Codzienna Farmacja | 05.09.2022 – 11:53
Humanizacja laboratoriów klinicznych czy stworzenie obserwatorium w celu rozpowszechniania aktualnych zagadnień w medycynie laboratoryjnej to niektóre ze strategicznych kierunków nowego Planu Strategicznego 2022-2024 Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Laboratoryjnej (SEQCML), którego celem jest „poprawa zdrowia z Pacjenci”.
Nowy projekt, rozwijany przez okres ośmiu miesięcy, narodził się w celu ustrukturyzowania działań Rady i SEQCML podczas tego trzyletniego okresu. Plan strategiczny został opracowany w kilku etapach, w tym kompleksowej ankiety członków, i został zorganizowany dzięki pracy komisji eksperckiej złożonej z członków niezależnych od Rady Dyrektorów.
Nowy plan strategiczny przewiduje realizację łącznie 50 działań i dziewięciu linii strategicznych. Wśród nich prezes SEQCML, Antonio Bono, podkreśla program Humaniza. „Dążymy do opracowania humanitarnej polityki skierowanej do laboratoriów klinicznych na etapie przed analizą i w czasie pobierania próbek, aby zapewnić humanitarną opiekę pacjentom, członkom rodziny i towarzyszom” – wyjaśnia.
Zaangażowanie w medycynę 5P (spersonalizowaną, predykcyjną, prewencyjną, partycypacyjną i populacyjną) oraz promowanie opieki zorientowanej na pacjenta wśród środowisk naukowych to kluczowe tematy projektu. Z drugiej strony nowy plan strategiczny zakłada wypracowanie formuł współpracy pomiędzy specjalistami laboratoryjnymi a specjalistami z innych dziedzin oraz promowanie medycyny spersonalizowanej związanej z biologią molekularną.
Podobnie ma na celu wzmocnienie specjalizacji medycyny laboratoryjnej poprzez różne procedury. W szczególności celem jest prowadzenie projektów badawczych za pośrednictwem wieloośrodkowego rejestru, w który zaangażowana jest duża liczba laboratoriów, opracowanie kanału dobrych praktyk i uruchomienie Obserwatorium SEQCML „w celu monitorowania i rozpowszechniania bieżących problemów, doświadczeń i udanych trendów w medycyna laboratoryjna”, wyjaśnia dr Antonio Bono.
Stowarzyszenie proponuje również utworzenie grupy roboczej do oceny wpływu Agendy 2030 na medycynę laboratoryjną oraz do określenia środków, które należy podjąć, aby przejść w kierunku zielonego laboratorium.
Nowy plan strategiczny ujawnił szereg aspektów usprawnień i szereg przeszkód do pokonania. Jednym z nich jest brak uznania wkładu medycyny laboratoryjnej i laboratorium klinicznego w prace diagnostyczne i badawcze. Ponadto istnieje nadmierne zapotrzebowanie na badania laboratoryjne i nadmierne wydatki, co według przewodniczącego SEQCML może generować „nieobiektywny obraz laboratorium klinicznego i medycyny laboratoryjnej wśród administratorów szpitali lub regionalnych służb zdrowia”.
Śledź nas na portalach społecznościowych
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?