2 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska ma nadzieję, że Toro zajmie się seksem w kopalni

Minister klimatu Michael Kurtika powiedział w czwartek, że Polska jest pewna porozumienia z Czechami w sprawie kontrowersyjnej kopalni odkrywkowej.

W lutym Praga złożyła w sądzie UE pozew przeciwko Polsce opartej na węglu, twierdząc, że kopalnia Troy, która została przyznana przez Warszawę na rozszerzenie jej działalności, szkodzi społecznościom wzdłuż czeskiej granicy. Polski sąd w maju nakazał wstrzymanie wydobycia w Toro przed prawomocnym orzeczeniem. Warszawa odrzuciła zamówienie, ale zapowiedziała rozpoczęcie negocjacji z czeskimi firmami, co może doprowadzić do wycofania sprawy.

„W pełni widzimy możliwość osiągnięcia takiego porozumienia” – powiedział Kurdika na konferencji prasowej w Pradze. Przemawiając na konferencji Kurdika i czeski minister środowiska Richard Probek powiedzieli, że celem jest osiągnięcie dwustronnego porozumienia, a nie nakazu sądowego.

„Jesteśmy bliżej porozumienia niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział, dodając, że strona czeska jest gotowa wycofać swoją skargę prawną. „Ale (wycofanie się) nie kończy sprawy. Jego celem jest zawarcie długoterminowego porozumienia o wzajemnych działaniach naszych krajów w regionach przygranicznych, nawet jeśli wydobycie będzie kontynuowane” – powiedział.

Ekolodzy potępili komentarze urzędników, twierdząc, że oczekiwana umowa nie zawaha się w szybkim wydaleniu polskiego węgla. „Plan porzucenia węgla do 2030 r. jest pilnie potrzebny w Troi i innych częściach Polski” – powiedział Greenpeace w oświadczeniu.

W kwietniu polskie Ministerstwo Meteorologii przedłużyło koncesję na wydobycie Troi do 2044 roku. Kraj, który wytwarza 70% energii elektrycznej z węgla, jest jedynym krajem UE w 2019 roku, który nie potwierdził swojego celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez obóz. Zero do 2050 roku.

Warszawa przyznała, że ​​przejście na czystsze paliwa jest nieuniknione i podjęła kroki w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ale aktywiści twierdzą, że musi działać szybciej.

(Ta historia nie była edytowana przez pracowników Devtiscourse, została utworzona automatycznie ze zintegrowanego kanału.)

READ  Polska zażądała od Niemiec wielomilionowych reparacji