On To się zmienia klimat To już wpływa na wszystkie obszary Ziemi. Powstaje na skutek działalności człowieka, głównie na skutek… Palenie paliw kopalnych Takie jak węgiel, ropa i gaz. Spalanie paliwa powoduje emisję Gazy Globalne ocieplenie Działa jak osłona otaczająca Ziemię, zatrzymując ciepło słoneczne i podnosząc temperaturę.
Teraz zostało to ujawnione Globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka rośnie w tempie 0,26°C na dekadę, To najwyższy wskaźnik od początku rejestracji. Została odkryta przez grupę ponad 50 naukowców Ogłosili Nowy roczny raport dotyczący wskaźników zmian klimatycznych. Raport ukazał się w specjalistycznym czasopiśmie Dane naukowe dotyczące systemu Ziemi.
Raport był nadzorowany przez badaczy z Uniwersytet w Leedsw tym Zjednoczone KrólestwoI on to ujawnił W ostatniej dekadzie 2014–2023 temperatura wzrosła do 1,19 stopnia. Oznacza to wzrost w porównaniu do 1,14 stopnia Celsjusza odnotowanego w latach 2013-2022, co znalazło się w ubiegłorocznym raporcie.
Zmiany klimatyczne na planecie spowodowane działalnością człowieka już mają udowodnione skutki. Według raportu zmiany w rozkładzie opadów, podnoszący się poziom mórz, topnienie lodowców, rosnąca temperatura oceanów oraz częstsze i intensywniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe dotknęły miliony ludzi. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Stwierdzono również, że zmiany klimatyczne mogą wpływać na zdrowie ludzi (np. poprzez zwiększoną… Choroby takie jak gorączka denga i chikungunya(przenoszony przez ukąszenia komarów), możliwość uprawy żywności, mieszkania, bezpieczeństwa i pracy.
„Zniszczenia spowodowane pożarami buszu, suszami, powodziami i falami upałów, których świat doświadczył w 2023 r., nie mogą stać się nową normalnością” – stwierdził profesor. Pierce’a Forsteradyrektor Priestley Center for Climate Futures w Stanach Zjednoczonych Uniwersytet w LeedsKto stworzył nowy raport ze wskaźnikami problemu.
Jeśli rok 2023 rozpatrywać osobno, Ocieplenie spowodowane działalnością człowieka sięgnęło 1,3 stopnia. Liczba ta jest niższa od całkowitego ocieplenia odnotowanego w 2023 r. (1,43°C), co wskazuje, że naturalne wahania klimatu, w szczególności… ChłopakOdegrał również rolę w rekordowych temperaturach w 2023 roku.
Analiza skupiła się także na tzw.Pozostały budżet emisji dwutlenku węgla„, czyli ilość dwutlenku węgla, która może zostać wyemitowana przed osiągnięciem 1,5 stopnia globalnego ocieplenia.
Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, powstałe w wyniku działalności człowieka są odpowiedzialne za ocieplenie o około 1,1°C w latach 1850–1900 i później. Doprowadziło to już do znaczących zmian klimatycznych, w tym większej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Ostrzegano, że jeśli globalne ocieplenie przekroczy poziom sprzed epoki przemysłowej o 1,5 stopnia, będzie więcej fal upałów, dłuższe pory gorące i krótsze pory zimne.
Obecnie naukowcy podają, że pozostały budżet emisji dwutlenku węgla wynosi jedynie około 200 gigaton (miliardów ton), co odpowiada około pięciu latom obecnych emisji.
W 2020 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu oszacował, że pozostały budżet emisji dwutlenku węgla przy temperaturze 1,5°C będzie wynosić od 300 do 900 gigaton dwutlenku węgla, przy centralnym szacunku 500.
od tego czasu Emisje dwutlenku węgla nadal rosły. Od tego czasu emisja dwutlenku węgla i globalne ocieplenie nadal trwają. Na początku 2024 r. pozostały budżet emisji dwutlenku węgla przy temperaturze 1,5°C wynosił od 100 do 450 gigaton, przy centralnych szacunkach na 200.
Według profesora Forstera nowa analiza „pokazuje, że poziom globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka w dalszym ciągu rósł w ciągu ostatniego roku, mimo że działania klimatyczne spowolniły wzrost emisji gazów cieplarnianych”. „Globalne temperatury nadal idą w złym kierunku, szybciej niż kiedykolwiek”.
Profesor Forster dodał: „Emisje z paliw kopalnych stanowią około 70% wszystkich emisji gazów cieplarnianych i są niewątpliwie główną przyczyną zmiany klimatu, ale inne źródła zanieczyszczeń pochodzących z produkcji cementu, rolnictwa i wylesiania, a także redukcji poziomu siarki emisje gazów cieplarnianych również przyczyniają się do wzrostu temperatur.
Analiza ma na celu śledzenie długoterminowych trendów spowodowanych działalnością człowieka. Zaobserwowane temperatury są wynikiem tego długoterminowego trendu kontrolowanego przez naturalne wahania w krótkim okresie. „W zeszłym roku, kiedy pobito zaobserwowane rekordy temperatury, te czynniki naturalne tymczasowo dodały około 10% do długoterminowego wzrostu temperatury” – wyjaśnił.
doktor Glenna PetersaStarszy pracownik naukowy w Cicero Center for International Climate Research, Oslo, NorwegiaSkomentował też: „Globalny klimat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, zgodnie z prognozami na podstawie rekordowych poziomów emisji gazów cieplarnianych”.
„Coraz bardziej niepokojące jest to, że emisje gazów cieplarnianych w dalszym ciągu rosną na całym świecie pomimo zbiorowych ambicji i wysiłków krajów” – stwierdził.
Wyniki nowego raportu opublikowano podczas spotkania ekspertów ds. klimatu w Bonn w Niemczech, aby przygotować podwaliny pod konferencję klimatyczną. Konferencja Stron 29Które odbędą się w listopadzie w Baku, Azerbejdżan.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?