8 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Syn polskiego bohatera, który zorganizował ruch oporu w Auschwitz, domaga się reparacji

Syn polskiego bohatera, który zorganizował ruch oporu w Auschwitz, domaga się reparacji

Ta treść została opublikowana 09 listopada 2022 – 11:48

Kraków (Polska), 9 listopada (EFE).- Syn polskiego bohatera narodowego Witolda Piłeckiego, który pozwolił się aresztować z Auschwitz w 1940 roku za zorganizowanie ucieczki więźniów, podjął kroki prawne o odszkodowanie w wysokości około 6 milionów euro .

Andrzej Płecki, spadkobierca Widolda Płeckiego, złożył pozew w warszawskim sądzie o odszkodowanie za trzy komentarze: unieważnienie z 1948 r., uwięzienie i egzekucję jego ojca przez komunistyczny rząd, podały media.

92-letni Piłecki uważa państwo polskie za spółkę zależną i oczekuje się, że wkrótce rozpocznie się rozprawa w celu ustalenia zasadności roszczenia.

Postać Witolda Piłeckiego, kapitana wojska polskiego w momencie wybuchu II wojny światowej, uważana jest za symbol heroizmu w Polsce za jego starania, by uświadomić światu okropności nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tragicznym końcem jego śmierci jest życie.

Po opracowaniu planu zebrania informacji o masakrach w Auschwitz Bilecki został schwytany przez wojska niemieckie i wysłany do obozu zagłady.

W ciągu dwóch i pół roku, które tam spędził, zorganizował wśród więźniów siatkę oporu, niektórym z nich pomógł uciec, a nawet zdołał ukraść samochód komendanta Auschwitz Rudolfa Hessa.

Ostatecznie Witoldowi Piłeckiemu udało się uciec z mnóstwem dokumentów i informacji świadczących o brutalności nazistów, ale jego próby przekupienia ataku aliantów w celu wyzwolenia obozu nie powiodły się.

Po udziale w Powstaniu Warszawskim 1954 Piłecki został uwięziony przez polski rząd komunistyczny, oskarżony o pracę na rzecz rządu polskiego na uchodźstwie i skazany na śmierć.

Już w 1990 r. na posiedzeniu nadzwyczajnym polski Sąd Najwyższy zrehabilitował postać Piłeckiego i symbolicznie zwolnił go z zarzutów, a w 2002 r. Polski Instytut Pamięci Historycznej wszczął sprawę przeciwko prokuratorowi, który w 1948 r. wniósł oskarżenia przeciwko Piłeckiemu, ale proces został zawieszony, gdy oskarżony zmarł w 2004 roku.

READ  SOFAR zwiększa swój wkład w zerową przyszłość Polski dzięki najnowszemu backlogowi produktów na targach ENEX 2023

W ostatnich dziesięcioleciach historia Witolda Piłeckiego była tematem kilku filmów, polski rząd przyznał mu pośmiertnie kilka odznaczeń, a w 2019 roku Parlament Europejski ogłosił 25 maja, dniem pamięci Piłeckiego, Europejskim Dniem Antydyktatury. EFE

Mac/Jam/Pi

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.