29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Proponują reformę kryminalistyczną: co by się zmieniło i dlaczego

Proponują reformę kryminalistyczną: co by się zmieniło i dlaczego

Bell poszukuje reformy kryminalistycznej, uniezależniając ją od biura prokuratora generalnego. Zdjęcie: Colprensa

Wśród zmian, które zostały zaproponowane różnym podmiotom regulacyjnym w kraju, Biuro Prokuratora Generalnego należy do tych, które mogą mieć najwięcej zmian, przynajmniej w perspektywie średnioterminowej mogą „stracić” jedną z najważniejszych zależności w zakresie badań, o których mówimy Narodowy Instytut Medycyny Sądowej i Nauk Sądowych. Rachunek zostanie przedstawiony dzisiaj karta historycznaJednostka zamierza skoncentrować się na badaniu i wyjaśnianiu przypadków zaginionych, szacowanych na 120 000 osób w kraju, prowadząc do naprawy i renowacji tego laboratorium kryminalistycznego.

Inicjatywa ma na celu usamodzielnienie się podmiotu, w rzeczywistości będzie on działał jako kolejna instytucja wchodząca w skład sądownictwa, ale z własnym statusem prawnym, własnym majątkiem i niezależnością techniczno-finansową. Przestałby nawet nazywać to legalnym lekarstwem, by być znanym jako Narodowy Instytut Naukowo-Techniczny Nauk Sądowych.

według Ustawa 938 z 2004 r.w art. 34, 35 i 36 podmiot określany jest jako powiązany z: oskarżenieinterwencja na szczeblu krajowym, ale to właśnie ta reforma ma zmienić, zdaniem senatora. Karta historyczna, Gustavo Bolivarco zapewnia większą przejrzystość wykonywanych operacji.

„Instytut Medycyny Sądowej jest dziś aneksem do Prokuratury i to nie gwarantuje przejrzystości, ani wiarygodności wymiaru sprawiedliwości, bo w kraju, w którym niestety obfituje korupcja i wpływy polityczne, dobrze , widzieliśmy, jak będąc mianowanym bezpośrednio przez Prokuratora Generalnego, wcześniej lub w przyszłości, Dyrektor Medycyny Sądowej jest tym, który powinien zapewnić przejrzystość dochodzeń kryminalistycznych w kraju, a to może być przedmiotem pewnego rodzaju manipulacji , aby tego uniknąć, tworzymy samodzielną jednostkę, tak aby odtąd Instytut nosił nazwę Państwowy Instytut Naukowo-Techniczny Kryminalistyki, co prowadzi do przekształcenia całego instytutu, jego oddzielenia od prokuratury i prace nad utworzeniem instytutu, który dawałby gwarancje ofiarom, które nie widzą szybkości i szybkości w identyfikowaniu ciał, np. w ekshumacjach ciał zaginionych itp.” – wyjaśnił senator podczas wprowadzania ustawy.

W przeciwieństwie do ostatniego punktu, o którym mowa Gustavo Bolivarustawa ma na celu stworzenie biura identyfikacji ofiar konfliktów zbrojnych, usprawniając w ten sposób mechanizmy i usprawniając procesy dotyczące zwłok, a nawet dając im przestrzeń na terenie samych cmentarzy do dokonania czynu przestępczego.

READ  Inny rosyjski naukowiec powiązany z bronią hipersoniczną został aresztowany za zdradę stanu

Inicjatywa ujawnia brak zasięgu, ponieważ z 1122 gmin w kraju jednostka ma tylko około 2270 urzędników, którzy ledwo byli w stanie objąć nieco ponad 10% terytorium kraju.

Główną ideą jest uproszczenie procesów identyfikacji ofiar. zapobiec zakłóceniom oskarżenieremont zakładu i obiektów, co częściowo odciążyłoby wymiar sprawiedliwości i oskarżenia, ale jednocześnie dało mu pełną autonomię w orzekaniu i nominacjach.

Instytut posiada obecnie w swoim portfolio kilkanaście profesjonalnych usług, w tym z zakresu medycyny sądowej, psychiatrycznej, psychiatrycznej, wymiaru sprawiedliwości i odszkodowań:

„Należy zauważyć, że nasze laboratoria odpowiadają również na zapytania i doradzają w sprawach ich dotyczących, prokuraturze, sądom i innym właściwym organom oraz pełnią funkcję organu weryfikującego i nadzorującego ekspertyzy i badania sądowe prowadzone przez sąd państwowy. organy policji i inne agencje na wniosek organu Kompetentne ”, wyjaśnia podmiot, podkreślając, że wszystko to jest świadczone bezpłatnie.

Czytaj: