Polska ogłosiła we wtorek, że zamknie ostatnie otwarte przejście graniczne dla towarów z Białorusią w odpowiedzi na przejazd polskich ciężarówek jadących na Łotwę i Litwę po białoruskich drogach.
Posunięcie, ogłoszone we wtorek przez polskiego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, dotyczy przejścia Kukuriki-Kosłowicz i dziesięć dni temu zamknęło przejście graniczne w Dubrowniku, blokując lądowy transport towarów między dwoma krajami.
W związku z groźbą Mińska zablokowania polskich ciężarówek w drodze na Łotwę lub Litwę Kamiński ostrzegł, że „jeśli białoruskie władze zastosują zapowiadane ograniczenia wobec polskich przewoźników, reakcja Polski na białoruskich przewoźników będzie taka sama”.
Zamknięcie ruchu dotyczy samochodów ciężarowych i pojazdów i oznacza zamknięcie ruchu ciężarówek między dwoma krajami, chociaż samochody i piesi będą nadal przepuszczani.
Według Straży Granicznej we wtorek rano czas oczekiwania na prywatne pojazdy na posterunku celnym w Kukuriki wynosił około 53 godzin, ale obawia się, że w ciągu dnia opóźnienia sięgną nawet 67 godzin.
Doniesienia lokalnej prasy polskiej Sprzeciwy Przewoźników których pojazdy utknęły po obu stronach przejścia granicznego, a szacuje się, że może to być ok Pod bramką poboru opłat utknęło 2000 ciężarówek.
W ten sposób białoruskie ciężarówki w Polsce będą musiały wrócić do swojego kraju przez Litwę i Łotwę po planowanym zamknięciu o godzinie 18:00 GMT.
10 lutego Warszawa zamknęła przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach w odpowiedzi na uwięzienie w Mińsku polskiego dziennikarza Andrzeja Poksobutina, oskarżonego przez reżim Aleksandra Łukaszenki o „podżeganie do nienawiści” za jego działalność polityczną.
Stosunki między Polską a Białorusią są napięte od czasu, gdy Warszawa bezpośrednio oskarżyła Łukaszenkę o to, że stał za kryzysem migracyjnym w latach 2021-2022, kiedy to tygodniami tysiące migrantów napływały na polską granicę.
W rezultacie Polska zdecydowała się na budowę muru bezpieczeństwa wzdłuż granicy o długości około 180 kilometrów, a 9 listopada 2021 r. zamknięto najbardziej aktywne i najważniejsze przejście Kuźnica między dwoma krajami.
W ostatnich latach w Polsce schroniło się wielu wygnańców politycznych z reżimu Łukaszenki, a szacuje się, że obecnie w kraju mieszka ponad 50 000 z nich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 r.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy