15 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przestrzeń kurczy nerki

Przestrzeń kurczy nerki

Wiemy, że mikrograwitacja wpływa na nasze kości, oczy i serce, ale dużą biologiczną barierą w dotarciu na inną planetę po raz pierwszy są nasze nerki.

Odkąd ludzie po raz pierwszy opuścili Ziemię w 1961 roku, naukowcy mają obsesję na punkcie wpływu przestrzeni kosmicznej na ludzkie ciało. Wiemy, że mikrograwitacja wpływa na nasze kości, oczy i serce, ale dużą biologiczną barierą w dotarciu na inną planetę po raz pierwszy są nasze nerki.

Największe badanie stanu nerek w kosmosie. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University College London (UCL) sugerują, że nasze nerki nie przetrwałyby podróży w obie strony na Marsa. Ani na długotrwały pobyt na Księżycu.

Opublikowane w Komunikacja przyrodniczaTo największa jak dotąd analiza stanu zdrowia nerek podczas lotów kosmicznych. Zawiera dane od astronautów i symulowanych misji kosmicznych z udziałem myszy, z których niektórym podano dawkę promieniowania kosmicznego, jaką otrzymaliby ludzie podczas misji na Marsa trwających około dwóch lat.


Wyniki wcale nie są zachęcające. Badania pokazują, że nerki odkształcają się pod wpływem warunków kosmicznych. Kanaliki nerkowe, które są odpowiedzialne za regulację równowagi wapnia i soli, wykazują oznaki kurczenia się w czasie krótszym niż miesiąc ekspozycji na podróże kosmiczne, zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Do tej pory uważano, że powstawanie kamieni nerkowych w kosmosie jest spowodowane utratą masy kostnej spowodowaną mikrograwitacją, która uwalnia wapń do moczu. Zespół UCL odkrył jednak, że mikrograwitacja zasadniczo zmienia sposób, w jaki nerki przetwarzają sole, co znacząco przyczynia się do powstawania kamieni.

Rola promieniowania Naukowcy przypisują to zjawisko mikrograwitacji, a nie promieniowaniu, chociaż nadal nie do końca rozumieją, w jaki sposób te dwie zmienne oddziałują na siebie.

READ  Możesz teraz ukryć swoje zdjęcie profilowe przed niechcianymi kontaktami

Ziemia chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym dzięki swojemu polu magnetycznemu, ale za tą bańką ochronną astronauci są w pełni wystawieni na działanie wiatru słonecznego i promieniowania kosmicznego.

Najbardziej alarmującym odkryciem było to, że myszy narażone na sztuczne promieniowanie przez dwa i pół roku doznały trwałego uszkodzenia nerek i utraty ich funkcji.

Dializa jest w drodze powrotnej. „Jeśli nie opracujemy nowych sposobów ochrony nerek astronauty podróżującego na Marsa, w drodze powrotnej może potrzebować dializ”. wyjaśnia Keith Siugłówny autor badania.

Pomimo rozczarowujących wniosków, badanie otwiera również drzwi do możliwych rozwiązań. Naukowcy uważają, że dzięki lepszemu zrozumieniu zachowania nerek pod wpływem promieniowania i mikrograwitacji można opracować rozwiązania technologiczne lub farmaceutyczne chroniące czynność nerek podczas długich lotów kosmicznych.

Zdjęcia | NASA, Zhoutong Zhong, Zhongguang Li, Peter Gordon i Keith Siu

W Chatace | Lot SpaceX sprawił, że astronauci byli genetycznie młodsi. Co ciekawe, trwało to tylko trzy dni