30 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Podobnie jak Izrael, Polska musi być bezpieczna

Podobnie jak Izrael, Polska musi być bezpieczna

Od października ubiegłego roku, kiedy Niemcy przedstawiły w Brukseli protokół ustaleń w sprawie Europejskiej Tarczy Nieba, programu obrony przeciwrakietowej, którego celem było utworzenie parasola obronnego NATO dla Europy, aby umożliwić kilku krajom europejskim wspólne zdobycie obrony powietrznej Iris-de-Van. Odmówił podpisania. Prezydent Duda zdyskredytował tę inicjatywę, nazywając ją „niemieckim biznesplanem”, którego jego kraj nie miał powodu wspierać. Ale atak Iranu na Izrael zmienił wszystko.

Zarówno wymiary ataku, jak i potencjał reakcji lepiej niż jakiekolwiek odniesienia oddawały rzeczywistość, przed którą stoi Zachód i polski rząd. Wczoraj wieczorem po spotkaniu ze swoim gabinetem obrony polski premier Donald Tusk ogłosił zamiar Polski wprowadzenia zmian i przyłączenia się do Europejskiej Tarczy Nieba.

„Naszym dzisiejszym zadaniem jest wykorzystanie wszystkich systemów, aby chronić polską przestrzeń powietrzną i uczynić Polskę tak samo bezpieczną jak Izrael” – powiedział w Warszawie. Izraelowi udało się przechwycić prawie wszystkie rakiety i drony podczas irańskiego ataku, podczas gdy Ukrainie udało się przechwycić tylko jedną trzecią rosyjskich rakiet. „Dla poprawy bezpieczeństwa konieczna jest kontrola przestrzeni powietrznej w naszym regionie” – przyznał Tusk w źródle.

Polska, członek Unii Europejskiej i NATO, jest jednym z najbliższych sojuszników wojskowych Ukrainy atakowanym przez Rosję. Odegrał także ważną rolę jako ośrodek zachodniej pomocy wojskowej dla Q. Dlatego Rosja uważa Polskę za wroga. Były polski minister obrony Mariusz Błaszczak beznamiętnie odpowiedział na niemiecką propozycję: „Już wspólnie z Wielką Brytanią pracujemy nad planem”.

Rada NATO-Ukraina

Justyna Kotkowska, ekspert ds. obronności OSW w Warszawie, potwierdza, że ​​kraj rozwija współpracę wojskowo-przemysłową ze Stanami Zjednoczonymi w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” oraz z Wielką Brytanią. Wielkiej Brytanii w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

„Mamy już cały system, nasi partnerzy wciąż go budują” – upierał się Mariusz Błaszczak, przesiąknięty antyniemiecką retoryką swojego PiS, dodając: „Ważna jest obrona powietrzna. Z tego, co wiem, Niemcy nie mają takiego potencjału w zakresie obrony powietrznej, jednak nowa sytuacja skłania obecny rząd do zmiany tego stanowiska.

READ  Polska zgadza się z Francją na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych

Polska nie jest jedynym krajem, który uważnie obserwuje atak Iranu na Izrael. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że chce zwołać radę NATO-Ukraina, aby lepiej chronić przestrzeń powietrzną swojego kraju na wzór izraelski. Ukraina zwróci się na forum z prośbą o dostawę systemów przeciwlotniczych i rakiet, ogłosiła w przesłaniu wideo rozesłanym we wtorek wieczorem w Kijowie.

„Narody Ukrainy również mają prawo do ochrony przed terroryzmem” – Zełenski powiedział o izraelskiej obronie powietrznej, która w weekend skutecznie odparła irańskie naloty. „Ukraina jest celem tych samych ataków rakietowych i dronów, co musi dotyczyć życia ludzkiego wszędzie jednakowo chronieni” – broni Zełenski, wzywając do równie silnej wspólnej obrony. odchodzi

Ze swojej strony rząd Szwajcarii zatwierdził deklarację o przystąpieniu do europejskiej inicjatywy obrony przeciwrakietowej. Minister obrony Viola Amherd i jej austriacka odpowiedniczka Claudia Tanner podpisały w Bernie dokument o przystąpieniu do systemu European Sky Shield, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez komisje ds. polityki zagranicznej i obrony izb federalnych. „Dzięki uczestnictwu w inicjatywie European Sky Shield Szwajcaria poszerza możliwości współpracy międzynarodowej” – czytamy w dokumencie, dodając, że „priorytetowym celem” tego posunięcia jest poprawa koordynacji programów pozyskiwania, szkoleń i wsparcia logistycznego. Departament Obrony Powietrznej.

Inicjatywa została pierwotnie zapoczątkowana przez Niemcy w sierpniu 2022 r. i obecnie skupia członków NATO: Wielką Brytanię, Słowację, Łotwę, Węgry, Bułgarię, Belgię, Czechy, Finlandię, Litwę, Holandię, Rumunię, Słowenię, Estonię i 19 innych krajów. Norwegia. W lutym 2023 r. do programu przystąpiły Szwecja i Dania. Hiszpania nadal pozostaje na uboczu.