22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Plan humanizacji laboratoriów

Plan humanizacji laboratoriów

Codzienna Farmacja | 05.09.2022 – 11:53

Humanizacja laboratoriów klinicznych czy stworzenie obserwatorium w celu rozpowszechniania aktualnych zagadnień w medycynie laboratoryjnej to niektóre ze strategicznych kierunków nowego Planu Strategicznego 2022-2024 Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Laboratoryjnej (SEQCML), którego celem jest „poprawa zdrowia z Pacjenci”.

Nowy projekt, rozwijany przez okres ośmiu miesięcy, narodził się w celu ustrukturyzowania działań Rady i SEQCML podczas tego trzyletniego okresu. Plan strategiczny został opracowany w kilku etapach, w tym kompleksowej ankiety członków, i został zorganizowany dzięki pracy komisji eksperckiej złożonej z członków niezależnych od Rady Dyrektorów.

Nowy plan strategiczny przewiduje realizację łącznie 50 działań i dziewięciu linii strategicznych. Wśród nich prezes SEQCML, Antonio Bono, podkreśla program Humaniza. „Dążymy do opracowania humanitarnej polityki skierowanej do laboratoriów klinicznych na etapie przed analizą i w czasie pobierania próbek, aby zapewnić humanitarną opiekę pacjentom, członkom rodziny i towarzyszom” – wyjaśnia.

Zaangażowanie w medycynę 5P (spersonalizowaną, predykcyjną, prewencyjną, partycypacyjną i populacyjną) oraz promowanie opieki zorientowanej na pacjenta wśród środowisk naukowych to kluczowe tematy projektu. Z drugiej strony nowy plan strategiczny zakłada wypracowanie formuł współpracy pomiędzy specjalistami laboratoryjnymi a specjalistami z innych dziedzin oraz promowanie medycyny spersonalizowanej związanej z biologią molekularną.

Podobnie ma na celu wzmocnienie specjalizacji medycyny laboratoryjnej poprzez różne procedury. W szczególności celem jest prowadzenie projektów badawczych za pośrednictwem wieloośrodkowego rejestru, w który zaangażowana jest duża liczba laboratoriów, opracowanie kanału dobrych praktyk i uruchomienie Obserwatorium SEQCML „w celu monitorowania i rozpowszechniania bieżących problemów, doświadczeń i udanych trendów w medycyna laboratoryjna”, wyjaśnia dr Antonio Bono.

Stowarzyszenie proponuje również utworzenie grupy roboczej do oceny wpływu Agendy 2030 na medycynę laboratoryjną oraz do określenia środków, które należy podjąć, aby przejść w kierunku zielonego laboratorium.

READ  Naukowcy uważają, że znaleźli skamieliny dinozaurów

Nowy plan strategiczny ujawnił szereg aspektów usprawnień i szereg przeszkód do pokonania. Jednym z nich jest brak uznania wkładu medycyny laboratoryjnej i laboratorium klinicznego w prace diagnostyczne i badawcze. Ponadto istnieje nadmierne zapotrzebowanie na badania laboratoryjne i nadmierne wydatki, co według przewodniczącego SEQCML może generować „nieobiektywny obraz laboratorium klinicznego i medycyny laboratoryjnej wśród administratorów szpitali lub regionalnych służb zdrowia”.


Śledź nas na portalach społecznościowych