1 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Reaktor, który w ciągu jednej sekundy wyprodukuje energię na cały rok – DW – 28.06.2024

Reaktor, który w ciągu jednej sekundy wyprodukuje energię na cały rok – DW – 28.06.2024

Belgia ponownie rozpoczęła budowę w pobliżu Antwerpii Reaktor jądrowy Oczekuje się, że zasilany akceleratorem cząstek, który będzie generował 100 razy mniej odpadów niż konwencjonalny akcelerator, będzie pionierskim narzędziem w walce z rakiem.

Projekt o nazwie Myrrha (wielofunkcyjny hybrydowy reaktor badawczy do zastosowań zaawansowanych technologii) i zlokalizowany w Centrum Studiów Energii Jądrowej (SCK CEN) w Möll w północno-zachodniej części kraju powinien zakończyć swoją pierwszą fazę w latach 2026-2028, a drugą w 2033 r., a według najbardziej optymistycznych prognoz będzie działać z pełną mocą przez około 2036-2038 r.

Reaktor podkrytyczny, który byłby w stanie wygenerować tyle energii, ile jedna rodzina zużywa w ciągu jednej sekundy w ciągu roku, nie miałby wystarczającej ilości materiału rozszczepialnego, aby sama podtrzymać atomową reakcję łańcuchową, i byłyby to neutrony produkowane przez Minerwę akcelerator, który zasili rdzeń Myrry, aby działał.

Bezpieczniej i czyściej

Ostateczna konstrukcja będzie miała 300 metrów długości i moc 2,4 megawata i będzie bezpieczniejsza niż konwencjonalne reaktory, ponieważ będzie mogła zatrzymywać się i uruchamiać w ciągu tysięcznych części, zmniejszając ryzyko wypadku na skutek niekontrolowanego rozszczepienia. .

Kierownik projektu, Hamid Ait Abdel Rahim, wyjaśnił w oświadczeniach przekazanych przez publiczne radio i telewizję RTBF: „Akcelerator steruje reaktorem. Jeśli zatrzymamy akcelerator, w ułamku sekundy reaktor się zatrzyma”.

Pod koniec pierwszego etapu maksymalna energia liniowego akceleratora cząstek wyniesie 100 MeV, co wzrośnie do 600 MeV, co wystarczy do zasilania reaktora, który powstanie w trzeciej fazie projektu.

Reaktor jądrowy byłby w stanie wyłączyć się w ciągu milisekund, gdyby akcelerator cząstek przestał go kontrolowaćZdjęcie: Luc Claessen Photos/Belga/Imago

Jednak już od zakończenia pierwszej fazy akcelerator będzie mógł wytwarzać innowacyjne radioizotopy medyczne.

Projekt finansowania hybrydowego

Innowacyjny projekt powstał w 1998 roku i jest w pierwszej fazie finansowany kwotą 558 milionów euro przez rząd belgijski i fundusze europejskie z całkowitego budżetu wynoszącego 1,6 miliarda dolarów, aby zakończyć jego pełny rozwój pod koniec następnej dekady. Które będą konieczne, aby przyciągnąć inwestycje prywatne.

READ  badanie wzroku | Test psychologiczny, który ujawni, jeśli jesteś osobą wątpiącą: po prostu odpowiedz na to, co widzisz jako pierwsze na zdjęciu | Test wirusowy | test osobowości | Facebook | Meksyk

Kolejną zaletą, którą obiecuje Mirha, jest to, że zostanie wykorzystana do prowadzenia badań nad „konwersją” w celu zmniejszenia objętości i okresu użytkowania odpadów nuklearnych, których toksyczność radiacyjna zostanie zmniejszona z 300 000 do 300 lat.

Chodzi o to, aby odzyskać materiał rozszczepialny wykorzystywany w elektrowniach jądrowych i przetworzyć jego część do ponownego wykorzystania, przy jednoczesnym skróceniu okresu użytkowania odpadów powstałych w reaktorze, które nie będą chłodzone wodą, ale mieszaniną ołowiu i bizmutu , co dobrze rokuje. Staje się także opcją na przyszłość przemysłu nuklearnego.

Zdaniem Ait Abdel Rahima, jeśli pilotażowy projekt Mirha przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami i powstanie 15 reaktorów tego typu, ale na skalę przemysłową, całe paliwo wykorzystywane w europejskich elektrowniach jądrowych będzie można przetworzyć mniejszym kosztem niż obecnie.

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową PricewaterhouseCoopers szacuje, że wpływ ekonomiczny projektu, w którym obecnie zatrudnionych jest 230 osób z 25 różnych krajów, sięgnie 6,4 miliarda euro.

Federalny Minister Energii Ten van der Straeten ogłosił, że „dzięki temu projektowi nasz kraj kontynuuje wiodącą pozycję w dziedzinie badań jądrowych, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań medycznych”.

(Wydajny)