24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Powrót demokracji – El Financiero

Powrót demokracji – El Financiero

Niektórzy historycy uważają, że XXI wiek rozpoczął się 11 września 2001 roku atakami terrorystycznymi na Bliźniacze Wieże w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie.

Można jednak postawić tezę, że XXI wiek rozpoczął się dwa lata wcześniej, w 1999 r. wraz z dojściem do władzy Władimira Putina i Hugo Cháveza odpowiednio w Rosji i Wenezueli.

Niedawny atak Hamasu na Izrael jest pod wieloma względami kontynuacją wydarzeń, których kulminacją były ataki Al-Kaidy na centra finansowe i polityczne Ameryki.

Chociaż prawdą jest, że ekstremizm islamski w dalszym ciągu powoduje katastrofy i ofiary w ludziach, wzrost populizmu na światowej scenie politycznej zdefiniował nasze stulecie.

Po upadku muru berlińskiego i upadku Związku Radzieckiego niewielu spodziewało się, że populistyczne reżimy pod wodzą charyzmatycznych i często szyderczych przywódców będą kwestionować liberalny konsensus.

Kilka lat po dojściu do władzy w Rosji prezydent Putin zastosował skuteczną strategię propagandową, aby szerzyć idee skrajnie prawicowo-populistyczne. Jednym z krajów, w którym idee te silnie przeniknęły, jest Polska. Amerykańska dziennikarka i intelektualistka Anne Applebaum opowiedziała tę historię w kilku pismach. Wydawało się, że po upadku komunistycznego reżimu generała Jaruselskiego w kraju zapanowała silna demokracja liberalna. Tak nie jest. Jak dotąd XXI wiek w Polsce był okresem ataków na sądownictwo, odrodzeniem się antysemityzmu i próbami obalenia młodych instytucji republikańskich w kraju.

Dlatego bardzo budujący jest fakt, że w ostatnich wyborach liberalna i republikańska opozycja pokonała Prawo i Sprawiedliwość oraz jej sojuszników, co w ostatnich latach podsyciło ataki na polską demokrację liberalną. Zobaczymy, jak nowy demokratyczny reżim w Polsce poradzi sobie z zagrożeniem, jakie stwarza reżim Putina, niewątpliwie osłabiony jego katastrofalną awanturą na Ukrainie.

Ze swojej strony na półkuli zachodniej wybory w Ekwadorze również przyniosły szczęśliwe wieści. W rezultacie liberalny biznesmen Daniel Noboa pokonał lewicę Instalacja Ekwador, Luisa Gonzalez.

READ  IGT, Totalizator Sportowy, Polska

Tak jak Polska padła ofiarą skrajnie prawicowego populistycznego wirusa Putina, tak Ekwador padł ofiarą skrajnie lewicowego populizmu Cháveza. Nie jest to dobra wiadomość dla Ekwadoru, który w tym stuleciu nie odnotował dużego wzrostu. Jednak z Noboą na czele wydaje się, że otwiera się pełna nadziei droga dla przyszłości tego kraju Ameryki Południowej.

Miejmy nadzieję, że sprawy Polski i Ekwadoru staną się iskrą, która stworzy zmierzch populizmu i nowy świt liberalnej demokracji na świecie.