23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Terapie międzypokoleniowe na rzecz dobrego samopoczucia osób starszych

Terapie międzypokoleniowe na rzecz dobrego samopoczucia osób starszych

Artykuł autorstwa Maite Vasquez Resino,
Psycholog zdrowia

1. Wprowadzenie i definicja

the Programy międzypokoleniowe są częścią profesjonalnych terapii, których celem jest promowanie dobrostanu subiektywnego i emocjonalnego Od szejków. Zabiegi te opracowano głównie z myślą o poprawie nastroju i jak to się mówi, dobrostanu osób starszych, zwłaszcza tych, które mają Upośledzenie funkcji poznawczych lub choroba AlzheimeraNiezależnie od tego, czy chodzi o ośrodki dzienne, ośrodki mieszkalne, czy zajęcia domowe.

Stymulacja i interakcja zachodząca ze strony odwiedzanych przez nich niemowląt i młodych ludzi; Energia, którą przekazuje, dynamika, gry itp., mają u osoby starszej i w narządach, jak mówimy na przemian, niezwykle ważne znaczenie w życiu człowieka. Kompleksowy rozwój Twojego codziennego życia. Dlatego programy międzypokoleniowe zależą od – Komunikacja między pokoleniami, podobieństwa i różnice między nimi Jako szansa na zdobycie doświadczenia i źródło nauki.

the Programy międzypokoleniowe Można to zdefiniować jako „Działania lub programy zwiększające współpracę, interakcję i wymianę między ludźmi różnych pokoleń. „Polega na wymianie umiejętności, wiedzy i doświadczeń między młodymi i starszymi”. (Ventura Merkel i LeDoff, 1983).

Terapia międzypokoleniowa eriatricarea

2. Funkcje

Aby program mógł zostać zaklasyfikowany jako program międzypokoleniowy, musi tak być Zbierz określone właściwości. Można to podsumować w następujący sposób (Granville i Ellis, 1999):

  • Specjalnie zaprojektowane i zamierzone, aby osiągnąć Twoje cele.
  • Starannie zaplanowane.
  • Wszyscy agenci biorący udział w programie muszą to zrozumieć.
  • Facylitatorem programu jest średnie pokolenie.
  • Muszą mieć ciągłość w czasie, a nie być odosobnionymi aktami.
  • Musi mieć pozytywny wpływ na zaangażowane pokolenia.
  • Uczestnicy powinni odczuć poprawę jakości ich życia.

3. Korzyści z terapii międzypokoleniowych

Główną zaletą, która się wyróżnia, jest Wzajemność i pokrewieństwo w związkachw tym samym miejscu i czasie między innymi te gry, dynamika, komunikacja niewerbalna, stymulacja poznawcza i emocjonalna, są również zaraźliwe i przekazywane każdemu z uczestników, wpływając na aktywne starzenie się osób starszych.

READ  Czy kwas hialuronowy ulega reabsorpcji, jak nam się wydaje?

Według Evy del Toro, terapeutki zajęciowej z dużym doświadczeniem w tego typu zabiegach, istnieje wiele korzyści, które podkreślamy poniżej:

  • Klasa
    Relacje kształtują się w ciągłym ruchu, ponieważ międzypokoleniowy profesjonalista wzmacnia powiązane potrzeby, przestrzenie i działania.
  • Zasada aktywna
    Relacje, połączenia i wzajemne powiązania między różnymi grupami wiekowymi są traktowane priorytetowo jako siła napędowa pracy, zawsze biorąc pod uwagę mocne strony i możliwości członków w ich cyklu życia.
  • Dobre planowanie
    Ważne jest, aby wybrać i dostosować wybór zajęć, biorąc pod uwagę sens między obiema stronami, biorąc pod uwagę ich zainteresowania, upośledzenia poznawcze, zdolności i sens ich życia.
  • Baza kulturowa i społeczna
    Dostosowanie się do ich poziomu edukacyjnego i kulturowego, kwestionowanie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na wiek, a także dzielenie się doświadczeniami i kulturą popularną, jest bardzo ważne w budowaniu tkanki kulturowej i społecznej przyszłości.

Wyróżnienia innych autorów, Połączenie społecznePonieważ interakcje z młodszymi zachęcają do aktywnego starzenia się osób starszych, włączając ich w działania młodszych pokoleń, aby informować ich o zmianach społecznych i unikać ich przeszkadzania. Jeśli osoby starsze postrzegane są raczej jako osoby zależne, a nie jako aktywni członkowie społeczeństwa, powstaje dystans, który szkodzi obu grupom.

Podkreśl też Wykorzystanie technologii U osób starszych, gdzie młodsi są przewodnikami po wspomnianym zastosowaniu, w sposób użyteczny, znaczący i praktyczny.

Na koniec podkreśl Wzmacnianie więzi społecznych oraz promowanie aktywnego i celowego obywatelstwa We wszystkich ważnych momentach. Obecnie w naszym społeczeństwie panuje stereotyp negatywny obraz osób starszych, który Fernández Ballesteros (1992) podsumował jako: zdegradowany, niezdolny do uczenia się nowych rzeczy, z trudnościami w dbaniu o siebie, nieprzyjemny, a nawet okrutny. Dzięki takim wzajemnym powiązaniom przekonania te ulegają redukcji, co wzmacnia wartości osobiste i społeczne.

