29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tak wygląda ta niesamowita mgławica po 20 latach

Tak wygląda ta niesamowita mgławica po 20 latach

Około 340 lat temu na naszym niebie po raz pierwszy pojawiły się pozostałości umierającej gwiazdy. Dziś znamy jej pozostałości jako Cassiopeia A, supernowa, której struktura została dokładnie zbadana przez astronomów i znajduje się 11 000 lat świetlnych stąd. z tej okazji, Stworzenie własnej wersji należy do Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaUjawnił znacznie więcej niż jego poprzednicy.

W przeciwieństwie do Hubble’a, James Webb widzi w znacznie szerszym zakresie światła. Tak więc, używając swoich narzędzi na podczerwień, Teleskop kosmiczny był w stanie wykryć kształty, których naukowcy nie byli w stanie wykryć do tego czasu. Od bardzo gorących regionów, w których formuje się dużo gwiazd, po wysokie obłoki chłodnego pyłu, które tworzą złożone włókniste struktury.

Na tym zdjęciu autorstwa Jamesa Webba możemy zobaczyć wiele ciężkich elementów powstałych w wyniku śmierci gwiazdy. W centrum obrazu znajdziemy pierwiastki takie jak tlen, argon, neon i trochę pyłu. Podobnie 20 lat, które upłynęły od zdjęcia z Hubble’a do chwili obecnej, pozwala nam również zobaczyć ekspansję materii po wybuchu gwiazdy.

w, Zewnętrzny pierścień kuli świeci na pomarańczowo. Ten uderzający kolor jest produktem gorącego pyłu, który powstał po zetknięciu się gwiazdy z otaczającą ją materią w czasie eksplozji.

Kolejną niespodzianką, którą zabrali badacze, była obecność zielonej plamki w pobliżu środka obrazu. Jak dotąd nieznana substancja zewnętrzna. „Jego kształt i złożoność są nieoczekiwane i trudne do zrozumienia dla naukowców” – mówi To.

James Webb ujawnia nowe szczegóły dotyczące tajemniczej mgławicy Cassiopeia A

Cassiopeia A została schwytana przez Hubble’a 20 lat temu

Narzędzia takie jak James Webb są zaprojektowane tak, aby szukać więcej. W ten sposób z ich narzędziami Radosny (Centralny przyrząd na podczerwień), nirkam (kamera bliskiej podczerwieni) f NIR (spektrometr bliskiej podczerwieni), wykrywane są obiekty emitujące światło słabsze niż to, które możemy zobaczyć naszymi oczami.

READ  Test osobowości | Co zobaczyłeś na pierwszym obrazku? Reaguj i odkryj ukryty sposób na bycie | Wirus | trendy | Wskazówki | nnda nnrt | Meksyk

W 1968 roku brytyjski astronom John Flamsteed odkrył Cassiopeia a. Odkrycie zostało oficjalnie ogłoszone dopiero w 1947 roku.Dziękuję radioastronomom z Cambridge. Ta mgławica jest najpotężniejszym źródłem radiowym poza naszym Układem Słonecznym. Dlatego stał się ulubieńcem obserwatoriów radiowych na całym świecie. Teraz James Webb ujawnia nam nową twarz.

Wreszcie, Cassiopeia A ukrywa w swoim jądrze małą, ale bardzo gęstą gwiazdę neutronową. To ciało niebieskie jest zwykle wynikiem masywnych eksplozji gwiazd, w których intensywne pola grawitacyjne powodują zapadanie się elektronów w jego atomach do ich jąder. W ten sposób powstaje duża kula neutronów.

Również w hipertekście:

Nowości technologiczne i naukowe w dwie minuty

Otrzymuj nasz biuletyn codziennie rano na swój e-mail. Przewodnik, dzięki któremu zrozumiesz klucze do tego, co jest naprawdę ważne w technologii, nauce i kulturze cyfrowej w dwie minuty.

leczy…

gotowy! Jesteś już zapisany

Wystąpił błąd, odśwież stronę i spróbuj ponownie