2 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Po Otisie ekolodzy żądają porzucenia modelu kopalnego

Po Otisie ekolodzy żądają porzucenia modelu kopalnego

Meksyk.- Organizacje ekologiczne wezwały rząd Meksyku do porzucenia modelu kopalnego po tym, jak zwróciły uwagę, że szkody wyrządzone przez „Otis” na wybrzeżu Guerrero są wyraźnym i mocnym przykładem skutków kryzysu klimatycznego.

Ponad 20 osób obecnych na zgromadzeniu stwierdziło: „Kryzys klimatyczny i jego skutki, takie jak huragan Otis, są bezpośrednim skutkiem wydobycia i spalania paliw kopalnych oraz degradacji ekosystemów, dzięki którym możliwe jest życie, jakie znamy”. Oświadczenie grup, w tym Meksykańskiego Centrum Prawa Ochrony Środowiska (Cemda), Greenpeace Mexico i Nuestro Futuro.

Analiza platformy ClimaMeter opracowanej przez naukowców z Instytutu Pierre-Simona Laplace’a we Francji wskazuje, że ulewne deszcze, które spadły na Otis, były w dużej mierze spowodowane antropogeniczną zmianą klimatu, czyli powiązaną z działalnością człowieka.

Chociaż naturalne wahania częściowo wyjaśniają wysokie opady, zmiany klimatyczne przyczyniły się do ich zwiększenia. Ponadto cyklony tropikalne docierające do południowego Meksyku są obecnie bardziej wilgotne niż w przeszłości i spada o 10–20 mm więcej wody niż wcześniej – dodaje artykuł naukowy.

„W miarę ocieplania się naszych oceanów w wyniku zmiany klimatu, szybka przemiana niewielkiej burzy tropikalnej w huragan 5. kategorii w ciągu kilku godzin, jak to, co widzieliśmy w przypadku huraganu Otis, zacznie nas coraz mniej zaskakiwać” – ostrzegł Bernardo Bastian Olvera . Pracownik naukowy ze stopniem doktora w Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

W związku z tym organizacje wezwały rząd Meksyku do stopniowego i ostrożnego porzucenia modelu kopalnego, który powoduje i przyspiesza kryzys klimatyczny. Odnosi się do planowania projektów gospodarczych i społecznych w oparciu o założenie, że w przyszłości energia będzie nieograniczona, bez kwestionowania jej źródła (głównie paliw kopalnych) ani konsekwencji jej wydobycia i wykorzystania.

Kolejnym wymogiem jest wzmocnienie instytucji odpowiedzialnych za politykę klimatyczną w Meksyku w zakresie zdolności technicznych i reagowania, a także zapewnienie adekwatności budżetowej do wdrożenia działań adaptacyjnych i łagodzących (redukcję emisji) w związku ze zmianami klimatycznymi, a także zaradzenia i naprawy strat i szkód . zwłaszcza dla społeczności najbardziej bezbronnych.

READ  Sieć monitoringu mikrobiologicznego przed bakteriami opornymi

Jak wynika z przeglądu budżetu projektu dotyczącego wydatków federalnych (PPEF) przeprowadzonego przez Meksykańską Radę Obywatelską na rzecz Leśnictwa Zrównoważonego (CCMSS), zasoby przeznaczone na środowisko i zasoby naturalne zmniejszyły się o 11,4 procent w latach 2022–2023.

Zwolennicy ochrony środowiska potępili tę sytuację, mówiąc: „Chociaż nasz kraj coraz bardziej cierpi z powodu skutków zmian klimatycznych, inwestycje meksykańskiego budżetu państwa w dalszym ciągu mają na celu promowanie i utrwalanie modelu opartego na paliwach kopalnych, który napędza kryzys (klimatyczny)”.

Brak informacji jest niepokojący Grupy wezwały także rząd do zapewnienia przejrzystości w zakresie wpływu Otis i reakcji rządu na osoby dotknięte tą sytuacją. Aby zapobiec dalszym stratom i szkodom, zwrócili się do Meksyku o posiadanie zorganizowanej i przekrojowej polityki określającej konkretne działania przeciwko kryzysowi klimatycznemu.

„Ze szczególnym zaniepokojeniem przyglądamy się brakowi informacji na temat skutków tego huraganu dla bezbronnej ludności wiejskiej. Wiele z dostępnych informacji wskazuje na liczbę zniszczeń na terenie hotelu w Acapulco” – czytamy w oświadczeniu.

Oprócz wymienionych organizacji sygnatariuszami są Meksykańska Koalicja Przeciwko Szczelinowaniu Hydraulicznemu, Organizacja Ambulante, Stowarzyszenie Ludności Rdzennej Przesmyku na rzecz Obrony Lądu i Terytorium (APIIDTT), CDH-Spaces for Defense, Prosperity and Community Support oraz Organizacja parasolowa. Komisja ds. Środowiska, Komunikacja Klimatyczna, Rada Tiat Tlali i regionalny koordynator Akcji Solidarności w Obronie Regionu Huasteca-Totonacapan (CORASON).

Podobnie DeudaxClima México, Futuros Indígenas, Freshwater Action Network México (FANMex), The Territorio, Gender and Extractivism Group, LEGAIA, Moms and Dads for the Climate, Parents for the Future MTY, Planeteando, Pasta de Conchos Family Organisation i REACCIONA.