6 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poszukiwanie niewidzialnego wycieku metanu, który ociepla planetę |  Klimat i środowisko

Poszukiwanie niewidzialnego wycieku metanu, który ociepla planetę | Klimat i środowisko

Uczyń niewidzialne widocznym. Jest to dedykowane przez grupę naukowców z Politechniki w Walencji (UPV), którzy opracowali system, który umożliwia wykrywanie i identyfikację winowajców. masowe wycieki metanu Poprzez zdjęcia satelitarne. Metan jest jednym z gazów cieplarnianych Globalne ocieplenie uderza w każdy zakątek planety. Ale, podobnie jak dwutlenek węgla i podtlenek azotu, jest niewidoczny dla ludzkiego oka, co przyczynia się do dużych (zamierzonych lub przypadkowych) wycieków związanych z wydobyciem ropy, gazu i węgla, które pozostają niezauważone i bezkarne.

Tradycyjnie walka ze zmianami klimatycznymi koncentrowała się na Dwutlenek węgla (CO₂), główny gaz cieplarniany (również związany ze spalaniem paliw kopalnych), który pozostaje w atmosferze przez setki lat po emisji. Jednak w ostatnich latach naukowcy i eksperci ds. polityki klimatycznej postawili na metan (CH₄) w centrum uwagi, gaz, którego życie w atmosferze jest znacznie krótsze – około dekady – ale który ma 30 razy więcej energii grzewczej niż dwutlenek węgla. Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) Oblicz, że metan odpowiada za 25% wzrostu globalnej temperatury zarejestrowanej na planecie od czasów przedindustrialnych. Zmniejszenie ich emisji tak bardzo, jak to możliwe, jest kluczowe, jeśli chcesz przestrzegać porozumienia paryskiego, które ma na celu utrzymanie ocieplenia w granicach bezpieczeństwa.

podsumowuje fizyk Louis Guanter, kierownik grupy Teledetekcja naziemna i atmosferyczna (LARS, jego angielski akronim) z UPV. Grupa ta, powiązana z Instytutem Inżynierii Wodnej i Środowiska UPV, urodziła się w styczniu 2020 r. i od tego czasu jej badania nad wykrywaniem megawycieków za pomocą zdjęć satelitarnych – na przykład w Meksyku, Algierii lub w basenie permskim w USA – ogromny międzynarodowy wpływ. Ostatnia dotyczyła poważnego wycieku do Zatoki Meksykańskiej z państwowej platformy wiertniczej Pemex w grudniu zeszłego roku. Jak wyjaśnia Guanter, jego badania przyczyniły się do tego, że 10 dni temu Meksyk w końcu dołączył do międzynarodowej inicjatywy, której celem jest wyeliminowanie wycieków w sektorze ropy i gazu, które są odpowiedzialne za około jedną czwartą wszystkich emisji metanu związanych z działalnością człowieka. Na ostatnim szczycie klimatycznym w Glasgow było Międzynarodowa koalicja dąży do ograniczenia emisji metanu o 30% do 2030 r.. Zatrzymanie ogromnych wycieków w sektorze paliwowym jest niezbędne.

READ  Sprawdź swoją sprawność umysłową i zlokalizuj słuchawki Viral Challenge w 5 sekund | Zastosowania

W skład grupy LARS wchodzi czterech innych naukowców: Javier Roger (fizyk), Adriana Valverde Iglesias (biolog), Javier Gorroño (inżynier komunikacji) i Itziar Irakulis-Loitxate (inżynier geometrii i terenu). Ten ostatni badacz jest głównym autorem badania, które ujawniło wyciek na platformie w Zatoce Meksykańskiej. Kilka grup naukowych z instytucji publicznych i prywatnych od lat pracuje nad wykrywaniem wycieków z satelitów – po raz pierwszy kolumna z satelity została zidentyfikowana w 2016 r. – ale do tej pory nie było możliwe zlokalizowanie wycieku z satelity. platforma morska. Gorono podsumowuje: „Na morzu jest trudniej i kosztuje więcej ze względu na odbicie światła”. Oznacza to, jak wyjaśnia Irakulis-Loitxate, że emisje z eksploatacji węglowodorów na lądzie są „bardziej kontrolowane”, co nie ma miejsca na morzu. Guanter uważa, że ​​wyniki tego ostatniego badania są bardzo obiecujące i otwierają drzwi do stworzenia „niezależnego systemu weryfikacji” dla platform morskich.

