3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

TSUE orzekł, że reforma sądownictwa w Polsce narusza prawo europejskie

TSUE orzekł, że reforma sądownictwa w Polsce narusza prawo europejskie

On Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) ponownie się zgadza Komisja Europejska I potwierdź Reforma wymiaru sprawiedliwości Polska grudzień 2019, zatwierdzony przez rząd kierowany przez partię ultrakonserwatywną Prawo i Sprawiedliwość (PiS), narusza prawa Unia Europejska. „Dzisiaj jest ważny dzień dla przywrócenia niezależnego wymiaru sprawiedliwości Polska. Grudzień 2019 TSUE potwierdził nową analizę polskiego ustawodawstwa dotyczącego sądownictwa. Ustawa ta narusza podstawowe zasady unijnego porządku prawnego. Teraz mamy nadzieję, że Polska wykona wyrok w całości” – powiedział komisarz. Didiera Reyndersa.


Zdaniem Komisji prawo polskie daje Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której niezawisłość i bezstronność nie jest gwarantowana, kompetencje do orzekania w sprawach mających wpływ na prawo. Sędziowie i co wpływa na ich działalność Niezawisłość sędziowska. Ponadto prawo zabrania wszystkim sądom krajowym sprawdzania zgodności z wymogami Unii i klasyfikuje taką weryfikację jako wykroczenie regulacyjne. Wreszcie, nakładając na sędziów obowiązek ujawniania informacji o ich działalności w stowarzyszeniach lub fundacjach oraz ich przynależności politycznej w przeszłości, ustawa narusza prawo do poszanowania i ochrony życia prywatnego, nakazując ujawnianie tych informacji. Informacje osobiste.

Wszystkie te zarzuty zostały rozpatrzone przez europejskich sędziów w lipcu 2021 r Polska została potępiona. Kilka miesięcy później, po sprawdzeniu niezgodności, Zarządzenie Wiceprezesa TSUE Dziś i do 21 kwietnia po raz ostatni dodano dzienne kary za nieprzestrzeganie przepisów w wysokości miliona euro Ponad 500 milionów. Tego dnia sędziowie, uznając, że Warszawa zrobiła krok w dobrym kierunku, obniżyli stawkę dzienną należną do dnia prawomocnego wyroku (w najbliższy poniedziałek) do 500 tys. euro.

Brak wolności

Poniedziałkowe orzeczenie ponownie zgadza się z administratorami społecznymi i stwierdza, że ​​Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego „nie spełnia wymogu niezależności i bezstronności”. Ponadto sędziowie posiadający jurysdykcję do stosowania prawa Unii są zagrożeni, jeśli uznają, że wspomniany organ może orzekać w kwestiach związanych z jego prawem i funkcjonowaniem jego funkcji, co może mieć wpływ na jego niezawisłość.

READ  Polska szybko staje się społeczeństwem bezgotówkowym


TSUE podkreślił, że środki przyjęte przez polskiego ustawodawcę były niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego, bezstronnego sądu ustanowionymi wcześniej przez prawo, a „sprzeczne z prawem unijnym” było nałożenie na organ krajowy możliwości weryfikacji przestrzegania zasadniczych wymogów skutecznej ochrony sądowej.

Wreszcie Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi przedłożyć sędziom przepisy krajowe Pisemny raport W którym wskazują swoją przynależność a Stowarzyszenie, fundacja non-profit lub partia polityczna A publikowanie tych informacji w Internecie jest naruszeniem podstawowych praw tych sędziów do ochrony danych osobowych i poszanowania życia prywatnego. „Niewłaściwe jest publikowanie w Internecie danych dotyczących przynależności do partii politycznych w przeszłości, aby osiągnąć cel wzmocnienia bezstronności sędziów” – twierdzą, dodając, że dane dotyczące członkostwa sędziów w stowarzyszeniach lub fundacjach non-profit mogą ujawnić ich przekonania religijne, polityczne lub filozoficzne.

„Publikacja tych danych w Internecie umożliwiłaby osobom, które ze względów niezwiązanych z interesem publicznym, chcące poznać sytuację osobistą danego sędziego, swobodny dostęp do tych danych”, a „publikacja w Internecie może narazić sędziów na nieuzasadnioną stygmatyzację”.

„Sąd główny Unii Europejskiej jest skorumpowany” i „wystawiony przez polityków, a nie sędziów” zaatakował polskiego ministra sprawiedliwości. Zbigniewa Ziobry, w raportach zebranych przez AFP. Mimo tych słów Warszawa już złożyła propozycje zmian w niektórych kontrowersyjnych przepisach, powinna też otworzyć fundusz ratunkowy.