22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Urugwaj |  Pierwsze regionalne ćwiczenie cyberbezpieczeństwa w Southern Cone

Urugwaj | Pierwsze regionalne ćwiczenie cyberbezpieczeństwa w Southern Cone

Mając na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w organizacjach publicznych, 8 sierpnia odbyły się pierwsze regionalne ćwiczenia dotyczące cyberbezpieczeństwa Południowego Stożka, współorganizowane przez Centrum Kompetencji Ameryki Łacińskiej i Karaibów (LAC4) w ramach unijnego projektu CyberNet. Unia Europejska w Urugwaju i Agesic.

Działanie rozpoczęło się przemówieniem wstępnym wygłoszonym przez Heberta Baguasa, dyrektora generalnego Agesic; Paolo Perezzi, ambasador Unii Europejskiej w Urugwaju.

Baguas zwrócił uwagę, że cyberbezpieczeństwo nie zna granic geograficznych i podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej dla Urugwaju, jako niezbędnego elementu do wzmocnienia bezpieczeństwa służb państwowych i skutecznego zapobiegania zagrożeniom w tej dziedzinie.

Ze swojej strony Brizi odniósł się do prac UE na rzecz promowania tworzenia zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa w krajach partnerskich i podkreślił potrzebę koordynacji transgranicznej w celu skutecznego zapobiegania incydentom i kryzysom cybernetycznym oraz reagowania na nie.

Pierwsze regionalne ćwiczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa w regionie Southern Cone zostało przeprowadzone w celu zagłębienia się w subregionalne zagrożenia cybernetyczne, a także zbadania i wykorzystania możliwości współpracy i koordynacji polityki regionalnej w odpowiedzi na incydent o skutkach transgranicznych. Zgodnie z tymi celami w ciągu dnia przeprowadzono następujące czynności:

• Krajowe ćwiczenia gotowości i reagowania na zagrożenia cybernetyczne.

• Działania mające na celu zidentyfikowanie luk między udokumentowanym procesem reagowania kryzysowego a faktycznym zachowaniem.

• Ćwiczenia regionalnej współpracy kryzysowej w sytuacjach kryzysowych w cyberprzestrzeni.

Akcja skierowana była do zespołów technicznych reprezentujących Argentynę, Brazylię, Chile, Paragwaj i Urugwaj. Dla każdego z tych krajów utworzono czteroosobowe zespoły reprezentujące następujące sektory: Osoba będąca członkiem organu odpowiedzialnego za reagowanie na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w każdym kraju; osoba z narodowych sił zbrojnych; krajowy organ ds. reagowania w sytuacjach kryzysowych lub organ zarządzania kryzysowego, organizacja ds. bezpieczeństwa narodowego lub obrony; oraz osoba specjalizująca się w sprawach prawnych lub przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W przypadku Urugwaju w kursie uczestniczyli pracownicy: Cyber ​​Defence for Defence Personnel (ESMADE), Jednostka ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Dyrekcja ds. Wielostronnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Centrum Certoy.

READ  Naukowcy ujawniają rzekomą datę końca świata i "to nie potrwa długo" - Fox Sports

O EU CyberNet i LAC4

EU CyberNet to projekt promowany przez Unię Europejską (UE) w celu wzmocnienia globalnej realizacji i koordynacji projektów rozwoju zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także wzmocnienia zdolności Unii Europejskiej do udzielania pomocy technicznej krajom partnerskim w Amerykanie. łacina i Karaiby.

Częścią tego projektu było funkcjonowanie Latynoamerykańskiego i Karaibskiego Centrum Zdolności Cybernetycznych (LAC4) w celu koordynowania i wymiany doświadczeń UE w regionie, rozwijania lokalnych zdolności, ułatwiania współpracy przy wspólnych projektach i działaniach oraz promowania korzyści płynących z otwartej , wolnej i integracyjnej cyberprzestrzeni.

Urugwaj za pośrednictwem Agesic podpisał w 2022 roku Memorandum of Understanding z Information Systems Authority Republiki Estonii, która prowadzi realizację unijnego projektu CyberNet, w którym nasz kraj otrzymuje uprawnienia do promowania LAC4 i misji projektu w regionie Southern Cone, a także koordynować i ułatwiać współpracę z instytucjami krajowymi oraz przemysłem i środowiskiem akademickim oraz sektorem prywatnym w celu wspierania udziału tych organizacji w działaniach uzgodnionych z unijną siecią CyberNet.