5 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Paradoks szczęścia mówi, że jeśli chcesz być szczęśliwy, nie musisz go szukać

Paradoks szczęścia mówi, że jeśli chcesz być szczęśliwy, nie musisz go szukać

Pragnienie szczęścia było pragnieniem niemal wszystkich ludzi od początku świata. Nierzadko jest to określenie Szczęście jest często kojarzone ze zdrowiem psychicznym, zdrowiem fizycznym oraz sukcesem osobistym i zawodowym.. Ponadto wiele badań pokazuje, że szczęśliwi ludzie osiągają więcej w wielu obszarach życia, w tym w małżeństwie, przyjaźni, dochodach, wydajności w pracy i zdrowiu. Mając takie korzyści, kto nie chciałby być szczęśliwy?

Aby osiągnąć szczęście, trzeba o nim zapomnieć.iStock

Otóż ​​chcemy być szczęśliwi i wyruszyć w długo oczekiwaną misję odnalezienia szczęścia. To ma sens, prawda? Okazuje się jednak, że tak nie jest, im bardziej desperacko za nim biegniemy, im dalej się od nas oddala, tym bardziej staje się poza zasięgiem. Jest to tzw Paradoks szczęścia.

W badaniu opublikowanym w 2007 r Dziennik studiów nad szczęściemBadacz Mike W. Martin doszedł do wniosku, że: Aby osiągnąć szczęście, trzeba o nim zapomnieć. I że „przy odrobinie szczęścia szczęście przyjdzie jako produkt uboczny kontynuowania działań i znaczące relacjeAutor zdefiniował to zjawisko jako paradoks szczęścia, czyli paradoks, który zawiera w sobie inne paradoksy związane z celami, sukcesem, wolnością i postawami.

Te paradoksy pogłębiają nasze zrozumienie złożoności szczęścia i jego interakcji z innymi wartościami dobrego życia, to znaczy życia szczęśliwego, a także moralnie przyzwoitego, sensownego i satysfakcjonującego. Jednakże każdy paradoks przekazujący jednostronną prawdę należy porównać z innymi paradoksami. Szczęście rozumiane jako subiektywny dobrostan oznacza pozytywne docenianie naszego życia i życie w poczuciu dobrostanu. Jak, Nie należy go mylić z przyjemnością ani ze standardowymi pojęciami „prawdziwego” szczęścia.Martin powiedział w swoim dniu.

Badanie Martina nie jest jedynym, które sugeruje, że jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz przestać go szukać. W Pogoń za szczęściem może być samotnaopublikowana w 2011 roku w uczuciaOdkryła to Iris P. Moss i jej zespół Pragnienie bycia szczęśliwym może mieć nieoczekiwany negatywny skutek A ten wysiłek może prowadzić do samotności.

„Trzymamy się tego Pogoń za szczęściem może sprawić, że ludzie poczują się samotni. Naukowcy w swojej publikacji stwierdzili, że hipoteza ta opiera się na zachodnich koncepcjach szczęścia, które kładą nacisk na subiektywne rezultaty, takie jak pozytywne uczucia. Dodatkowo cytują badanie Kulturowe konstrukcje szczęścia: teoria i dowody empiryczne z Uchida, Norsakonkit i Kitayama odkryli, że uczestnicy z Zachodu mieli tendencję do definiowania szczęścia w kategoriach pozytywnego afektu, zwłaszcza gdy opierało się ono na Pozytywne uczucia wobec siebie.

Dla badaczy osobista ocena wyników i Koncentrowanie się na sobie może utrudniać relacje z innymi. W ten sposób ludzie, którzy na przykład ciężko pracują, aby mieć wysoką samoocenę, często nie dbają o potrzeby innych. Spełnić się może także chęć osiągnięcia osiągnięć na polu życia Nie bierz pod uwagę uczuć innychSkoncentruj się tak bardzo, że jesteś na swoim celu.

