Dzięki uwarunkowaniom geopolitycznym związanym ze wzrostem cen ropy i gazu, zwiększonym popytem oraz poprawiającą się pozycją peso w stosunku do dolara, Petróleos Mexicanos (Pemex) osiągnął najwyższe przychody za pierwszy kwartał w swojej historii, gromadząc 506 794 mln pesos od stycznia do marca. Według jej raportu dla meksykańskiej giełdy.
Dzięki temu w pierwszym kwartale wypracował zysk netto w wysokości 122 493 mln pesos, co kontrastuje ze stratą netto raportu w wysokości 37,297 mln pesos za ten sam okres w roku poprzednim. Od 2018 r. państwowa spółka nie raportowała zarobków w pierwszym kwartale roku, więc połowa odwiertów w ostatniej dekadzie przyniosła straty, dodając pięcioletnie zarobki.
Spółka podała, że lepsze wyniki finansowe to głównie efekt zwiększonych przychodów w wyniku wyższych cen paliw, a także zysków z wymiany peso do dolara.
W okresie od stycznia do marca przychody ze sprzedaży ropy naftowej za granicę i paliw w kraju wyniosły 506,794 mln pesos, co oznacza roczny wzrost o 59,6 proc.
Na konferencji z inwestorami kadra kierownicza wyjaśniła, że w ciągu kwartału odnotowano wzrost sprzedaży eksportowej o 68,5% r/r, a sprzedaży paliw w kraju o 51,3%.
Należy zauważyć, że cena meksykańskiej ropy blended wzrosła ze średnio 56,49 USD za baryłkę w I kwartale 2021 roku do 88,91 USD w I kwartale 2022 roku. Tymczasem pod koniec I kwartału ubiegłego roku cena dolara amerykańskiego wynosiło 20,44 pesos za sztukę, według raportu Banku Meksyku.
Po osiągnięciu tego zamknięcia w 2022 r. kurs ustabilizował się na poziomie 19,91 peso za dolara, co oznacza spadek o 2,6% na korzyść peso kursu walutowego, co przynosi korzyści firmom takim jak Pemex, które kupują i sprzedają ropę i paliwo po cenach spotowych w stosunku do międzynarodowego dolara rynków.
„Najważniejszymi zmiennymi wyjaśniającymi tę sytuację jest ożywienie cen na całym świecie iw mniejszym stopniu sprzedane ilości” – wyjaśnił podczas telekonferencji z inwestorami Antonio Lopez Velardi, dyrektor finansowy Pemexu.
Ograniczenie ceny, wypłata gotówki
W swoim raporcie dla meksykańskiej giełdy państwowy koncern naftowy podkreślał, że zachęty do powstrzymania wzrostu cen sprzedaży gazu ziemnego, LPG, benzyny i oleju napędowego obciążają jego finanse, nawet gdybym dostał to, co najlepsze. Wyniki bez wsparcia rządu dla meksykańskich rodzin.
„W wyniku tych kontroli cen Pemex nie był w stanie złagodzić wszystkich podwyżek cen produktów, które jego klienci dostają na rynku krajowym, gdy peso deprecjonuje się w stosunku do dolara” – podkreślił.
Pemex zauważył jednak, że w okresie styczeń-marzec koszty sprzedaży wzrosły o 79,9%, głównie ze względu na wzrost zakupów produktów do odsprzedaży o 44 300 mln pesos. W ten sposób odnotowano przychody netto w wysokości 122,5 miliarda pesos, w porównaniu do straty netto w wysokości 37,4 miliarda pesos w pierwszym kwartale 2021 roku. Było to spowodowane głównie wzrostem sprzedaży i różnic kursowych.
Jednocześnie państwowy koncern naftowy przyznał, że wysokie dochody ze sprzedaży i ze względu na parytet walutowy zapłaciły wyższą kwotę podatków, która w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosła zaledwie 99 600 mln pesos, nastąpiła zwiększyć. o 85% również dzięki odbiciu cen meksykańskich mieszanek.
Dzięki temu kwota generowana z prawa współzasiłku (DUC) wzrosła o 56% w porównaniu z I kwartałem 2021 r. To pomimo tego, że na 2022 r. Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie o 14 pkt. prawa do świadczeń. Dodatkowe korzyści z ropy naftowej, którą krajowa firma Petróleos Mexicanos wydobywa i sprzedaje na swoich misjach, wyniesie 40%, w porównaniu z 54% zadeklarowanymi w 2021 r., ale zmniejszony z 65%, z którymi rozpoczęła się obecna administracja .
Kradzieże i straty rosną z powodu kradzieży paliwa
W swoim raporcie menedżerowie Pemexu przyznali również, że kradzież węglowodorów wzrosła o 40% od stycznia do marca tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, z 4300 baryłek dziennie do średnio 6000 baryłek dziennie w rurociągach firmy. Praca.
Pod względem wartości straty z tytułu nielegalnej kradzieży paliwa wzrosły z 1210 mln pesos w pierwszym kwartale 2021 r. do 3004 mln pesos w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r., co stanowi wzrost o 148,3 proc.
Należy zauważyć, że walka z tą zbrodnią była jednym z przejawów obecnej administracji, która rozpoczęła się w 2018 roku od ilości skradzionego paliwa, zwłaszcza benzyny, przekraczającej 56 tys. baryłek dziennie, co doprowadziło do kilku cięć ropy. dni rurociągów transportowych.
karol.garcia@eleconomista.mx
ERP
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Banxico tnie prognozę PKB; Widzi słabość – El Financiero
Targ owocowo-warzywny Bodega Aurrerá od dziś do 29 sierpnia 2024 r.: najlepsze oferty
Według analizy El Economista królem internetu szerokopasmowego w Meksyku jest firma Megacable, której nie może konkurować ani Totalplay, ani Izzi