Terapie międzypokoleniowe na rzecz dobrego samopoczucia osób starszych
Terapie międzypokoleniowe zwiększają poczucie zainteresowania i motywacji u osób starszych

4. Międzypokoleniowa klasyfikacja programów

Wyróżniają się Relacje międzypokoleniowe w rodzinie, które powstają między rodzicami i dziećmi, między dziadkami a wnukami lub między dwoma członkami rodziny w bardzo różnym wieku. Ci ludzie Wymieniaj się doświadczeniami, hobby i wiedzą…wzajemnie, co prowadzi do satysfakcjonujących uczuć u wszystkich członków związku.

READ  Wybierz najpiękniejsze krajobrazy, a odkryjesz swoją prawdziwą osobowość Używa

the Relacje międzypokoleniowe poza rodziną Polega na łączeniu osoby starszej z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi, poza rodziną, a w wielu przypadkach z wolontariuszami, którzy część swojego czasu poświęcają na Towarzyszenie osobom w różnym wieku W celu osiągnięcia dla nich korzyści, na przykład nauczenia korzystania z nowych technologii, o czym wspominaliśmy wcześniej.

5. Najnowsze badania nad tymi metodami leczenia

Badania na ten temat skupiały się przede wszystkim na badaniu… Aktywne starzenie się i stymulacja funkcji poznawczych U osób starszych i wzajemne korzyści u młodych.

Praca Villaarta i in. (2021) na Uniwersytecie w Saragossie i szpitalu Miguel Servet „Programy międzypokoleniowe. Metodologia, korzyści i sytuacja w Hiszpanii”w którym dokonano systematycznego przeglądu 31 badań i wyciągnięto takie wnioski „Ciągła wymiana międzypokoleniowa bez więzi rodzinnych przynosi korzyści wszystkim uczestnikom. Wszystkie przeanalizowane badania wykazały korzyści u dzieci i młodzieży uczestniczącej w programach międzypokoleniowych. Wszyscy, którzy analizowali wpływ Programy międzypokoleniowe dla osób starszych przyniosły pozytywne korzyści.

Inne badania podkreślają znaczenie tych programów, ponieważ są one absolutnie niezbędne dla poprawy społeczności, tkanki społecznej i doświadczenia grupowego.

6. Wnioski

Możemy stwierdzić, że terapie międzypokoleniowe przynoszą poprawę Czujesz się użyteczny i zmotywowanyWzmacnianie ich i nadawanie sensu życiu oraz poczucie więzi i wsparcia ze strony otoczenia, zawsze biorąc pod uwagę historię danej osoby (Fernández-Ballesteros, 2009).

Tworzenie takich programów jest łatwe Stwórz kulturę proaktywnego starzenia sięopiera się na społeczeństwie dla wszystkich grup wiekowych i trzyma się z daleka od… Stereotypy związane z osobami starszymi. Osoby starsze darzą dzieci wielkim uznaniem, a dzieci żywią podziw i ciekawość wobec dziadków.

Jako profesjonaliści w tej dziedzinie mamy w tym obszarze mnóstwo pracy, nie tylko z uczestnikami programu, ale także z Podejście multidyscyplinarne i interdyscyplinarne: Terapeuci zajęciowi, psycholodzy, lekarze itp. Stąd w przyszłych badaniach.

indeks:

Fernández-Ballesteros, R. (2009) (reż.), Psychologia starzenia się. Psychologia stosowana. Madryt: Psychologia piramidy

Fernández-Ballesteros, R. (1992) Mity i fakty dotyczące starzenia się i zdrowia. Barcelona: Redakcja Saint-Germain.

Fernández-Ballesteros, R. Zamaron, MD, Diez Nicolas, J. i in. (2010). Starzenie się pomyślnie. Standardy i prognozy. Psychoza.

Geriatricarea.com. (2018). Programy międzypokoleniowe promują aktywne starzenie się. Źródło: https://www.geriatricarea.com/2018/06/27/los-programas-intergeneracionales-favorecen-el-envejecimiento-activa/

Geriatricarea.com (2022). Programy międzypokoleniowe w interwencji terapii zajęciowej. Pobrano z: https://www.geriatricarea.com/2022/05/19/programas-intergeneracionales-en-la-intervencion-de-terapia-trabajocional/

Philartes i in. (2021). Programy międzypokoleniowe. Metodologia, korzyści i sytuacja w Hiszpanii. Journal of Health Research, 2. 11. Źródło https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8210596

O autorze

READ  Młody mężczyzna z Ecatepec wygrywa egzamin lekarski UNAM z oceną doskonałą

Maite Vasquez Receno jest psychologiem zdrowia i aktywnym członkiem grupy Aging Well. Oficjalna Wyższa Szkoła Psychologii w Madrycie. Wolontariusz i aktywny członek specjalnej grupy zadaniowej dla osób o większej wrażliwości (EAE + Vulnerability) „Grandes Amigos”.

Trener i ekspert interwencji w rozwoju poznawczym i emocjonalnym, Uważność, Montessori Psychologia pozytywna wśród osób starszych.