3 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pesymistyczne prognozy MFW dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie i nierówności

Pesymistyczne prognozy MFW dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie i nierówności

szczupły

Jak wynika z nowej analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na prawie 40% wszystkich miejsc pracy.

„W większości scenariuszy sztuczna inteligencja prawdopodobnie zaostrzy ogólne nierówności” – mówi dyrektor MFW Kristalina Georgieva.

Georgieva dodaje, że prawodawcy muszą zająć się tą „niepokojącą tendencją”, aby „zapobiec dalszemu zaognianiu napięć społecznych przez technologię”.

Podkreślono rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji Korzyści i zagrożenia.

MFW stwierdził, że sztuczna inteligencja prawdopodobnie będzie miała wpływ na większą część miejsc pracy (około 60%) w gospodarkach rozwiniętych.

W połowie tych przypadków pracownicy mogą spodziewać się korzyści z integracji sztucznej inteligencji, poprawiając swoją produktywność.

W innych przypadkach sztuczna inteligencja będzie miała taką możliwość Wykonywanie głównych zadań aktualnie wykonywanych przez człowieka. Może to zmniejszyć popyt na pracę, wpływając na płace, a nawet eliminując miejsca pracy.

CzatGPTCzatGPT

Sztuczna inteligencja stała się tematem dyskusji po wzroście popularności aplikacji takich jak ChatGPT

Ryzyko „pogorszenia nierówności”

Z drugiej strony Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że technologia będzie miała wpływ jedynie na 26% miejsc pracy w krajach o niskich dochodach.

Jest to powtórzenie raportu Goldman Sachs z 2023 r., w którym oszacowano, że sztuczna inteligencja może zastąpić równowartość 300 milionów pełnoetatowych stanowisk pracy, ale stwierdzono, że wraz ze wzrostem produktywności mogą pojawić się również nowe miejsca pracy.

„Wiele krajów” – zauważyła Georgiewa Nie mają infrastruktury ani wykwalifikowanej siły roboczej, aby czerpać korzyści ze sztucznej inteligencjiZwiększa to ryzyko, że technologia z czasem pogłębi nierówności między krajami.

Mówiąc bardziej ogólnie, młodsi pracownicy o wyższych dochodach mogą odczuć nieproporcjonalny wzrost wynagrodzeń po przyjęciu sztucznej inteligencji.

Tak uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy Pracownicy o niskich dochodach i osoby starsze mogą pozostać w tyle.

„Ważne jest, aby kraje tworzyły kompleksowe sieci zabezpieczeń społecznych i oferowały programy przekwalifikowania pracownikom bezbronnym” – stwierdziła Georgieva.

READ  Dogecoin: Jeden z analityków przewiduje to dla DOGE pomimo niedawnego spadku

„Dzięki temu możemy sprawić, że przejście na sztuczną inteligencję stanie się bardziej włączające, chronić źródła utrzymania i zmniejszyć nierówności”.

Analiza MFW pojawiła się podczas spotkania światowych liderów politycznych i biznesowych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Sztuczna inteligencja jest tematem dyskusji, Po wzroście popularności aplikacji takich jak ChatGPT.

Technologia musi sprostać coraz większym regulacjom na całym świecie. W zeszłym miesiącu urzędnicy Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie pierwszych na świecie kompleksowych przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Jednak na początku tego roku Parlament Europejski ma głosować nad propozycjami przepisów dotyczących sztucznej inteligencji Żadne przepisy nie wejdą w życie co najmniej wcześniej niż w 2025 r.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Chiny nie opublikowały jeszcze własnych wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji.

LiniaLinia

Linia

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej artykułów z BBC News Mundo.

I pamiętaj, możesz otrzymywać powiadomienia. Pobierz i aktywuj najnowszą wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.

Czy znasz już nasz kanał na YouTubie? Brać udział!