6 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trzęsienie ziemi odsłoniło głowę gigantycznego węża – DW – 27.10.2023

Trzęsienie ziemi odsłoniło głowę gigantycznego węża – DW – 27.10.2023

W zeszłym roku u zachodniego wybrzeża nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera z Meksyku, Chaos zostaje rozpętany i odbija się echem aż do oddalonego o 400 kilometrów Meksyku. Pośród zniszczeń pojawiło się nieoczekiwane znalezisko archeologiczne: masywna kamienna głowa węża, jaskrawa w odważnych kolorach, która wyłoniła się po zdarzeniu sejsmicznym.

Według Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) Meksyku posąg ten jest wyjątkowy ze względu na polichromię, w której zachowało się około 80% oryginalnych kolorów.

Odkryto go na głębokości 4,5 metra pod ziemią w starożytnej szkole prawoznawstwa z UNAM-u, Ta starożytna rzeźba, położona w historycznym sercu Meksyku, ma ponad 500 lat, waży 1,2 tony i ma 1,8 metra długości, 1 metr wysokości i 85 cm szerokości. Zespół ekspertów skrupulatnie go ekshumował, odkrywając niezwykłe szczegóły: ślady ochry, czerwieni, błękitu, czerni i bieli, zachowane przez błoto i wodę pokrywające je przez stulecia.

Uszczelniona komora wilgoci

Aby chronić ten delikatny klejnot, konserwatorzy umieścili go w zamkniętym, wilgotnym pomieszczeniu.

„Te pigmenty, będące notorycznym przykładem palety kolorów stosowanej przez Meksykanów do ozdabiania swoich wizerunków religijnych i świątyń, są niezwykle delikatne ze względu na materiały mineralne i roślinne, z których zostały uzyskane” – stwierdziła konserwatorka Maria Barajas Rocha. który pracował nad utrwaleniem odkrycia, Jak wynika z komunikatu INAH.

Według eksperta komora wilgotnościowa to zamknięta przestrzeń wyłożona folią z tworzywa sztucznego i wyposażona w nawilżacze i rejestratory danych umożliwiające ciągłe monitorowanie wilgotności względnej tego starożytnego przedstawienia węża. Celem jest umożliwienie głowie węża powolnej utraty wilgoci nagromadzonej przez wieki i uniknięcie przyspieszania tego procesu, aby uniknąć utraty koloru, pęknięć lub krystalizacji soli w kamieniu.

Uważa się, że głowa węża pochodzi z czasów końca imperium Azteków, Kiedy w tym samym regionie rozkwitło miasto-państwo Tenochtitlan. Węże były popularne w sztuce Azteków za sprawą bóstw wężowych, takich jak Quetzalcoatl, chociaż badacze nie wiedzą jeszcze, czy ta konkretna forma była powiązana z jakimś konkretnym bóstwem.

READ  Zabezpieczyli magazyn zawierający prekursory chemiczne w Sinaloa; 10 osób aresztowanych

Do czasu zakończenia prac konserwatorskich głowa węża nie będzie udostępniana zwiedzającym, gdyż jakakolwiek zmiana lokalnego klimatu rzeźby może być szkodliwa – twierdzi Narodowy Instytut Historyczno-Historyczny. Oczekuje się, że pozostanie w komorze wilgotnościowej do początków 2024 r., podczas gdy naukowcy będą kontynuować badania jego materiałów i znaczenia historycznego.