Informacja to narzędzie numer jeden w walce ze zmianą klimatu. Zapisz się do niego.

Subskrypcja

Szczególnie istotny jest problem wycieku metanu z platform morskich. Gaz ten wychodzi na powierzchnię jako produkt uboczny produkcji ropy i jest rutynowo spalany w obiektach na morzu, ponieważ „nie mają gdzie przechowywać”, gdy przetwarzanie jest nieopłacalne, mówi Guanter. Megaprzecieki występują w przypadku awarii palników. To właśnie podejrzewają naukowcy UPV na platformie Pemex podczas 17 dni w grudniu, kiedy to według obliczeń Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która również była zaangażowana w badania, wyrzuciła ona około 40 000 ton metanu.

W niektórych instalacjach pali się. W innych przypadkach, gdy grupa UPV odkryła dzikie złoża w Algierii, sposobem na pozbycie się tego produktu ubocznego jest wywietrzenie go, to znaczy uwolnienie go bezpośrednio do atmosfery, co dodatkowo przyczynia się do globalnego ocieplenia. Dla Guantera zarówno katharsis, jak i podpalenie wydają się „oburzające”. Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego, paliwa kopalnego, którego cena gwałtownie wzrosła z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i którego niedobór, również z powodu wojny, wpędził niektóre kraje europejskie w kłopoty. Dlatego dyrektor grupy LARS, poza problemami środowiskowymi, które generuje, uważa za nieracjonalne spalanie go lub wypuszczanie bezpośrednio do atmosfery.

READ  Rezydenci medycyny i nauk biomedycznych na UACH są szkoleni w zakresie technik mikroszycia - El Heraldo de Chihuahua

Podobnie myślą kraje, które 17 czerwca przystąpiły do ​​inicjatywy redukcji emisji metanu z sektora ropy i gazu. „Zmniejszenie emisji spalania i metanu w sektorze ropy i gazu jest natychmiast opłacalne i ma potrójną korzyść z działania na rzecz zmian klimatycznych, poprawy zdrowia i poprawy globalnego zaopatrzenia w gaz po prostu poprzez wychwytywanie utraconych spalania lub emisji” – podkreślili w oświadczeniu. sponsorem tej inicjatywy ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Jednym z celów jest wyeliminowanie rutynowego spalania metanu w sektorze węglowodorowym najpóźniej do 2030 roku.

W celu weryfikacji wypełnienia obowiązujących zobowiązań międzynarodowych dotyczących metanu, satelity będą odgrywać zasadniczą rolę. Wycieki metanu można wykryć z ziemi za pomocą kamer termowizyjnych lub z samolotu. Jednak zaletą satelitów jest to, że kontrola obiektów na lądzie i na morzu może odbywać się rutynowo i niezależnie od konkretnych kampanii.

Dużym krokiem, jaki udało im się zrobić na LARS na Politechnice w Walencji, jest „pokazanie metanu” z niewielkich wycieków za pomocą obrazów dostarczonych przez satelity, które nie zostały zbudowane ani nie zostały w tym celu umieszczone na orbicie, podkreśla Iracculis. – Lotexit. „Są to satelity stworzone do innych celów i przeznaczone dla rolnictwa, ale nie do kontroli atmosfery. Nikt nie używał ich do wykrywania metanu” – dodaje Guanter.

W tej chwili istnieje już prywatna firma, która umieściła na orbicie satelitę do wykrywania emisji gazów cieplarnianych. Ponadto istnieją również inicjatywy publiczne –Jak te sponsorowane przez KalifornięWystrzelenie satelity do monitorowania emisji dwutlenku węgla i metanu. Organizacja ochrony środowiska Environmental Defense Fund (EDF), której członkiem jest również Guanter, jest zaangażowana w wystrzelenie specjalnego satelity do wykrywania CH₄, gazu na celowniku międzynarodowego sporu klimatycznego.

Możesz śledzić klimat i środowisko na Facebook s Świergotlub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Cotygodniowy biuletyn

READ  Dieta okulistyczna | Uważaj: te produkty mogą uszkodzić wzrok