2 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rada Europy: Węgry wspierają Polskę w konflikcie z Unią Europejską | Międzynarodowy

polski kryzys Eksplodował z nieprzewidywalną siłą Energia powinna być głównym bohaterem europejskiego szczytu. Nowa sytuacja zagroziła wielu państwom członkowskim, w tym Hiszpanii, która ma nadzieję na udział w Radzie Europejskiej w czwartek i piątek w oczekiwaniu na definitywną obniżkę, ale będzie również zachęcać do nadzwyczajnych i zdecydowanych działań w celu kontrolowania przedziału cenowego. Elektryczność przed nadejściem zimy.

„Polska? Najlepszy kraj Europy” – powiedział węgierski premier Viktor Orban, określając to jako „śmieszne” dopuszczanie wschodniego sojusznika. Przede wszystkim powiedział. i rządy krajowe oraz modyfikowanie umowy bez upoważnienia prawnego do tego.” Polacy mają „słuszność”, zauważył.

Jak zaznaczono w oficjalnym zaproszeniu przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz w projekcie wyników szczytu zorganizowanego przez EL PA, oczekiwano, że ceny energii będą tematem jesiennego spotkania przywódców państw i rządów. Dostęp. Ale stąd właśnie wzięła się Polska, ze swoją kontrowersyjną decyzją Trybunału Konstytucyjnego, która postawiła kraj na krawędzi prawnego zerwania z UE, wywołując prawne i polityczne trzęsienie ziemi oraz zaostrzając i tak już zaciekłą wojnę w imieniu reżimu. Niezależność prawa i sądownictwa. Problem nagrzewa się w tym tygodniu Pierwszy atak był na Ursulę van der Leyen, szefową Komisji EuropejskiejA premier RP Mateusz Morawiecki i przyjechał na posiedzenie Rady Europy we wrzącym stanie. Nie da się tego uniknąć: źródła Rady mówią, że po tym, jak kilka stolic to powiedziało, czai się na liście spraw priorytetowych.

Moraviki, jedna z pierwszych osób, które dotarły na szczyt. Powtórzył, że niektóre europejskie firmy uzurpowały sobie prawo do podejmowania decyzji w sprawach, które ich nie dotyczą, powołując się na niezmienione uprawnienia w umowach. Wielokrotnie powtarzał, że nie pozwoli się „szantażować”, jak to już zrobił w Parlamencie Europejskim, jednak wyszedł z kompromisowym przesłaniem i że jest „gotowy do negocjacji” i będzie starał się znaleźć rozwiązania. Konflikt.

Przed rozpoczęciem szczytu Moraviki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Hiszpanem, Pedro Sanchezem i ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po brutalnym zabójstwie polskiego premiera przez eurodeputowanych dwa dni temu, zdjęcia ujawniły pewien poziom intymności.

Merkel poprosiła także o kontrolę i punkty spotkań w konflikcie z Polską. Chociaż przekonywał, że jest to jedna z głównych kwestii dla istnienia UE i popierał inicjatywę Komisji, niemiecki przywódca wyższego szczebla zaproponował uniknięcie spraw przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Wezwał do szerszej dyskusji na temat, który należy potraktować poważnie: rozbieżne stanowisko UE przez zainteresowane strony. Zasugerował, że forum może być konferencją na temat przyszłości Europy.

READ  2 zapaśników powinno oglądać drugi dzień

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Charles Michael wzywa do determinacji i relaksu jednocześnie. „Musimy być: rządy prawa i zasady administracyjne tworzą plan europejski” – powiedział. „Mamy narzędzia instytucjonalne i prawne, z których możemy skorzystać”. Ale wezwał do „dialogu, aby uzyskać pozytywne wyniki”.

Moraviki, który rozpoczął sesję poświęconą praworządności, obiecał, że Polska planuje reformy dotyczące kwestii poruszonych w orzeczeniach TSUE, jak zapowiedzieli już w sierpniu i wrześniu (Komisja nie widziała ostatecznych wyników). „Teraz znowu to robimy”, zapewnił kolegów, „ale ani rząd, ani parlament nie będą działać pod presją jakiegokolwiek zagrożenia”.

Morawiecki w liście do swoich kolegów, którzy wysuwali już swoje stanowisko w poniedziałek, ostrzegł, że nastąpi „bardzo niebezpieczny” ruch w kierunku „scentralizowanej” UE bez „demokratycznej kontroli”. Inni konserwatywni przywódcy są skłóceni w walce o wartości liberalnej demokracji, tacy jak Penelope.

Premier Holandii Mark Rutte był bardzo szczery i wezwał Radę do zrewidowania procedury Sekcji 7. Przycisk atomowy Był postrzegany jako rodzaj broni prewencyjnej przeciwko krajom, które łamały podstawowe wartości Unii.

„Musimy być twardzi” – podkreślił Rutte, dodając, że bardziej obawia się braku niezależności sądownictwa niż polskiego orzeczenia konstytucyjnego. „Trudno” będzie patrzeć, jak pieniądze z funduszu naprawczego trafiają do Polski, „kiedy sprawa nie jest jeszcze rozwiązana”.

Polska wraz z Węgrami jest jednym z nielicznych sojuszników UE, który nie uznał jeszcze swoich funduszy naprawczych właśnie z powodu wątpliwości co do praworządności. W oczach wielu sojuszników byłoby to nie do zniesienia. Tymczasem Bruksela od tygodni prowadzi rozmowy z Warszawą na temat konkretnych kamieni milowych, aby wydać zielone światło na miliardy 36 tysięcy i pierwszy czek dla Polski. Między innymi domaga się od Komisji zreformowania budzącego wątpliwości systemu sądownictwa, w tym usunięcia kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą uznaje za niespójną z niezawisłością sędziów.