„Podobnie jak ludzie, którzy cenią poczucie własnej wartości lub sukces, stawiamy hipotezę, że ludzie ceniący szczęście mogą doświadczać niższych więzi społecznych i ostatecznie samotności. Hipoteza ta nie została jeszcze przetestowana eksperymentalnie i na pierwszy rzut oka wydaje się sprzeczna z intuicją, być może dlatego, że samo szczęście prowadzi do samotności ”- napisali badacze. Pozytywne skutki, w tym skutki społeczne. Tak też zrobili Dwa doświadczenia.

Do pierwszego badania zrekrutowano 320 dorosłych, ale ostatecznie próba liczyła 206 uczestników, z czego 58% stanowiły kobiety w wieku od 20 do 60 lat. Naukowcy odkryli, że im wyżej uczestnicy oceniali szczęście, tym bardziej czuli się samotni podczas stresujących codziennych wydarzeń. Efekt ten nie wynikał z wieku, płci, statusu społeczno-ekonomicznego, społecznie pożądanej reakcji, cechy emocjonalnej ani stresującego charakteru codziennych wydarzeń. Wyniki wykazały związek przyczynowy pomiędzy oceną szczęścia a poczuciem osamotnienia.

Drugi eksperyment, tym razem z udziałem 43 kobiet, ustalił ten związek przyczynowy. W tym przypadku badacze odkryli, że jeśli kontekst sprzyjał relacjom międzyludzkim, kobiety, które bardziej ceniły i poszukiwały szczęścia, częściej czuły się bardziej samotne niż te, które utrzymywały bardziej neutralną postawę.

Uzyskane wyniki mogą wyjaśniać, dlaczego paradoksalnie pragnienie szczęścia może prowadzić do obniżenia szczęścia i dobrostanu, co zaobserwowano w badaniu Pogoń za szczęściem i docenianie go może mieć charakter samobójczy. Możliwie, że Pragnienie szczęścia zmniejsza szczęście i dobre samopoczucie, ponieważ wywołuje samotność. W rzeczywistości samotność jest jednym z negatywnych czynników, który w ogromnym stopniu wpływa na szczęście i dobre samopoczucie ludzi.

Podsumowując, niniejsze ustalenia prowadzą do zaskakującego wniosku, że pogoń za szczęściem może sprawić, że ludzie poczują się samotni. Zatem chęć bycia szczęśliwym może czasami mieć skutki odwrotne do szczęścia, często prowadząc do pozytywnych rezultatów społecznych. Dlatego też Możliwe, że ludzie potrzebują mniej pragnień, aby czerpać korzyści ze szczęścia’, twierdzą badacze.

Bibliografia:

  • Ariely, D., Schooler, J. i Lowenstein, J. (2003). Pogoń za szczęściem i docenianie go może mieć charakter samobójczy. W I. Broacs i J. Carrillo (red.), Psychologia decyzji ekonomicznych. Wydawnictwo Uniwersytetu Oksfordzkiego (OUP).
  • Lyubomirsky, S, King, L i Diner, E. (2005). Korzyści z częstego pozytywnego wpływu: czy szczęście prowadzi do sukcesu? Biuletyn Psychologiczny, 131(6), 803-855. https://doi.org/10.1037/0033-2909.131.6.803
  • Martin, M.W. Paradoksy szczęścia. J. Happiness Stud 9, 171–184 (2008). https://doi.org/10.1007/s10902-007-9056-3
  • Moss, Iris i Savino, Nicole i Anderson, Craig i Wisbuck, Max i Tamir, Maya i Ludenslager, Mark. (2011). Pogoń za szczęściem może być samotna. Pasja (Waszyngton, DC). 12. 908-12. 10.1037/a0025299.
  • Uchida, Yukiko i Norsakonket, Vinay i Kitayama, Shinobu. (2004). Kulturowe konstrukcje szczęścia: teoria i dowody empiryczne. Dziennik studiów nad szczęściem. 5. 223-239. 10.1007/s10902-004-8785-9.
READ  Dermatolog, który uwidocznił chorobę w Portoryko „Nie mam zapalenia apokrynowych gruczołów potowych, ale z tym żyję”