9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Planeta czy gwiazda?  Dziwne odkrycie Jamesa Webba podważa teorie

Planeta czy gwiazda? Dziwne odkrycie Jamesa Webba podważa teorie

W sercu Mgławicy Oriona znajduje się Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Istnienie zostało ujawnione Podrzędny Landara (obiekty podwójne o masie Jowisza lub obiekty podwójne o masie Jowisza), seria obiektów niebieskich, które zacierają linie oddzielające planety od gwiazd.

Różnica między planetą a gwiazdą wydaje się w zasadzie jasna. Jednak różnica ta zaciera się, gdy patrzymy na gazowych olbrzymów, takich jak Jowisz, i obiekty gwiezdne, takie jak brązowe karły. Obie, choć różnią się masą, mają podobny skład, który nie składa się głównie z litej skały jak Ziemia.

Żadnych gwiazd, żadnych planet: oto czym są brązowe karły

Klucz do rozwikłania tego rozróżnienia leży w… W jaki sposób te ciała niebieskie osiągają masę krytyczną potrzebną do wywołania reakcji jądrowych w swoich rdzeniach?. Gwiazdy powstają, gdy obłoki gazu zapadają się pod wpływem własnej grawitacji, osiągając masy wystarczające do stopienia wodoru w hel. Z drugiej strony brązowe karły, których masa jest od 13 do 80 mas Jowisza, nie osiągają tego krytycznego progu i nie ulegają fuzji jądrowej. Teraz JuMBO dodają kolejny poziom złożoności do tego scenariusza.

landara, Podmioty inwazyjne

Byty te mają charakter gazowy, w ich atmosferze pojawiają się ślady metanu i pary, a temperatura ich powierzchni sięga 1000 stopni Celsjusza. Ponieważ nie są powiązane z żadną gwiazdą, oczekuje się, że JuMBO będą stopniowo ochładzać się w ciągu następnych kilku milionów lat.

Awatar z pracy Teleskopu Jamesa Webba, Jest to wynik połączenia 700 zdjęć wykonanych w ciągu tygodnia za pomocą instrumentu bliskiej podczerwieni (NERCAM). Na złożonym zdjęciu widzimy małe pary obiektów świecących i wirujących w części mgławicy.

READ  W ten sposób naukowcy pokazali, że wczesny wszechświat działał w zwolnionym tempie - FireWire

Niezwykle małe obiekty

Znajdujący się w Gromadzie Trapezowej w Mgławicy Oriona, gwiezdnym żłobku mającym zaledwie 300 000 lat, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył niezwykle małe obiekty o masach mniejszych niż Jowisz.

Nowe dane pokazują, że w odpowiednich warunkach zderzenia i interakcje w mgławicy mogą prowadzić do powstania… Obiekty o masie zaledwie 0,6 masy JowiszaLub odpowiednik podwójnej masy Saturna.

Mgławica Carina

To był pierwszy rok poszukiwań Jamesa Webba

Te masywne obiekty mogą być planetami uwolnionymi od grawitacji gwiazd, z którymi utworzyły się w wyniku pewnych powiązanych interakcji. Jednakże alternatywą, dla której nie ma jeszcze teoretycznego wyjaśnienia, jest to, że mogły one uformować się jako gwiazdy. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że około 40% tych obiektów występuje w parach podwójnych, co wskazuje na bardzo odmienny skład od planet o podobnych masach.

To odkrycie rodzi interesujące pytanie:Jak mały jest obiekt w kształcie gwiazdy?

Planując kolejne obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, naukowcy starają się odkryć tajemnice tych masywnych obiektów i ich rolę w rozległym kosmicznym krajobrazie. Czy te obiekty stanowią znaczną część planet swobodnie wędrujących po galaktyce, niezwiązanych z gwiazdą? Chociaż nie ma jeszcze ostatecznych odpowiedzi, faktem jest, że Mgławica Oriona i jej masywne obiekty otworzyły okno do badania granic między planetami i gwiazdami, obiecując na nowo zdefiniować teorie powstawania gwiazd i planet.