6 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Santander wśród 5 banków oskarżonych w Polsce o nieoddanie skradzionych pieniędzy

Santander wśród 5 banków oskarżonych w Polsce o nieoddanie skradzionych pieniędzy

Ta treść została opublikowana 19 lipca 2022 – 16:50

Kraków (Polska), 19 lipca (EFE).- Polski Urząd Ochrony Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty kilku firmom bankowym, w tym hiszpańskiemu Santanderowi. Konta.

W oświadczeniu opublikowanym we wtorek w polskiej prasie UOKiK, podpisany przez Tomasza Chróstnego, Santander, BNP Paribas Polska, Millenium, Credit Agricole i mBank, „naruszył zbiorowe interesy konsumentów, odmawiając zwrotu pieniędzy skradzionych z kont klientów i niewłaściwe zajęcie się ich roszczeniami.” „.

W kilku przypadkach analizowanych przez polską agencję oszuści byli w stanie uzyskać dostęp do elektronicznych kont swoich ofiar i przelać znaczne sumy pieniędzy na konta zagraniczne.

W jednym z przypadków 72-letnia kobieta została okradziona z 35 000 euro po zmianie statusu z „mężatka” na „wdowa” bez konieczności podpisu żony, po czym sprawcy zatwierdzili pożyczkę w wysokości 18 000 euro z jej banku.

Nie kwestionując działalności banku, zmieniał waluty, aby przesyłać pieniądze za granicę, pobierał dodatkowe opłaty w celu przyspieszenia tych przelewów i udzielał pożyczek na osobę żyjącą z niewielkiej emerytury i zabezpieczenia na całe życie. Inwestycje – wyjaśnił Grostny.

Zgodnie z prawem europejskim w takich przypadkach bank musi najpierw zwrócić klientowi skradzioną kwotę, a następnie, po zbadaniu faktów, ponieść ciężar dowodu w celu wykazania zaniedbania lub złej wiary klienta.

Według Urzędu Ochrony Konsumentów „Są tysiące historii o osobach, które zostały okradzione i choć skradzione kwoty i stosowane procedury są bardzo różne, łączy je jedna cecha wspólna: negatywna reakcja banków na reklamacje”.

„Niestety, pomimo obowiązku prawnego, banki nie zwracają środków, a jeśli pożyczają, zmuszają konsumentów, którzy padli ofiarą oszustów, do spłaty” – powiedział Grostny.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku powiadomienia banków o nieautoryzowanej transakcji, muszą zwrócić kwotę transakcji w następnym dniu roboczym.

Jedynym wyjątkiem od tych okoliczności jest sytuacja, gdy klient zgłosi fakty po upływie 13 miesięcy od postawienia zarzutu lub istnieje uzasadnione podejrzenie oszustwa. EFE

READ  Polska wyłącza znicze w geście solidarności z Ukrainą

mag/dżem/psh

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.