża go o szpiegostwo na rzecz Rosji

„Ostrzegaliśmy już o tym: Wierzymy, że Rosja może atakować cele cywilne A potem oskarżył Ukrainę o ataki w ramach operacji pod fałszywą flagą” – zauważył rzecznik podczas konferencji prasowej.

Od zeszłego tygodnia Rosja spowodowała poważne szkody w infrastrukturze portu w Odessie w wyniku serii ataków. (Zdjęcie: Reuters)

Ponadto potępił ataki na Odessę, podczas których „użycie rakiet i dronów” pomogło w zabijaniu i ranieniu ukraińskiej ludności cywilnej, uszkadzając kościoły, budynki mieszkalne i miejsca sklasyfikowane jako miejsca światowego dziedzictwa kulturowego przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Nauka i Kultura (UNESCO)”.

Z drugiej strony decyzja Kremla o nieprzedłużeniu umowy zbożowej spowodowała „destabilizację” cen żywności, która, jak zapewnił, zaszkodzi „najbiedniejszym częściom świata”.

Na koniec wezwał Moskwę do zaprzestania ataków na infrastrukturę zaopatrzenia w żywność i powrotu do umowy zbożowej.

(z informacją z Europa Press)

Kontynuuj czytanie:

Ostrzegają przed przybyciem na Białoruś tysięcy najemników z grupy Wagnera
Chiny potajemnie wysyłają sprzęt wojskowy do Rosji, aby ominąć zachodnie sankcje gospodarcze
Rosja zagroziła Ukrainie „drakońskimi środkami” w odpowiedzi na ataki na Moskwę i Krym