(CNN w języku hiszpańskim) — W środę rząd USA podjął decyzję o ponownym nałożeniu niektórych sankcji na sektor naftowo-gazowy Wenezueli – powiedzieli CNN wyżsi urzędnicy w rządzie Joe Bidena.
Oświadczenie oznacza automatyczne wygaśnięcie licencji 44, która wygasa w czwartek 18 kwietnia i która umożliwiła większości północnoamerykańskich koncernów naftowych prowadzenie działalności w Wenezueli, a państwowemu przedsiębiorstwu energetycznemu Petroleos de Venezuela sprzedaż swojej ropy. W Stanach Zjednoczonych wykorzystują swój system finansowy do spłacania wierzycieli i ściągania długów.
Jako podstawę swojej decyzji Waszyngton podaje, że rząd Nicolasa Maduro „nie otworzył procesu demokratycznego”, do czego zobowiązał się w październiku wraz z zrzeszoną w platformie unionistycznej większością opozycji w porozumieniach podpisanych na Barbadosie.
Jednak Stany Zjednoczone nie zamykają całkowicie drzwi do dialogu z Maduro i według źródeł pragną „praktycznej rozmowy, która umożliwiłaby przywrócenie procesu na właściwe tory”.
Powiedzieli: „Są decyzje, które podejmie rząd Wenezueli, będziemy się ich trzymać i mamy nadzieję, że zakończą się one tym, że Wenezuelczycy będą mogli swobodnie chodzić do urn”.
W miejsce Licencji nr 44 rząd USA zapowiedział wydanie Licencji nr 44-L. Wszystkie działania objęte tą umową zakończą się przed 31 maja, dając firmom 45 dni na ograniczenie swojej działalności w Wenezueli.
Stany Zjednoczone pozostawią w mocy licencję nr 41, która umożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy naftowej dzięki partnerstwu, jakie utrzymuje z Petroleos de Venezuela.
Departament Skarbu nie zna liczby transakcji, które nastąpiły w wyniku wydania licencji, 44. Źródła wskazywały, że licencja umożliwiała indyjskim i chińskim firmom zakup ropy naftowej w Wenezueli bez narażania się na amerykańskie sankcje. Dodali, że licencja „nie jest drogą do inwestycji w Wenezueli”.
Wenezuela twierdzi, że poniesie koszty
„Od czasu wydania licencji Chevron w 2022 r. Wenezuela odnotowała znaczny wzrost produkcji po latach załamania gospodarczego. Według najnowszych prognoz gospodarczych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, gospodarka Wenezueli odnotuje w tym roku największy wzrost spośród głównych gospodarek Ameryki Południowej.
Jednak wenezuelski minister ropy Pedro Telechia powiedział w środę CNN, że jego kraj jest gotowy ponieść koszty nowych amerykańskich sankcji.
„W związku z tymi sankcjami i wojną na Bliskim Wschodzie ceny ropy wzrosną dramatycznie, co spowoduje wzrost cen gazu w Stanach Zjednoczonych [que causan estas sanciones] Nie dotyczy to tylko Wenezueli, ale całej społeczności międzynarodowej. „Wenezuela będzie nadal się rozwijać, z sankcjami lub bez nich” – stwierdziła Telechia.
W październiku 2023 r. administracja Bidena zniosła szerokie sankcje gospodarcze wymierzone w wenezuelski przemysł wydobywczy i naftowy, wspierając porozumienie osiągnięte na Barbadosie między Maduro a opozycją w sprawie przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów w 2024 r.
Departament Stanu wyjaśnił następnie, że decyzja o zniesieniu sankcji była uzależniona od dopuszczenia przez rząd Maduro wszystkich swoich przeciwników politycznych do udziału w wyborach.
W styczniu ubiegłego roku Waszyngton ogłosił, że reaktywuje sankcje na wenezuelski sektor naftowo-gazowy w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego Wenezueli o anulowaniu kandydatury opozycyjnej Marii Coriny Machado, wielkiej zwyciężczyni prawyborów. Odbyło się w październiku.
Sankcje sektorowe na Wenezuelę nakładano od sierpnia 2017 r., kiedy rząd Donalda Trumpa ogłosił wprowadzenie środków przeciwko sektorowi finansowemu Wenezueli. W styczniu 2019 r. środki dotarły do sektora naftowego po uznaniu przez Waszyngton Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju Ameryki Południowej.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom