Królowa Anglii Elżbieta II, przywódczyni Kościoła anglikańskiego, nie jest jedyną królową, która nosi to imię. Wśród wyznawców Kościoła katolickiego wyróżnia się postać królowej Izabeli I Kastylii, lepiej znanej jako Izabela Katolicka, którą można uznać za beatyfikowaną.
W lutym 2022 r. ksiądz José Luis Rubio Willen, przewodniczący Komisji Beatyfikacji i Kanonizacji Królowej Izabeli Katolickiej, ogłosił, że rzekomy cud jest badany za wstawiennictwem Izabeli Katolickiej.
Chodzi o nagłe, całkowite i niewyjaśnione wyzdrowienie księdza, który był hospitalizowany z powodu wysoce zaawansowanego raka trzustki.
Powód beatyfikacji królowej Izabeli I Kastylii rozpoczął się w 1958 r. w diecezji Valladolid w Hiszpanii, zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, które wskazują, że powody te muszą rozpocząć się w diecezji, w której nastąpiła śmierć.
Sprawa zakończyła swoją fazę diecezjalną w 1972 roku i została przeniesiona do Rzymu na studia przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.
Od 1974 roku Kościół katolicki uważa ją za służebnicę Bożą.
Po zdaniu egzaminu historyków z dobrymi ocenami nie została wydana decydująca opinia Komisji Teologicznej. Jeśli jest za, jego opinia zostanie skierowana do Kongregacji Kardynałów i Biskupów, która poinformuje Papieża, dla jego ostatecznej decyzji, o heroiczności cnót i uroczystej deklaracji czcigodnego.
Jeśli cud zostanie uznany i uzyskana aprobata papieża Franciszka, skomentował ksiądz Rubio, „największa królowa w historii świata zostanie beatyfikowana”.
„Nie ma innej kobiety takiej jak ona i były inne święte królowe. Wraz z zmianą historii Isabel i weszliśmy w erę współczesną. Zmieniła mapy, które istniały w tym czasie i stało się jej misją niesienia ewangelizacji w Ameryce.”
Biografia Izabeli I Kastylii
Izabela I Kastylii urodziła się w mieście Madrigal de las Altas Torres, w Avila, 22 kwietnia 1451 roku, w pałacu jej ojca, Juana II Kastylii, który był żonaty z Izabelą Portugalską.
Elżbieta wstąpiła na tron po swoim bracie Henryku IV, który zmarł bez uznanego spadkobiercy. W rzeczywistości dziedziczka Enrique IV, Joanna (nazywana „La Beltrangea”) nie była rozpoznawana przez większość kastylijskiej szlachty, która opowiadała się za Izabelą.
Spór dziedziczny spowodował długą wojnę domową o sukcesję korony Kastylii między zwolennikami Izabeli i Juany, która zakończyła się w 1479 roku na korzyść Izabeli I Kastylii.
Izabela poślubiła przyszłego księcia Aragonii, Ferdynanda II, w 1469, który wstąpił do Korony Aragonii w 1479. Tak więc Izabela była także żoną Aragonii i małżonką króla Ferdynanda Kastylii.
Dlatego ten związek małżeński oznaczał również unię polityczną królestw Kastylii i Aragonii, jednocząc w ten sposób naród hiszpański, który miał być zjednoczony w kolejnych latach.
W grudniu 1496 r. papież Aleksander VI, również pochodzenia hiszpańskiego, nadał tytuł „monarchów katolickich” królom Kastylii i Aragonii, dzięki kontraktowi zawartemu w bulli C.
Pod rządami Isabel La Cattolica Królestwo Kastylii zakończyło rekonkwistę, zdobywając Królestwo Granady, które było w rękach muzułmanów, 2 stycznia 1492 r.
12 października tego samego roku 1492 kastylijska ekspedycja morska pod dowództwem Krzysztofa Kolumba ze statkiem Santa Maria oraz Caravelle Pinta i Nina przybyła na wyspę San Salvador.
Później będziesz podróżować przez wybrzeża wysp Hispaniola (dzisiejsza Dominikana i Haiti) oraz Guana (dzisiejsza Kuba). Tak rozpoczęła się ewangelizacja kontynentu amerykańskiego.
W tym sensie Izabela Katolicka pojawiła się jako obrończyni praw Indian przed nadużyciami niektórych Hiszpanów, którzy otrzymali odprawę na temat nowo odkrytych amerykańskich wysp.
W obliczu tych nadużyć Isabel la Cattolica wydała dekret w 1500 r., uznając własność ich ziem przez Indian, zakazując ich zniewolenia i przyznając im takie same prawa jak innym poddanym kastylijskim na półwyspie.
Isabel La Cattolica zmarła 26 listopada 1504 w Medina del Campo, jej ciało znajdowało się w Kaplicy Królewskiej w katedrze w Granadzie.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom