29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ten kraj zagłosuje za usunięciem króla Carlosa III z prezydentury

Ten kraj zagłosuje za usunięciem króla Carlosa III z prezydentury

(CNN) – Premier Antigui i Barbudy powiedział, że naród karaibski przeprowadzi referendum, aby stać się republiką, a król Karol III ustąpi ze stanowiska głowy państwa w nadchodzących latach.

Była kolonia brytyjska uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981 r., ale jest jednym z 14 krajów poza Wielką Brytanią, gdzie głową państwa jest brytyjski monarcha. Jest także częścią Wspólnoty Narodów, organizacji składającej się z 56 członków z większości dawnych terytoriów brytyjskich.

Premier Gaston Brown powiedział, że po tym, jak w sobotę król Karol III został ustanowiony królem Antigui i Barbudy Wiadomości ITV Planuje przeprowadzić referendum w sprawie tego, czy kraj stanie się republiką w ciągu najbliższych trzech lat.

„To jest kwestia, która powinna zostać poddana referendum, aby ludzie mogli się zdecydować” – powiedział. Dodał, że nie miał „reprezentować żadnej formy braku szacunku dla króla. Nie jest to akt wrogości ani żadna różnica między Antiguą i Barbudą a monarchią”.

Premier Gaston Brown dał jasno do zrozumienia, że ​​referendum będzie ostatnim krokiem na drodze do stania się prawdziwie suwerennym narodem.

Wyjaśnił, że będzie to „ostatni krok do zakończenia cyklu niepodległości, aby stać się prawdziwie suwerennym państwem”.

Pytania o dalszą rolę monarchii w regionie pojawiły się w marcu po tym, jak William i Kate, ówczesny książę i księżna Cambridge, odwiedzili trzy królestwa Wspólnoty Narodów – Belize, Jamajkę i Bahamy – podczas podróży mającej uczcić 70. rocznicę Tron królowej Elżbiety.

Podróż była pełna problemów, a premier Jamajki powiedział im, że kraj „posuwa się naprzód” i osiągnie „prawdziwą ambicję” bycia „niezależnym”.

W zeszłym roku Barbados zerwał swoje ostatnie imperialne więzi z Wielką Brytanią, ogłaszając się republiką.

Decyzja Barbadosu była pierwszym od prawie trzech dekad, kiedy królestwo zdecydowało się usunąć brytyjskiego monarchę ze stanowiska głowy państwa. Ostatnim krajem, który to zrobił, była wyspa Mauritius w 1992 roku. Podobnie jak ten kraj, Barbados pozostaje częścią Wspólnoty Narodów.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje drugą falę koronawirusa, ale łagodniejszą ze względu na szczepienia

Lauren Said Morehouse z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.