READ  Armand wygrał 5. rundę na polskiej trasie, dwie sekundy za Mohorikiem Almeidą

Debata na temat praworządności została odroczona. Trwało to około dwóch godzin i minęło w „spokojnej atmosferze”, podały źródła rady; Wysłuchano różnych perspektyw i opracowano równowagę różnych narzędzi, które można było pod ręką lub aktywować. Szef rady, dodając do tego dowody, stwierdził, że „dialog polityczny musi nadal znajdować rozwiązania”.

Uciekające ceny gazu

dyskusja na temat Niekontrolowana cena gazu Budując od kilku miesięcy w UE, Hiszpania jest swego rodzaju faworytem Ententa energetyczna Wraz z innymi krajami, takimi jak Francja, Włochy i Grecja, posuwa się cal po calu, aby umieścić tę kwestię w centrum programu politycznego. Po części ta koalicja energetyczna wygrywa wojnę: Van der Leyen nie wspomniał o kryzysie gazowym we wrześniu w swoim przemówieniu o stanie państwa; Z drugiej strony, w zeszłym tygodniu, po naciskach Madrytu i innych stolic, administrator społeczny przedstawił szereg planów, a sprawa pnie się w górę, aż jest ponad egzystencjalnymi troskami dwudziestego siódmego.

Pod koniec tego czwartku debata nadal utknęła w martwym punkcie, a przewodniczący Rady Europy z trudem przyjmował decyzje, które zadowoliłyby wszystkich. Francja wraz z innymi krajami chce wykorzystać możliwość zachowania energii jądrowej jako niezbędnego źródła do odejścia energetycznego od węglowodorów.

Ostatecznie wyniki zostały uzgodnione o północy. Wśród nich Rada wzywa państwa członkowskie do pilnego wykorzystania narzędzi zaproponowanych przez Komisję w celu złagodzenia słabszych grup społecznych oraz wzywa administratora Wspólnoty do zbadania funkcjonowania rynków gazu i energii oraz handlu uprawnieniami do emisji CO2. Można ocenić, czy niektóre ruchy kupna i sprzedaży wymagają działań regulacyjnych. Wzywa Komisję i Radę do rozważenia środków średnioterminowych, które mają na celu większy „odporność” na rynek energii. Nie posunął się jednak znacznie dalej niż do tej pory i przełożył dyskusję na nadzwyczajną grupę ministrów ds. energii zaplanowaną na przyszły tydzień i na kolejny szczyt w grudniu.

W swoim poście Merkel wezwała do oddzielenia debaty na temat cen od ambitnej ścieżki UE w kierunku zmian klimatycznych i poparła ostatnią propozycję Komisji, aby przeciwdziałać wzrostowi. Kanclerz domaga się rozwagi w reakcji: z pomocą socjalną dla poszkodowanych grup, ale bez drastycznych reform rynkowych.

Większość krajów przybyła już na spotkanie zadowolona z europejskiej odpowiedzi, przynajmniej z różnych źródeł, w tym Rady i Komisji. Uważają, że jest to przejściowy wzrost, który, jak mają nadzieję, zakończy się na wiosnę, choć obawiają się, że może to mieć poważne konsekwencje na drodze do ożywienia gospodarczego: koszty przemysłu i produkcji wzrosną bardziej niż w innych regionach. Stany Zjednoczone w pełni wpływają na europejski eksport.

READ  Rząd kupuje w Polsce 2,4 mln szczepionek, mimo ponad 250 mln ubezpieczonych

Joseph Borel, szef europejskiej dyplomacji, interweniował w debacie, by zwrócić uwagę na „geopolityczny” wymiar problemu cen gazu, który jest ściśle związany z sąsiadami Rosji. Podczas debaty energetycznej, która trwała przez pierwszą godzinę szczytu, dyskusja była bardzo otwarta, z różnymi stanowiskami w zależności od położenia geograficznego każdego kraju, zgodnie z istniejącym źródłem.

Dyskusje opierają się na ostatnich komunikatach Komisji, w których przyznano wagę sytuacji w zeszłym tygodniu, z 200% wzrostem całkowitych cen energii i europejską weryfikacją zależności od paliw (import sięga 90%). Jednak jego propozycja ograniczała się w dużej mierze do tego, co już istnieje jako zestaw krótkoterminowych narzędzi: złagodzenia skutków dla osób i przedsiębiorstw narażonych na pomoc i ulgi podatkowe, bez przekraczania przecinka poza prawem europejskim. Bruksela zebrała także innowacyjne projekty, takie jak wspólne zakupy i tworzenie rezerw gazu, nie do ich bezpośredniego wykorzystania, ale do ich „eksploracji”; Obiecał zbadać potencjalne spekulacje na obecnym rynku energii i handlu emisjami CO₂.

Źródła rządowe twierdzą, że kontakt nie zadowolił takich krajów jak Hiszpania, która przybyła do Brukseli z „silną pozycją” i „maksymalną ambicją”, chociaż wiadomość o drzwiach premiera zmniejszyła oczekiwania. „Wydaje się to dla nas dobrym krokiem”, powiedział Sanchez w oświadczeniu z zeszłego tygodnia, odnosząc się do propozycji administratora socjalnego, chociaż zauważył, że „intencją Hiszpanii jest dalsze postępy w debacie”. Co więcej, był to miesiąc listopad, w którym oczekiwano wstępnych analiz funkcjonowania rynku energii i wyznaczonego przez Komisję skoku cen gazu. „Chcemy działać szybko, ale nastały czasy Brukseli” – powiedział Sanchez, stawiając sobie za cel kolejny grudniowy szczyt przywódców. Źródła rządowe szacują, że ostateczna umowa jest bardzo korzystna.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.