3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska inwestuje miliardy w Ameryce Łacińskiej – DW – 18.07.2023

Unia Europejska inwestuje miliardy w Ameryce Łacińskiej – DW – 18.07.2023

Wysoki Komisarz UE do Spraw Zagranicznych powiedział: „To dobry znak. Jestem bardzo szczęśliwy”.Józefa BorrellaW drugim dniu szczytu z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Borrell pochwalił fakt, że przedstawiciele około 50 z 60 krajów Europy i Ameryki Łacińskiej zebrali się w Brukseli, aby rozpocząć wznowienie stosunków, nowy początek.

Ralph Gonsalves, premier karaibskiego kraju Saint Vincent i Grenadyn, krótko ocenił szczyt UE-Ameryka Łacińska. Gonçalves, który jest obecnie przewodniczącym Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), powiedział, że „nadzieja, zaufanie i miłość” to przesłanie płynące ze spotkania z europejskimi przywódcami.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​czuje, że „starzy przyjaciele” ożywili ich związek. Zapowiedział, że od teraz będą się spotykać na dużych trasach co dwa lata. Ostatnie takie spotkanie przed tym szczytem odbyło się osiem lat temu.

Czy było wspólne potępienie ataku Rosji na Ukrainę?

Deklaracja ze szczytu wspomina o wojnie na Ukrainie. Dokument wyraża „zaniepokojenie”, że doszło do poważnych cierpień. Nie powiedział, kto był agresorem, czyli Rosja. Z wyjątkiem promoskiewskiej Nikaragui, wszystkie kraje Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz kraje Unii Europejskiej mogły później poprzeć ten tekst. Trudne negocjacje. Kuba i Wenezuela, również bliscy sojusznicy Rosji, jeszcze nie zrezygnowały ze swojego sprzeciwu Znacznie złagodził ustęp dotyczący Ukrainy.

Premier Luksemburga Xavier Bettel skrytykował fakt, że nie można zaprzeczać faktom, a historię pisze się od nowa. Oświadczenie odnosi się jednak do odpowiednich oświadczeń ONZ potępiających rosyjski atak. Wspomina również Kartę Narodów Zjednoczonych, która zakazuje wojen agresji. Przewodniczący Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów Ralph Gonçalves powiedział, że nie chcą, aby szczyt obu kontynentów dotyczył wyłącznie Ukrainy. – Teraz ton – powiedział Gonsalves.

Liczne okazje do dwustronnych spotkań: tutaj kanclerz Niemiec Olaf Scholz (drugi od prawej) jest z prezydentem Chile Gabrielem Borkiem (drugi od lewej).Zdjęcie: Geert Vanden Wijngaert/AP Photo/picture Alliance

Jak Unia Europejska radzi sobie z historią kolonialną?

Gonçalves wyłożył również przeprosiny za wyzysk kolonialny i ludobójstwo ludności tubylczej oraz handel niewolnikami, a także możliwość odszkodowania. Chociaż przywódcy Unii Europejskiej byli skłonni wyrazić ubolewanie z powodu niesprawiedliwości kolonialnej, nie chcieli nic wiedzieć o reparacjach. Szef rządu byłej brytyjskiej kolonii Saint Vincent i Grenadyny przyznał, że te kwestie, zwłaszcza wyzysk niewolników, są „bardzo złożone”. Na przykład Brazylia nadal importowała i wykorzystywała niewolników nawet po uzyskaniu niepodległości od Portugalii 200 lat temu.

READ  Kuba i Stany Zjednoczone: Rząd Bidena łagodzi swoją politykę na wyspie i uchyla środki podjęte przez Trumpa

Czym jest umowa o wolnym handlu z Mercosurem?

Do końca roku ma potrwać przegląd umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a czterema państwami Mercosuru (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj), która nie została jeszcze ratyfikowana. Zarówno prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, jak i kanclerz Niemiec Olaf Scholz byli optymistami. UE wymaga od nich konkretnych zobowiązań w zakresie ochrony lasów deszczowych i celów klimatycznych. Prezydent Brazylii odrzucił żądania jako paternalistyczne. Jednak na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Brukseli Lula da Silva powtórzył swoją obietnicę całkowitego powstrzymania wylesiania Amazonii do 2030 roku.

Jak rozwiną się stosunki gospodarcze?

Nawet bez umowy o wolnym handlu europejskie firmy, przy wsparciu Komisji Europejskiej, chcą inwestować w Ameryce Południowej: w projekty energetyczne, infrastrukturę i wydobycie surowców potrzebnych np. do budowy baterii. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła o 45 miliardach euro, które zostaną jej przyznane w ciągu najbliższych czterech lat.

(gg/cp)