23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska ma nadzieję, że Toro zajmie się seksem w kopalni

Minister klimatu Michael Kurtika powiedział w czwartek, że Polska jest pewna porozumienia z Czechami w sprawie kontrowersyjnej kopalni odkrywkowej.

W lutym Praga złożyła w sądzie UE pozew przeciwko Polsce opartej na węglu, twierdząc, że kopalnia Troy, która została przyznana przez Warszawę na rozszerzenie jej działalności, szkodzi społecznościom wzdłuż czeskiej granicy. Polski sąd w maju nakazał wstrzymanie wydobycia w Toro przed prawomocnym orzeczeniem. Warszawa odrzuciła zamówienie, ale zapowiedziała rozpoczęcie negocjacji z czeskimi firmami, co może doprowadzić do wycofania sprawy.

„W pełni widzimy możliwość osiągnięcia takiego porozumienia” – powiedział Kurdika na konferencji prasowej w Pradze. Przemawiając na konferencji Kurdika i czeski minister środowiska Richard Probek powiedzieli, że celem jest osiągnięcie dwustronnego porozumienia, a nie nakazu sądowego.

„Jesteśmy bliżej porozumienia niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział, dodając, że strona czeska jest gotowa wycofać swoją skargę prawną. „Ale (wycofanie się) nie kończy sprawy. Jego celem jest zawarcie długoterminowego porozumienia o wzajemnych działaniach naszych krajów w regionach przygranicznych, nawet jeśli wydobycie będzie kontynuowane” – powiedział.

Ekolodzy potępili komentarze urzędników, twierdząc, że oczekiwana umowa nie zawaha się w szybkim wydaleniu polskiego węgla. „Plan porzucenia węgla do 2030 r. jest pilnie potrzebny w Troi i innych częściach Polski” – powiedział Greenpeace w oświadczeniu.

W kwietniu polskie Ministerstwo Meteorologii przedłużyło koncesję na wydobycie Troi do 2044 roku. Kraj, który wytwarza 70% energii elektrycznej z węgla, jest jedynym krajem UE w 2019 roku, który nie potwierdził swojego celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez obóz. Zero do 2050 roku.

Warszawa przyznała, że ​​przejście na czystsze paliwa jest nieuniknione i podjęła kroki w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ale aktywiści twierdzą, że musi działać szybciej.

(Ta historia nie była edytowana przez pracowników Devtiscourse, została utworzona automatycznie ze zintegrowanego kanału.)

READ  Protestujący w Polsce malują rosyjskiego ambasadora na czerwono; „Zabójcy”, krzyczą na niego - El Financiro