Kraków (Polska), 9 listopada (EFE).- Syn polskiego bohatera narodowego Witolda Piłeckiego, który pozwolił się aresztować z Auschwitz w 1940 roku za zorganizowanie ucieczki więźniów, podjął kroki prawne o odszkodowanie w wysokości około 6 milionów euro .
Andrzej Płecki, spadkobierca Widolda Płeckiego, złożył pozew w warszawskim sądzie o odszkodowanie za trzy komentarze: unieważnienie z 1948 r., uwięzienie i egzekucję jego ojca przez komunistyczny rząd, podały media.
92-letni Piłecki uważa państwo polskie za spółkę zależną i oczekuje się, że wkrótce rozpocznie się rozprawa w celu ustalenia zasadności roszczenia.
Postać Witolda Piłeckiego, kapitana wojska polskiego w momencie wybuchu II wojny światowej, uważana jest za symbol heroizmu w Polsce za jego starania, by uświadomić światu okropności nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tragicznym końcem jego śmierci jest życie.
Po opracowaniu planu zebrania informacji o masakrach w Auschwitz Bilecki został schwytany przez wojska niemieckie i wysłany do obozu zagłady.
W ciągu dwóch i pół roku, które tam spędził, zorganizował wśród więźniów siatkę oporu, niektórym z nich pomógł uciec, a nawet zdołał ukraść samochód komendanta Auschwitz Rudolfa Hessa.
Ostatecznie Witoldowi Piłeckiemu udało się uciec z mnóstwem dokumentów i informacji świadczących o brutalności nazistów, ale jego próby przekupienia ataku aliantów w celu wyzwolenia obozu nie powiodły się.
Po udziale w Powstaniu Warszawskim 1954 Piłecki został uwięziony przez polski rząd komunistyczny, oskarżony o pracę na rzecz rządu polskiego na uchodźstwie i skazany na śmierć.
Już w 1990 r. na posiedzeniu nadzwyczajnym polski Sąd Najwyższy zrehabilitował postać Piłeckiego i symbolicznie zwolnił go z zarzutów, a w 2002 r. Polski Instytut Pamięci Historycznej wszczął sprawę przeciwko prokuratorowi, który w 1948 r. wniósł oskarżenia przeciwko Piłeckiemu, ale proces został zawieszony, gdy oskarżony zmarł w 2004 roku.
W ostatnich dziesięcioleciach historia Witolda Piłeckiego była tematem kilku filmów, polski rząd przyznał mu pośmiertnie kilka odznaczeń, a w 2019 roku Parlament Europejski ogłosił 25 maja, dniem pamięci Piłeckiego, Europejskim Dniem Antydyktatury. EFE
Mac/Jam/Pi
EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy