Kraków (Polska), 27 czerwca (EFE).- We wspólnym piśmie przywódcy Polski i państw bałtyckich zażądali, aby rozpoczynający się w najbliższy czwartek w Brukseli szczyt europejski zajął się kwestią bezpieczeństwa granic Wspólnoty z Rosją i Białorusią.
W piśmie opublikowanym dzisiaj w Polsce premier Polski Donald Tusk, premier Estonii Kaja Kallas, premier Łotwy Evika Silina i prezydent Litwy Kitanas Nauseda zwrócili się o „ochronę”. Próba ochrony Europejczyków dziś i w przyszłości.
W piśmie podkreślono, że „skala i koszty” tych wspólnych prac wymagają specjalnych działań ze strony Unii Europejskiej (UE) w celu wsparcia politycznego i finansowego.
Według sygnatariuszy „budowa systemu infrastruktury obronnej na zewnętrznej granicy UE z Rosją i Białorusią będzie odpowiedzią na pilną potrzebę ochrony Unii przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi”.
W koordynacji z NATO UE może skorzystać z innowacji w dziedzinie zarządzania granicami i zarządzania kryzysowego, ochrony infrastruktury krytycznej oraz ludności i ruchów wojskowych „w celu ulepszenia unijnych mechanizmów bezpieczeństwa dwóch wschodnich granic UE” – podkreślają przywódcy w piśmie. .
Przywódcy Polski i trzech państw bałtyckich odwołują się do polskiej „Tarczy Wschodniej” i tzw. „Bałtyckiej Linii Obronnej”.
Przywódcy wzywają swoich unijnych odpowiedników, aby „przyjęli większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i ochronę” oraz wspierali Ukrainę poprzez zwiększanie wydatków na obronę i koordynację programów UE i NATO.
Dokument został przesłany przed rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej, podczas którego w Brukseli będzie omawiane wzmocnienie współpracy w ochronie dwudziestu siedmiu i gdzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen przedstawi możliwość jego finansowania. EFE
mag/cae/alf
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy